Michał Choromański Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Schodami w górę schodami w dół, Książka | Michał Choromański

    Michał Choromański (1904 – 1972) – prozaik, dramatopisarz, poeta i tłumacz. Autor m.in. „Zazdrości i medycyny” (1933), „Szpitala Czerwonego Krzyża” (1937), „Prolegomeny do wszelkich nauk hermetycznych” (1958), „Słowackiego wysp tropikalnych” (1969). Powieść „Schodami w górę, schodami w dół” powstała w 1965 roku. Autentyczne dzieła się nie starzeją. Ta historia, brawurowo skonstruowana przed półwieczem, jest na wskroś nowoczesna. Proza psychologiczna, z malowniczymi akce...

    Promocja
    okładka Zazdrość i medycyna, Książka | Michał Choromański

    Rebeka Widmarowa podczas nieobecności męża spędziła kilka dni w szpitalu pod opieką chirurga Tamtena. Nikomu nie powiedziała o tajemniczym zabiegu, ale zanim zdążyła wrócić do domu, plotka obiegła całe miasto i dotarła do Widmara. Zakochany mąż z pewnością nie dałby jej wiary, gdyby nie podejrzenie, które kiełkuje w nim od dawna. Zazdrość i medycyna, fenomenalne studium obsesji i namiętności, wyszło spod pióra dwudziestoośmiolatka i od razu stało się bestsellerem. Szukasz ...

Michał Choromański Książki

Michał Choromański to nieco dziś zapomniany polski pisarz, prozaik, poeta, dramatopisarz i tłumacz. Laureat Nagrody Młodych Polskiej Akademii Literatury. Na emigracji był Kierownikiem Komisji Literackiej Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce.

Michał Choromański - człowiek o dziwnym losie

Michał Choromański urodził się 22 czerwca 1904 roku w Jelizawietgradzie (dzisiejsza Ukraina). Był krewnym Jarosława Iwaszkiewicza oraz Karola Szymanowskiego. Po śmierci ojca w 1918 roku, zaledwie jako 14 latek musiał wziąć odpowiedzialność za siebie, matkę i siostrę. Imał się w związku z tym wielu zajęć, był m.in korepetytorem, dziennikarzem, intendentem szpitalnym czy pomocnikiem pisarza. Równocześnie studiował pedagogikę oraz psychologię, drukował pierwsze utwory w języku rosyjskim (m.in. "Powieść o muzyce") i malował portrety. Do Polski przyjechał w 1924 roku bez znajomości języka, którego uczył się tłumacząc na rosyjski polską poezję "Laur olimpijski" Kazimierza Wierzyńskiego oraz wiersze Sergiusza Kułakowskiego.

W młodym wieku Michał Choromański zapadł na gruźlicę kości i płuc, co zmusiło go do częstych pobytów w szpitalach i sanatoriach, m.in w Rudce i Zakopanem. Tam zwrócił na siebie uwagę Karola Szymanowskiego i Kazimierza Wierzyńskiego, który przedstawił go Marii Kasprowiczowej na "Harendzie". Był to dla młodego pisarza przełom. Od tej pory jego kariera potoczyła się błyskawicznie.

Ze względu na stan zdrowia, Choromański przebywał głównie w Zakopanem, gdzie spotykał się m.in z Witkacym oraz Tadeuszem Dołęgą-Mostowiczem. By poznawać inne kultury, podróżował także do Szwajcarii, Argentyny, Brazylii czy Afryki Zachodniej. W 1939 roku autor poznał i poślubił Ruth Elly Abramovitch (pseudonim sceniczny Ruth Sorel), tancerkę operową oraz choreografkę żydowskiego pochodzenia. Po wybuchu II wojny światowej para zmuszona była udać się na emigrację, z której powrócili dopiero po siedemnastu latach. Pisarz zmarł w 1972 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Żona, która zdawała się być jedyną przyjaciółką autora-samotnika, zmarła zaledwie dwa lata później.

Twórczość Choromańskiego

Pierwszą polską powieścią, a zarazem debiutem literackim Michała Choromańskiego była wydana w 1931 roku książka pt. "Biali bracia". Entuzjastycznie przyjęta, uczyniła z mężczyzny gwiazdę literackiej polszczyzny. W 1933 Choromański wydał kolejną powieść - "Zazdrość i medycynę", za którą otrzymał Nagrodę Młodych Polskiej Akademii Literatury. "Zazdrość i medycyna" jest eksperymentem literackim. Blisko jej do powieści psychologicznej oraz kryminału, korzysta jednak z nich w sposób nieoczywisty, przez co ucieka standardowej klasyfikacji gatunkowej. Powieść przetłumaczono na kilkanaście języków, doczekała się ona także teatralnej (Leon Schiller) oraz filmowej adaptacji. W następnych latach spod pióra prozaika Michała Choromańskiego wyszły także m.in. "Opowiadania dwuznaczne" (1934), "Skandal w Wesołych Bagniskach" (1934) i "Szpital Czerwonego Krzyża" (1937). Swoje utwory, prozę, wiersze, reportaże i listy autor zamieszczał także w gazetach i czasopismach ("Gazeta Polska", "Kurier Poranny").

Na emigracji cierpiał na niemoc twórczą. Zaczął ponownie pisać dopiero po powrocie do Polski w 1957 roku. W końcowym okresie życia pisarz opublikował dziewięć książek, m.in. "Prolegomenę do wszelkich nauk hermetycznych" (1958), "Schodami w górę, schodami w dół" (1965) czy "Kotły Beethovenowskie" (1970). Pisał także sztuki teatralne, scenariusze słuchowisk radiowych oraz dramaty. Nie spotkał się jednak ze szczególnym zainteresowaniem krytyków literackich. Zmarł w poczuciu osamotnienia i odrzucenia.

Bogaty zbiór dzieł Michała Choromańskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formacie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Pogrobowiec Młodej Polski

Michał Choromański przez 40 lat swojej aktywności literackiej nieustannie poszukiwał swojego stylu. Ignacy Fik, niezwykle niechętny pisarzowi, w swoim artykule "Literatura choromaniaków" (1935) nazwał twórczość Choromańskiego, "chorą i skrzywioną". Za dużo w niej według niego było elementów fantastycznych, psychoanalizy, fizjologii i seksu, za mało społecznej odpowiedzialności. Do "Choromaniaków" zaliczył także takich artystów jak Stanisław Ignacy Witkiewicz, Bruno Schulz, Witold Gombrowicz.

Zgadzając się z opinią Fika, czy też nie, nie ma wątpliwości, że Michał Choromański był innowatorem. Eksperymentował w ramach różnych gatunków, powieści środowiskowej, powieści psychologicznej, czy kryminału. Wprowadził technikę behawiorystyczną do literatury polskiej. W jego dziełach dostrzec można także pierwsze przejawy myśli ponowoczesnej. Skupiał się na emocjach i wyborach pojedynczego człowieka, prowadził także nieustanną grę z czytelnikiem.

Michał Choromański nie doczekał się ekranizacji swoich książek. Powstały one dopiero po jego śmierci. Były to "Schodami w górę, schodami w dół" oraz "Zazdrość i medycyna" - do której scenariusz pisarz zdążył zaakceptować na parę dni przed odejściem.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.