Wirtualne Targi

Marta Dzido Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Babie lato, Ebook | Marta Dzido

    Najnowszy zbiór opowiadań Marty Dzido, która w „Sezonie na truskawki” eksplorowała temat kobiecej zmysłowości. „Babie lato” sięga dalej, ukazując nie tylko afirmację cielesności, lecz także historie życiowych blizn, które nas formują. To opowieści o kobietach, które łączy jedno – nie wahają się zawalczyć o siebie. Bohaterki Marty Dzido na różnych etapach życia dążą do samostanowienia, a ich głosy splatają się w fascynującą opowieść o prawie do własnego ciała, wolności,...

    Promocja
    okładka Matrioszka, Ebook | Marta Dzido

    Pierwsze książkowe wydanie hipertekstowej opowieści, w której przeplatają się ze sobą historie kobiet z jednej rodziny.„Matrioszka” opowiada losy matki i córki, połączonych wspólnotą doświadczeń alkoholizmu w rodzinie. Takie samo cierpienie, takie same błędy, egzystencjalne błędne koło wydarzeń.Marta Dzido – polska pisarka i reżyserka, zadebiutowała jako szesnastolatka. Jest autorką m.in. powieści Małż, Ślad po mamie, książki reportażowej Kobiety Solidarności oraz najnowszego...

    Promocja
    okładka Sezon na truskawki, Ebook | Marta Dzido

    Marta Dzido, pisarka i reżyserka, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej, w „Sezonie na truskawki” eksploruje cielesność, przekraczanie granic ciała i języka. Obraca je na różne strony, pisze z różnych perspektyw, próbując znaleźć słowa do nazwania tego, na co zwykle brakuje nam słów, i bawiąc się wyrazami, ukazuje ich wieloznaczność i potencjał emancypacyjny.Erotyka nie jest tu ani wulgarna, ani medyczna, a ciało nie ma obszarów wstydliwych czy brudnych. Bohaterki to wyz...

    Promocja
    okładka Kobiety solidarności, Ebook | Marta Dzido

    Nowe, uzupełnione i uaktualnione wydanie książki Marty Dzido, pisarki i reżyserki, autorki filmu „Solidarność według kobiet”. Reportaż o kobietach, które na przekór wszystkiemu w 1980 roku włączały się w solidarnościowy zryw, a potem zostały wygumkowane z kart wielkiej historii. „Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprow...

    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii Pismo. Magazyn opinii Pismo. Magazyn opinii Nr 7/2023, Ebook | Filip Springer, Bartek Sabela, Marta Dzido, Karolina Lewestam

    W najnowszym numerze polecamy szczególnie teksty, w których:– Bartek Sabela tłumaczy, czemu katastrofa nad Odrą trwa od dawna,– Joanna Ruszczyk pisze o tym, że sztuczna regulacja rzek to błąd,– Karolina Lewestam próbuje odnaleźć sens w udręce codzienności,– Filip Springer pyta o miejsce architektury wobec katastrofy klimatycznej.

    Promocja
    okładka Ślad po mamie, Ebook | Marta Dzido

    Nastoletnia Anna zachodzi w ciążę z Grześkiem, który pojawia się z plikiem banknotów i adresem dyskretnego gabinetu ginekologicznego. Umawia się na zabieg i po wszystkim próbuje na nowo poukładać swoje życie. Wraca myślami do dzieciństwa, tworzy alternatywne scenariusze i zastanawia się nad okolicznościami własnego przyjścia na świat. W tle miłość, przyjaźń, imprezy, narkotyki i próby wejścia w dorosłość.Marta Dzido – polska pisarka i reżyserka, zadebiutowała jako szesnastola...

    Promocja
    okładka Małż, Ebook | Marta Dzido

    Społeczno-feministyczna powieść, której bohaterka szuka pracy, szuka dobrego związku, szuka siebie. Nie potrafi tego znaleźć, czy nie chce?Książka dla młodych i wrażliwych oraz starych i nieczułych, w której autorka eksperymentuje z językiem, a życie eksperymentuje z Magdą. Jak to się skończy? Ty zdecydujesz – powieść ma dwa zakończenia, optymistyczne i pesymistyczne. Co wybrałaby Magda? Co wybierzesz ty?Marta Dzido, laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej, opowiada o...

Marta Dzido Ebooki

Marta Dzido urodziła się w 1981 roku. To polska pisarka, reżyserka, scenarzystka, autorka zdjęć, producentka i publicystka. Jest laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej za książkę „Frajda”. Na swoim koncie ma sześć książek. Najnowszą z nich jest wydany przez Wydawnictwo Relacja zbiór opowiadań pt. „Sezon na truskawki”. Teksty Marty Dzido ukazywały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Lampie”, „Ha!arcie”, „Przekroju”, „Magyar Lettre Internationale”, „Radarze”, „Jahrbuch Polen”, „Art&Business”, „Obiegu”, „Miesięczniku Znak”. Pisarka była uczestniczką kilku programów stypendialnych – Homines Urbani (2007), Młoda Polska (2012), Wyszehradzkich Rezydencji Literackich w Krakowie (2012) i w Pradze (2017), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Scriptwriting Scholarship (2019). Dzido ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Była autorką zdjęć do filmu dokumentalnego pt. „Podziemne miasto kobiet”. Dzido była scenarzystką oraz współreżyserką filmów o zespole Paktofonika („Paktofonika – hip-hopowa podróż do przeszłości”), „Downtown – Miasto Downów” oraz „Siłaczki”.

Twórczość Marty Dzido

Dzido debiutowała w wieku 16 lat opowiadaniami publikowanymi w czasopismach „Krzywe Koło Literatury” i „Koło Podkowy”. Pierwsza książka autorki – „Małż” – ukazała się w 2005 roku nakładem Korporacji Ha!Art. To opowieść krytycznie przedstawiająca szybkie związki przedmałżeńskie, małżeńskie i te po rozpadzie małżeństwa. Główna bohaterka, Magda, opowiada o swojej frustracji związanej z życiem w Warszawie, kolorowymi mediami, modą. Złość wpływa negatywnie na jej relacje z partnerami i znajomymi. To również opowieść o dyskryminacji kobiet – ten temat będzie wracał w kolejnych dziełach Dzido.

Ślad po mamie

Druga książka Marty Dzido – „Ślad po mamie” – miała swoją premierę rok później. Na kolejną książkę pisarki przyszło czekać siedem lat. W 2013 roku ukazała się powieść „Matrioszka”. To opowieść o trzech kobietach, które łączą więzy krwi. Dzido przedstawia losy matki i córki, która niebawem też stanie się matką. Tytułowa rosyjska matrioszka jest tutaj alegorią opowieści o przenikaniu się pokoleń, dziedziczonych traumach, błędach wychowawczych powielanych z pokolenia na pokolenie.

Kobiety Solidarności

Kolejna książka Dzido to „Kobiety Solidarności”, wydana przez Świat Książki. To książka wyjątkowa w dorobku autorki. Pisarka przedstawia w niej kobiety, które postanowiły przeszkodzić mężczyznom w samotnej walce o wolną Polskę. Dzido przypomina kobiety, które uczestniczyły w zrywie sierpnia '80 roku.

W 2018 roku swoją premierę miała książka „Frajda”, za którą Marta Dzido otrzymała Europejską Nagrodę Literacką. To miłosna historia o namiętności, przyciąganiu międzyludzkim, uniesieniach i upadku. To opowieść o poznawaniu siebie, głównie w sferze płciowej. Ponieważ Dzido porusza najbardziej intymne sfery życia, jest tu dużo tajemnic i niedopowiedzeń. A temu wszystkiemu przyświeca frajda, która towarzyszy przekraczaniu kolejnych granic.

Najnowszą książką Marty Dzido jest „Sezon na truskawki” – zbiór opowiadań, który ukazał się w maju 2021 roku nakładem wydawnictwa Relacja. Przy okazji premiery „Sezonu na truskawki” Wydawnictwo Relacja zapowiedziało wznowienie poprzednich tytułów pisarki. Tym razem Dzido przedstawia losy kilku bohaterek, które odkrywają siebie – swoje pragnienia, orientacje, marzenia, instynkty – zarówno w sferze seksualnej, jak i życiowej, macierzyńskiej.

Książki Marty Dzido na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marty Dzido w formacie ebooka i książki papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.