Majówkowy Maraton Czytelniczy

Michał Rusinek Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michał Rusinek Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Michał Rusinek jest polskim literaturoznawcą, tłumaczem i wykładowcą akademickim. Przez wiele lat był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po jej śmierci został prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej. Na co dzień pisze felietony dla „Gazety Wyborczej”, nagrywa felietony dla programu Xięgarnia emitowanego w TVN24 oraz tworzy makabreski dla kwartalnika „Przekrój”.

Sekretarz Wisławy Szymborskiej

Gdy w 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, niezbędne okazało się zatrudnienie asystenta, który pomógłby jej w bieżących sprawach. Został nim Michał Rusinek, dzięki poleceniu Teresy Walas, która przyjaźniła się z Szymborską i była promotorką pracy magisterskiej Rusinka.

Michał Rusinek był asystentem noblistki do jej śmierci w 2012 roku. Na podstawie jej testamentu powstała fundacja oraz ustanowiona została nagroda jej imienia. Od tamtej pory Rusinek jest prezesem Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.

W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka „Nic zwyczajnego”, w której Rusinek opisał współpracę, podróże i przyjaźń z Wisławą Szymborską. Książka ukazała się w czwartą rocznicę śmierci noblistki.

Książki dla dzieci autorstwa Michała Rusinka

Michał Rusinek jest autorem wielu książek dla dzieci. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak zbiór „Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka”, quasi-poradnik dla dzieci „Jak przekręcać i przeklinać”, „Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata” oraz najgłośniejsza z nich „Jaki znak twój?”.

Wszechstronny autor

Rusinek jest autorem książek, które można zakwalifikować do różnych gatunków. Jest autorem publikacji językoznawczych („Jak się dogadać? Czyli retoryka codzienna”), zbiorów felietonów („Pypcie na języku”, „Niedorajda”) czy wspomnień („Nic zwyczajnego”). W 2019 roku ukazała się jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek Rusinka – „Dobra zmiana” napisana wspólnie z Katarzyną Kłosińską. Książka ma charakter słownikowego podsumowania języka stosowanego przez obóz rządzący – polityków zrzeszonych wokół środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Na podstawie wywiadów, wystąpień publicznych i wpisów internetowych Rusinek i Kłosińska analizują język, którym posługują się i manipulują politycy.

Ebooki Michała Rusinka, które ukazały się w nakładem Wydawnictwa Znak, dostępne są wyłącznie w księgarni internetowej Woblink.com. W naszej księgarni znajdziesz także książki papierowe i audiobooki tego autora. Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).