Mariusz Surosz Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Praga Czeskie ścieżki, Książka | Mariusz Surosz

    Praga. Od wieków przyciąga, fascynuje i inspiruje, nie pozwala o sobie zapomnieć. Do jej pasjonatów zalicza się także Mariusz Surosz, który od lat zgłębia tajemnice miasta i istotę czeskości. Tropiąc miejsca i symbole związane z kształtowaniem się czeskich mitów, spaceruje między pomnikami i kamienicami, ogląda obrazy i słucha muzyki. Podąża tropem dwóch Janów – Husa i Žižki – oraz husytyzmu, który przez wieki dawał niewielkiemu narodowi siłę, by trwać. Udaje mu się uchwycić ...

    Promocja
    okładka Pepiki Dramatyczne stulecie Czechów, Książka | Mariusz Surosz

    Pepiki to książka o ludziach piszących historię, o zwycięzcach i o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za walkę o ideały. To opowieść o sławnych Czechach i nie mniej ważnych dla czeskiej historii postaciach drugiego planu: wybitnym pisarzu Karelu Čapku, urodzonym w Karlowych Warach Karlu Hermannie Franku, hitlerowskim zarządcy Protektoratu Czech i Moraw, amerykańskiej żonie pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronomie nawołującym do zjednoczenia kraju, księdzu-prezydenc...

    Promocja
    okładka Ach te Czeszki!, Książka | Mariusz Surosz

    Główną bohaterką każdego z ośmiu reportaży składających się na tę książkę jest kobieta, ale jej indywidualny los stanowi w gruncie rzeczy punkt wyjścia do opowiedzenia o Czechosłowacji w XX wieku – od międzywojnia przez czasy wojenne po Praską Wiosnę i aksamitną rewolucję. Opisując życie tych niezwykłych kobiet, okrutnie skonfrontowanych z bezwzględną historią, Mariusz Surosz udowadnia, że wciąż za mało wiemy o naszych południowych sąsiadach. Jednocześnie, konsekwentnie burz...

    Promocja
    okładka Pepiki Dramatyczne stulecie Czechów, Książka | Mariusz Surosz

    „Pepiki” to opowieści o ludziach. O ich losach, często tragicznych, ale także o wielkich zwycięstwach. Obok sławnych Czechów, takich jak pisarz Karel Čapek czy urodzony w Karlowych Warach Karl Hermann Frank, hitlerowski zarządca Protektoratu Czech i Moraw, poznajemy postaci mniej znane: amerykańską żonę pierwszego prezydenta Czechosłowacji, astronoma, który walczył o utworzenie wspólnego państwa Czechów i Słowaków, księdza-prezydenta oskarżonego o współudział w ludobójstwie, ...

    Promocja
    okładka Ach, te Czeszki, Książka | Mariusz Surosz

    Osiem obszernych rozdziałów-reportaży. Każdy tytuł rozdziału to zarazem imię konkretnej Czeszki (lub kobiety w jakiś sposób z Czechami związanej), ale biografie są – w większości przypadków – jedynie pretekstem. Poprzez jednostkowe kobiece doświadczenia Marcin Surosz ukazuje historię Czechosłowacji – od lat 20. XX w., przez czasy wojenne i tuż powojenne, aż po Praską Wiosnę i aksamitną rewolucję. Interesują go m.in. takie zagadnienia, jak emigracja Czechów na Wołyń, dzieje Za...

Mariusz Surosz Książki

Mariusz Surosz urodził się w 1963 roku. To polski dziennikarz, historyk, eseista, reportażysta, autor książek o Czechach i byłej Czechosłowacji. Ukończył Wydział Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W życiu zajmował się wieloma rzeczami – oprócz pisania reportaży, esejów i pracy w wydawnictwach, był m.in. rzecznikiem prasowym klubu piłkarskiego Cracovia Kraków. Surosz publikował swoje teksty na łamach polskiej i czeskiej prasy, m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku” i „Lidovych Novinach”. Od roku 2011 mieszka w Pradze i pracuje jako przewodnik po stolicy Czech.

W latach 80. XX wieku Surosz zajmował się kolportowaniem w Szczecinie nielegalnej literatury i czasopism zakazanych przez cenzurę.

Książki o Czechach autorstwa Surosza

Do tej pory ukazały się trzy książki Surosza. W 2010 roku Wydawnictwo Czarne opublikowało jego książkę pt. „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”, a W.A.B. wydało jego „Ach, te Czeszki”. Obie pozycje doczekały się czeskich tłumaczeń i spotkały z bardzo dobrymi recenzjami czeskich krytyków. W 2021 roku swoją premierę miała książka „Praga. Czeskie ścieżki”, która ukazała się w kultowej serii „Sulina” Wydawnictwa Czarne.

Surosz debiutował w 2010 roku zbiorem esejów poświęconych ważnym osobistościom czechosłowackiej historii XX wieku. W książce „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów” opisał takich ludzi jak Karel Čapek, Klement Gottwald, Milada Horáková, Milena Jesenska, Jan Masaryk, Jan Patočka, Jaroslav Seifert, Frantisek Kriegel i Milan Rastislav Štefánik. W 2018 roku książka doczekała się wznowienia w poszerzonej wersji. Kolejna pozycja Surosza także była połączeniem reportażu, eseju, minibiografii i książki historycznej. W publikacji „Ach te Czeszki” autor skupił się na ważnych kobietach. Każdy tytuł rozdziału to imię konkretnej Czeszki lub kobiety związanej z Czechami. Ich biografie są pretekstem do opowiadania o przemianach społecznych w kraju naszych południowych sąsiadów. Surosz opisuje historię Czechosłowacji od lat 20. XX wieku, przez czasy wojny, komunizmu, aż po Praską Wiosnę i aksamitną rewolucję. Nie mogło też zabraknąć miejsca dla historii Zaolzia, emigracji Czechów, dziejów czeskiej kultury: kina, teatru, literatury i telewizji, a także sportu. Surosz pisze także o tym, jak na Czechów wpłynęła niemiecka okupacja.

Najnowszą książką Surosza jest reportaż „Praga. Czeskie ścieżki”. Surosz jest pasjonatem stolicy Czech, od lat zgłębia tajemnice tego miasta i stara się odnaleźć istotę czeskości. W tym celu tropi miejsca i symbole związane z tworzeniem się czeskich legend i mitów. Ponadto słucha muzyki, ogląda obrazy, podziwia pomniki, które nasuwają mu kolejne tropy. Surosz pracuje jako przewodnik po Pradze, dzięki czemu zna miasto niemal, jak własną kieszeń, choć jego obserwacje dowodzą, że przed nim jeszcze wiele do odkrycia.

Książki Mariusza Surosza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariusza Surosza w formie papierowej i ebooka.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.