FSB pełni w Rosji rolę szczególną, a siła jej wpływów jest widoczna w systemie politycznym, gospodarczym i społecznym. Autor starał się ukazać, że jest ona najważniejszym elementem tych systemów i rosyjskiej, codziennej rzeczywistości. Można się więc pokusić o stwierdzenie, że współczesna Rosja bez FSB nie mogłaby istnieć.
Kłamstwo i podstęp to od wieków zgrana i nierozłączna para. Politycy, dyplomaci i szpiedzy posługiwali się nimi od zawsze. Uciekanie się do kłamstwa i podstępu szczególnie elektryzuje, kiedy okłamują przywódcy, siebie nawzajem lub swoich obywateli, wykorzystując do tego celu służby wywiadowcze. Autorzy książki ukazują wielowymiarowość różnych wariantów gier i mechanizmów wykorzystywanych przez tajne służby.
Próba odpowiedzi na pytania, czy protesty społeczne i przewroty polityczne były spowodowane dążeniami do demokracji, czy jedynie potrzebą wymiany elit politycznych i gospodarczych. Kreml te wydarzenia obserwuje ze strachem. Postrzega je jako operację zachodnich służb specjalnych, której celem jest obalenie systemu putinowskich rządów.
Elity polityczne Rosji są rozczarowane stosunkiem świata zachodniego do ich kraju. Wielokrotnie czuli się upokarzani i ignorowani. Zaczęli więc zdecydowanie bardziej myśleć kategoriami strategicznej samodzielności i mocarstwowej pozycji. Autorzy podjęli próbę oceny i scharakteryzowania ich współczesnych działań na arenie międzynarodowej.
FSB pełni w Rosji rolę szczególną, a siła jej wpływów jest widoczna w systemie politycznym, gospodarczym i społecznym. Autor starał się ukazać, że jest ona najważniejszym elementem tych systemów i rosyjskiej, codziennej rzeczywistości. Można się więc pokusić o stwierdzenie, że współczesna Rosja bez FSB nie mogłaby istnieć.
Kłamstwo i podstęp to od wieków zgrana i nierozłączna para. Politycy, dyplomaci i szpiedzy posługiwali się nimi od zawsze. Współczesny świat oparty na informacji i rywalizacji również nie stroni od tych wątpliwych etycznie metod i często wymusza przyjęcie agresywnych postaw w celu zdobycia przewagi informacyjnej. Uciekanie się do kłamstwa i podstępu szczególnie elektryzuje gdy dotyczy polityki międzynarodowej, kiedy okłamują przywódcy, siebie nawzajem lub swoich obywateli, w...
Do tej pory jeśli ktoś chciał przeczytać coś poważnego o wywiadzie zmuszony był sięgnąć po pracę autorów zachodnich, takich jak: Michael Herman, Christopher Andrew czy też do książek Angelo Codevilla. Dziś nie musi tego robić. Ma książkę Mirosława Minkiny. Pierwszą, profesjonalnie napisaną po polsku przez polskiego autora teorię wywiadu. Autor zrobił rzecz wydaję się niemożliwą do zrobienia. Zaprosił nas czytelników do świata podwójnych luster. Opisał świat, którego nie ma. O...
Autor omawia motywy działania rosyjskich elit rządzących na arenie międzynarodowej, szczególnie w relacjach z Zachodem. Określa rolę i miejsce Rosji w stanowieniu bezpieczeństwa międzynarodowego. Stawia tezę, że Rosja i Zachód potrzebują się wzajemnie. Omawia też perspektywy ich współpracy w przyszłości.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.