Miłobędzka Krystyna Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka blisko z daleka. listy 1970-2003 M. Karpowicz, T. Karpowicz, A. Falkiewicz, K. Miłobędzka, Książka | Karpowicz Tymoteusz, Karpowicz Maria, Andrzej Falkiewicz, Miłobędzka Krystyna

    Korespondencja Marii i Tymoteusza Karpowiczów z Andrzejem Falkiewiczem i Krystyną Miłobędzką jest świadectwem trwającej ponad trzydzieści lat przyjaźni. Rozmowa twórców, których łączyły lektury, wrażliwość estetyczna oraz codzienne troski, daje wgląd w prywatną i literacką relację pomiędzy jej uczestnikami, a także obrazuje późnonowoczesną rzeczywistość po obu stronach Atlantyku. Więc będziemy musieli zdać się na korespondencję. Otwartą. Antyliteracką – pisał Karpowicz. List...

    Promocja
    okładka jest jestem, Książka | Miłobędzka Krystyna

    jest / jestem (wiersze wybrane 1960 / 2020) – pierwsza tak obszerna książka Krystyny Miłobędzkiej zbierająca teksty z sześćdziesięciu lat twórczości poetki, od debiutu po wiersze ostatnie. Krystyna Miłobędzka – laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej 2020 za całokształt twórczości – nazywana jest mistrzynią, „jednym z najważniejszych poetyckich głosów współczesności”, „alchemiczką słowa”. Jej wiersze, od lat cenione przez krytykę literacką, dziś ważne są także dla kolejnyc...

    Promocja
    okładka Spis z natury, Książka | Miłobędzka Krystyna

    Spis z natury, nowa publikacja Krystyny Miłobędzkiej, to wyjątkowy powrót do pierwszych utworów poetyckich, rozproszonych dotąd w literackiej prasie, a także niepublikowanych, odnalezionych w archiwum autorskim.Wydawnictwo Wolno przygotowało trzyksiążkową edycję, na którą złożyły się dwa tomy poetyckie oraz rozmowa z autorką o czasach i okolicznościach debiutu, spojrzeniu po latach na własną twórczość.Debiutanckie wiersze i prozy poetyckie, które powstały w pierwszej połowie ...

    Promocja
    okładka Gdzie baba siała mak, Książka | Miłobędzka Krystyna

    "Gdzie baba siała mak" zbiera wszystkie scenariusze teatralne i gry słowne dla teatru Krystyny Miłobędzkiej, w tym niewystawiane dotąd "Głosy". Autorka doskonale wykorzystuje tu potencjał zabawy: jej zmienność, a także zapamiętanie się w grze i twórczość uczestników. Scenariusze zachęcają do współudziału: do współmówienia i współgrania – są zapisem możliwości teatralnych ukrytych w języku i przedmiotach.

    Promocja
    okładka Gubione, Książka | Miłobędzka Krystyna

    Niecierpliwie oczekiwany nowy tom wierszy jednej z najważniejszych pisarek ostatnich dziesięcioleci. Ponad siedemdziesięcioletnia dramatopisarka i eseistka Krystyna Miłobędzka po raz kolejny udowadnia, że przede wszystkim jest poetką i to poetką największego formatu, stawianą na równi z takimi klasykami jak Miron Białoszewski i Tymoteusz Karpowicz.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.