Wirtualne Targi

Michał Choromański Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Biali bracia, Audiobook | Michał Choromański

    Kawałek znakomitej prozy, błyskotliwe rysunki psychologiczne postaci, świetnie zarysowana atmosfera porewolucyjnej Ukrainy, lekko naszkicowane, ale arcyciekawe tło żydowskiej części tej społeczności, do tego nielegalny handel, czekiści, Charków, Odessa... Powieść „Biali bracia” była debiutem literackim Michała Choromańskiego, ukazała się w 1931 roku i od razu zwróciła uwagę czytelników i krytyki na niezwykły talent młodego pisarza, którego kolejnym dziełem była „Zazdrość i me...

    Promocja
    okładka Zazdrość i medycyna, Audiobook | Michał Choromański

    Jedna z najlepszych polskich powieści, przetłumaczona na 18 języków. Studium ludzkich obsesji i namiętności. Lekarz, pacjentka i jej mąż. Miłość, nienawiść i zdrada. Upokorzenie, niedomówienia, obsesja. W 1973 roku Janusz Majewski dokonał jej ekranizacji. Fotos z tego filmu umieściliśmy na okładce (są na nim Ewa Krzyżewska i Mariusz Dmochowski). STOKROTECZKI (2016): Czym właściwie jest „Zazdrość i medycyna”? Romansem detektywistycznym? Powieścią psychologiczną? Na pewno i je...

Michał Choromański Audiobooki

Michał Choromański to nieco dziś zapomniany polski pisarz, prozaik, poeta, dramatopisarz i tłumacz. Laureat Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury. Na emigracji był Kierownikiem Komisji Literackiej Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce.

Michał Choromański - człowiek o dziwnym losie

Michał Choromański urodził się 22 czerwca 1904 roku w Jelizawietgradzie (dzisiejsza Ukraina). Był krewnym Jarosława Iwaszkiewicza oraz Karola Szymanowskiego. Po śmierci ojca w 1918 roku, zaledwie jako 14 latek musiał wziąć odpowiedzialność za siebie, matkę i siostrę. Imał się w związku z tym wielu zajęć, był m.in korepetytorem, dziennikarzem, intendentem szpitalnym czy pomocnikiem pisarza. Równocześnie studiował pedagogikę oraz psychologię, drukował pierwsze utwory w języku rosyjskim (m.in. "Powieść o muzyce") i malował portrety. Do Polski przyjechał w 1924 roku bez znajomości języka, którego uczył się tłumacząc na rosyjski polską poezję "Laur olimpijski" Kazimierza Wierzyńskiego oraz wiersze Sergiusza Kułakowskiego.

W młodym wieku Michał Choromański zapadł na gruźlicę kości i płuc, co zmusiło go do częstych pobytów w szpitalach i sanatoriach, m.in w Rudce i Zakopanem. Tam zwrócił na siebie uwagę Karola Szymanowskiego i Kazimierza Wierzyńskiego, który przedstawił go Marii Kasprowiczowej na "Harendzie". Był to dla młodego pisarza przełom. Od tej pory jego kariera potoczyła się błyskawicznie.

Ze względu na stan zdrowia, Choromański przebywał głównie w Zakopanem, gdzie spotykał się m.in z Witkacym oraz Tadeuszem Dołęgą-Mostowiczem. By poznawać inne kultury, podróżował także do Szwajcarii, Argentyny, Brazylii czy Afryki Zachodniej. W 1939 roku autor poznał i poślubił Ruth Elly Abramovitch (pseudonim sceniczny Ruth Sorel), tancerkę operową oraz choreografkę żydowskiego pochodzenia. Po wybuchu II wojny światowej para zmuszona była udać się na emigrację, z której powrócili dopiero po siedemnastu latach. Pisarz zmarł w 1972 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Żona, która zdawała się być jedyną przyjaciółką autora-samotnika, zmarła zaledwie dwa lata później.

Twórczość Choromańskiego

Pierwszą polską powieścią, a zarazem debiutem literackim Michała Choromańskiego była wydana w 1931 roku książka pt. "Biali bracia". Entuzjastycznie przyjęta, uczyniła z mężczyzny gwiazdę literackiej polszczyzny. W 1933 Choromański wydał kolejną powieść - "Zazdrość i medycynę", za którą otrzymał Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury. "Zazdrość i medycyna" jest eksperymentem literackim. Blisko jej do powieści psychologicznej oraz kryminału, korzysta jednak z nich w sposób nieoczywisty, przez co ucieka standardowej klasyfikacji gatunkowej. Powieść przetłumaczono na kilkanaście języków, doczekała się ona także teatralnej (Leon Schiller) oraz filmowej adaptacji. W następnych latach spod pióra prozaika Michała Choromańskiego wyszły także m.in. "Opowiadania dwuznaczne" (1934), "Skandal w Wesołych Bagniskach" (1934) i "Szpital Czerwonego Krzyża" (1937). Swoje utwory, prozę, wiersze, reportaże i listy autor zamieszczał także w gazetach i czasopismach ("Gazeta Polska", "Kurier Poranny").

Na emigracji cierpiał na niemoc twórczą. Zaczął ponownie pisać dopiero po powrocie do Polski w 1957 roku. W końcowym okresie życia pisarz opublikował dziewięć książek, m.in. "Prolegomenę do wszelkich nauk hermetycznych" (1958), "Schodami w górę, schodami w dół" (1965) czy "Kotły Beethovenowskie" (1970). Pisał także sztuki teatralne, scenariusze słuchowisk radiowych oraz dramaty. Nie spotkał się jednak ze szczególnym zainteresowaniem krytyków literackich. Zmarł w poczuciu osamotnienia i odrzucenia.

Bogaty zbiór dzieł Michała Choromańskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formacie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Pogrobowiec Młodej Polski

Michał Choromański przez 40 lat swojej aktywności literackiej nieustannie poszukiwał swojego stylu. Ignacy Fik, niezwykle niechętny pisarzowi, w swoim artykule "Literatura choromaniaków" (1935) nazwał twórczość Choromańskiego, "chorą i skrzywioną". Za dużo w niej według niego było elementów fantastycznych, psychoanalizy, fizjologii i seksu, za mało społecznej odpowiedzialności. Do "Choromaniaków" zaliczył także takich artystów jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bruno Schulz, Witold Gombrowicz.

Zgadzając się z opinią Fika, czy też nie, nie ma wątpliwości, że Michał Choromański był innowatorem. Eksperymentował w ramach różnych gatunków, powieści środowiskowej, powieści psychologicznej, czy kryminału. Wprowadził technikę behawiorystyczną do literatury polskiej. W jego dziełach dostrzec można także pierwsze przejawy myśli ponowoczesnej. Skupiał się na emocjach i wyborach pojedynczego człowieka, prowadził także nieustanną grę z czytelnikiem.

Michał Choromański nie doczekał się ekranizacji swoich książek. Powstały one dopiero po jego śmierci. Były to "Schodami w górę, schodami w dół" oraz "Zazdrość i medycyna" - do której scenariusz pisarz zdążył zaakceptować na parę dni przed odejściem.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.