Majówkowy Maraton Czytelniczy

Michel Houellebecq Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Interwencje 2, Książka | Michel Houellebecq

    Świat oczami Houellebecqa. Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności. Czy mamy bać się islamu? Czy warto wielbić współczesny feminizm? Co zostało z naszej seksualności? Jak nowoczesna architektura wpływa na nasze życie? Co zrobiły z nami komputery, a co – logika konsumpcjonizmu? Jakie dzieła warto czytać i oglądać? W końcu, czy Michel Houellebecq chciałby siebie sklonować? Interwencje 2 to zbiór tekstów pisarza publikowanych od roku 1992. Na ten zapis wielole...

Michel Houellebecq Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Michel Houellebecq urodził się w 1956 roku. To francuski pisarz, eseista, poeta, autor tekstów piosenek oraz publicysta. Okazjonalnie Houellebecq udziela się jako aktor oraz filmowiec. Jest uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy francuskich. W 2010 roku za powieść „Mapa i terytorium” otrzymał prestiżową Nagrodę Goncourtów.

Życiorys Michela Houellebecqa

W wieku sześciu lat Michel został wysłany do babci ze strony ojca. Matka pisarza zdecydowała się prowadzić hipisowski styl życia i nie miała czasu na zajmowanie się Michelem. Jego babcia nosiła panieńskie nazwisko Houellebecq, które Michel przyjął jako swój pseudonim – tak naprawdę nazywał się Michel Thomas. Michel ukończył liceum w Paryżu, następnie brał udział w kursach przygotowawczych do nauki w jednej z elitarnych uczelni w stolicy Francji. W czasie studiów zaczął pisać swoje pierwsze wiersze i opowiadania. W 1980 roku ukończył studia. Następnie ożenił się, jednak związek szybko się rozpadł. Po rozwodzie pisarz popadł w depresję. Ze związku ze swoją pierwszą żoną Houellebecq miał syna.

Pierwsze wiersze Houellebecqa zaczęły ukazywać się w połowie lat 80. Książkowo pisarz debiutował w 1991 roku esejem „H.P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu”. To literacki hołd poświęcony jednemu z najważniejszych amerykańskich pisarzy grozy – Howardowi Philipsowi Lovecraftowi. O twórcy „Zewu Cthulhu” krążą różne skrajne opinie. Wiadomo, że był ateistą, aspołecznikiem, rasistą i dziwakiem, a mimo to sięgają po jego książki miliony czytelników na całym świecie. Houellebecq szuka odpowiedzi na pytanie skąd się wziął fenomen Lovecrafta.

Poszerzenie pola walki - pierwsza powieść Houellebecqa

Pierwszą powieścią Houellebecqa była książka „Poszerzenie pola walki. Głównym wątkiem są tutaj losy trzydziestoletniego informatyka, który zatrudniony jest w wielkiej korporacji. Nieznany z imienia i nazwiska mężczyzna wykonuje rutynową pracę, nie posiada w życiu żadnego celu, jego egzystencja sprowadza się niemal tylko do pracy i zaspokajania potrzeb fizjologicznych. Mężczyzna traci życie duchowe, nie uprawia seksu, jego relacje międzyludzkie są bardzo oschłe i miałkie. Houellebecq przedstawił w swojej pierwszej powieści pesymistyczny obraz Europejczyka z klasy średniej przełomu XX i XXI wieku.

Cząstki elementarne

W 1998 roku ukazały się „Cząstki elementarne” – powieść, która utorowała drogę Houellebecqa to międzynarodowej kariery. Bohaterami książki są przyrodni bracia – Michel i Bruno. Obaj zostali w przeszłości porzuceni przez rodziców. W dzieciństwie tułali się między domami dziadków i różnymi internatami. Przez negatywne doświadczenia z lat młodości mężczyźni nie potrafią tworzyć zdrowych relacji. Są aspołeczni, lękliwi i znerwicowani. Jeden z braci oddaje się nauce – zostaje mikrobiologiem i całe dnie spędza w laboratoriach. Jego celem jest stworzenie idealnej, bezpłciowej istoty. Drugi zaś uzależnia się od pornografii i ciągle myśli o perwersyjnym seksie. Nie potrafi jednak swoich marzeń przekuć w rzeczywistość, mimo że wokół trwa seksualna rewolucja lat 70.

Lanzarote

Kolejną powieścią, która ukazała się w 2000 roku była „Lanzarote”. W 2001 roku swoją premierę miała jedna z najgłośniejszych książek autora – „Platforma”. Kolejna książka Houellebecqa – „Możliwość wyspy” – ukazała się w 2005 roku. To wyjątkowa powieść w dorobku pisarza, w której autor eksperymentuje z literaturą science-fiction. Tym razem bohaterem powieści jest Daniel, profesjonalny komik, który znany jest z tworzenia skandalicznych skeczy. Mężczyzna jest bardzo nieszczęśliwy – marzy o kobiecie, która zaangażuje się w miłość i związek, ale kocha taką, która pragnie jedynie seksu. Sfrustrowany Daniel postanawia dołączyć do sekty klonującej ludzi. Niemal dwa tysiące lat później klony Daniela – Daniel24 i Daniel25 starają się odszyfrować notatki pozostawione przez ich pierwowzór.

Mapa i terytorium

W 2010 roku swoją premierę miała eksperymentalna powieść „Mapa i terytorium”, za którą autor otrzymał Nagrodę Goncourtów, najważniejsze literackie wyróżnienie we Francji. To opowieść o awangardowym współczesnym artyście o imieniu Jed Martin. Wielka sławę przyniosły mu artystyczne fotografie map firmy Michelin. Po osiągnięciu ogromnego sukcesu finansowego i artystycznego Martin zdecydował się zrezygnować z życia publicznego i towarzyskiego. Postanowił jednak wrócić z serią obrazów, na których przedstawiał sceny z życia codziennego. W trakcie przygotowania do wernisażu swojej nowej wystawy Martin wpadł na pomysł, by Michel Houellebecq napisał notkę do katalogu towarzyszącego wystawie. Aby zdobyć przychylność pisarza, Martin pojechał specjalnie do Irlandii, gdzie wówczas przebywał Houellebecq. Artyści zaprzyjaźnili się, choć biorąc pod uwagę ich ciężkie charaktery, nie było to łatwe. Wystawa okazała się kolejnym wielkim sukcesem, jednak Martin na dobre postanowił wycofać się życia społecznego. W oparciu o niektóre fragmenty powieści powstał scenariusz filmu „Porwanie Michela Houellebecqa” w reżyserii Guillaume Niclouxa. W tytułowej roli wystąpił sam autor.

Uległość

Pięć lat później ukazała się powieść „Uległość”. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek pisarza. Houellebecq przedstawia w niej alternatywną wizję przyszłości Francji. Akcja powieści rozpoczyna się w 2022 roku, gdy prezydentem kraju zostaje muzułmanin Mohammed Ben Abbes, członek Bractwa Muzułmańskiego, który zmienia Francję w państwo wyznaniowe. Jeszcze przed premierą książka wzbudzała kontrowersje, była krytykowana za szerzenie islamofobii. Książka ukazała się w dniu zamachu terrorystycznego na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu. W związku z tragicznymi wydarzeniami pisarz zrezygnował z promowania swojej najnowszej książki i postanowił wyjechać z Paryża.

Serotonina

Najnowszą powieścią Houellebecqa jest „Serotonina”. To kolejna pesymistyczna wizja ludzkiej egzystencji. Głównym bohaterem ponownie jest znerwicowany, cierpiący na depresję mężczyzna zmagający się z kryzysem wieku średniego. Florent-Claude Labrouste pewnego dnia odkrywa, że jego kobieta go zdradza. Na dodatek robi to podczas filmowanych orgii. Mężczyzna postanawia zostawić partnerkę i rozpoczyna tułaczkę po barach i hotelach, wszędzie rozprawiając na temat związków miłosnych. Bohater funkcjonuje normalnie tylko dzięki regularnemu zażywaniu Captorixu, który wyzwala w organizmie serotoninę, zwaną potocznie hormonem szczęścia.

Oprócz powieści Houellebecq jest autorem wierszy i zbiorów esejów. W Polsce Wydawnictwo Literackie opublikowało zbiory tekstów Houellebecqa pt. „Interwencje 2” oraz „Interwencje 2020”. W 2021 roku, nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazał się zbiór wierszy Houellebecqa pt. „Niepogodzony. Antologia Osobista 1991-2013”.

Książki Michela Houellebecqa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Michela Houellebecqa w formie papierowej i ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!