Bony podarunkowe na Święta

Michael Chabon Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Telegraph Avenue, Książka | Michael Chabon

    Książka najwspanialszego współczesnego stylisty prozy, obwołana w Stanach Zjednoczonych „wielką amerykańską powieścią” na nasze czasy. Akcja toczy się w Oakland w Kalifornii, gdzie nierozerwalnie splatają się losy dwóch rodzin. Afroamerykanin Archy prowadzi sklep z płytami wraz z przyjacielem, Żydem Natem. Los biznesu zawisa na włosku, kiedy okazuje się, że w okolicy ma powstać duży konkurencyjny sklep. Na domiar złego żony Archy’ego i Nata, które jako położne również pracu...

    Promocja
    okładka Niesamowite przygody Kavaliera i Claya, Książka | Michael Chabon

    Pewnej nocy 1939 roku w domu Sammy’ego Claya z Brooklynu pojawia się jego kuzyn Josef Kavalier, któremu właśnie udało się uciec z okupowanej przez hitlerowców Pragi. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni i jeszcze bardziej zdumiewającej kariery dwóch żydowskich chłopców. Wspólnie zaczynają tworzyć komiksy, które podbijają serca amerykańskich czytelników. Czerpiąc ze swoich pragnień i lęków, Kavalier i Clay wymyślają postaci superbohaterów, w tym Eskapisty – zaprzysięg...

    Promocja
    okładka Poświata, Książka | Michael Chabon

    Wybitna powieść amerykańskiej gwiazdy literatury
    Marzenia o locie na księżyc, trauma holokaustu, wynalazcy, Żydzi i naziści, niezwykła amerykańska rodzina oraz galeria niezapomnianych postaci. Jeden z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy spisuje spowiedź swego dziadka, świadka stulecia, tworząc z mieszanki prawdy i zmyślenia fascynujący obraz burzliwej historii XX wieku.

    Promocja
    okładka Związek Żydowskich Policjantów, Książka | Michael Chabon

    Przewrotny czarny kryminał osadzony w żydowskiej kolonii na zaśnieżonej Alasce! Do jego ekranizacji przymierzają się sami bracia Cohen. W okręgu Sitka, w którym przez sześćdziesiąt powojennych lat mieszkali i rządzili żydowscy uciekinierzy z nazistowskiej Europy i wygnańcy z Palestyny oraz ich coraz większe rodziny, dochodzi do tajemniczego morderstwa. Śledztwo prowadzi detektyw Landsman, a tropy wiodą do zdumiewającego spisku, wykraczającego daleko poza Alaskę i Amerykę. Zgo...

Michael Chabon Książki

Michael Chabon urodził się w 1963 roku. To amerykański pisarz, autor ośmiu powieści i kilku zbiorów opowiadań. Jest laureatem kilku prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Pulitzera, Nebuli i Hugo. Jest autorem takich książek jak „Związek żydowskich policjantów”, „Cudowni chłopcy” czy „Summerland”.

Życiorys i kariera literacka Michaela Chabona

Chabon pochodzi z rodziny żydowskiej. Już w wieku dziesięciu lat podjął decyzję, że w przyszłości chce zostać pisarzem. Studiował literaturę na Carnegie Mellon University oraz na Uniwersytecie w Pittsburghu, gdzie w 1984 roku ukończył licencjat. Tytuł magistra obronił na Uniwersytecie Kalifornijskim. Pierwsza powieść Chabona „The Mysteries of Pittsburgh” ukazała się w 1988 roku. Książka szybko stała się bestsellerem i przyniosła autorowi rozgłos. Chabon nie spodziewał się tak dobrego odbioru jego powieści, natomiast sukces utwierdził go w przekonaniu, że wybrał dobrą ścieżkę kariery.

W 1991 roku ukazał się zbiór jego opowiadań pt. „A Model World and Other Stories”, jednak książka nie powtórzyła sukcesu debiutu. W 1995 roku Chabon opublikował powieść „Cudowni chłopcy”. To książka, w której Chabon garściami czerpie inspiracje z własnego życia. Bohaterem książki jest pisarz i wykładowca akademicki Grady Tripp. Pewnego dnia opuszcza go trzecia żona, a jego kochanka informuje go o tym, że jest w ciąży. Do tego Tripp dowiaduje się, że jeden z jego najwybitniejszych studentów myśli o samobójstwie. Żeby tego było mało, redaktor chce zerknąć do nowej powieści Trippa, którą ten próbuje ukończyć od siedmiu lat. Tak zaczyna się niezwykle intensywny i zakręcony weekend.

Na podstawie powieści powstał film w reżyserii Curtisa Hansona. W produkcji wystąpili m.in. Michael Douglas, Tobey Maguire, Frances McDormand, Robert Downey Jr. i Katie Holmes.

W 2000 roku ukazała się jedna z najważniejszych powieści Chabona – „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”. To licząca blisko 650 stron powieść, za którą Chabon otrzymał Nagrodę Pulitzera. Akcja powieści rozpoczyna się w 1939 roku. Do domu tytułowego Sammy'ego Claya mieszkającego na Brooklynie przybywa kuzyn Josef Kavalier. Josefovi cudem udało się uciec z Pragi okupowanej przez III Rzeszę. Tak rozpoczyna się ich przyjaźń. Chłopcy zaczynają tworzyć komiksy, które szturmem zdobywają amerykański rynek i serca tysięcy młodych Amerykanów. Bazując na swoich doświadczeniach i lękach, żydowscy chłopcy tworzą postać Eskapisty – zawziętego wroga nazistów, który jest mistrzem ucieczki i znakomicie radzi sobie w walce ze złem. Choć Clay i Kavalier osiągają sukces, to tak naprawdę marzą o czymś zupełnie innym.

W 2002 roku ukazała się kolejna powieść Chabona pt. „Summerland”. W 2004 roku swoją premierę miała książka „The Final Solution”. W 2007 roku ukazała się powieść „Związek żydowskich policjantów”. Za tę powieść Michael Chabon otrzymał Nagrodę im. Edgara Allana Poe oraz Nagrodę BSFA. To alternatywna wersja historii, w której zagrożony eksterminacją naród żydowski otrzymuje od Stanów Zjednoczonych prawo do czasowego zamieszkania w okolicach miasta Sitka znajdującego się na terytorium Alaski. Przez kilkadziesiąt lat Żydzi musieli mieszkać tutaj w niezwykle trudnych warunkach, dzieląc teren z tubylczymi Tlingitami. Nieubłaganie zbliża się 60-letni okres dzierżawy i większość Żydów chce wyemigrować z Sitki. W tym samym czasie Mejer Landsman, typowy śledczy, znany z kryminałów noir, musi wziąć się do roboty. W hotelu, w którym mieszka bohater, dochodzi do morderstwa nieznanego szachisty narkomana. Szybko okazuje się, że denat jest zaginionym przed laty synem poważnego chasydzkiego rabina.

W 2007 roku na rynku pojawiła się książka „Gentlemen on the Road”. W 2013 roku ukazała się kolejna powieść Chabona – „Telegraph Avenue”. Akcja toczy się w Oakland w Kaliforni. Co jest charakterystyczne dla prozy Chabona, w książce występują przedstawiciele różnych grup społecznych. Motywem przewodnim są dzieje dwóch rodzin – afroamerykańskiej i żydowskiej. Ich losy wzajemnie się przeplatają. Żyd Natan i afroamerykanin Archy prowadzą wspólnie lokalny sklepik z płytami. Na ich nieszczęście w okolicy powstaje wielki hipermarket, który może pogrzebać ich szanse na zarobienie jakichkolwiek pieniędzy.

Najnowszą książką Chabona jest „Poświata” – powieść z 2016 roku. Autor kolejny raz sięga po wątki autobiograficzne. To opowieść utkana ze wspomnień jego dziadka, w której dużo jest o marzeniach, amerykańskim śnie, Żydach, bolesnej historii Europy i wojnie. Nie wiadomo, ile w tej książce jest prawdy, a ile wyobraźni jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy amerykańskich.

Oprócz wspomnianych już Pulitzera, Nebuli i Hugo, Chabon ma na swoim koncie takie nagrody jak National Jewish Book Award, Premio Ignotus, Los Angeles Times Book Prize. Znajdował się również w finale International Dublin Literary Award, PEN/Faulkner Award i National Book Critics Circle Award.

Książki Michaela Chabona na Woblinku

Książki Michaela Chabona znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.