Monika Jaruzelska Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Towarzyszka Panienka / Rodzina Pakiet, Książka | Monika Jaruzelska

    Towarzyszka Panienka Jakim ojcem był generał Jaruzelski? Jaką córką była Monika? Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Okazuje się, że niełatwo być córką generała. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą, idącą przez życie z „gorącym” nazwiskiem. Rodzina Poprzednia książka Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka Panienka” była głośnym wydarzeniem i natychmiast stała się bestse...

    Promocja
    okładka Zmiana, Książka | Monika Jaruzelska

    Monika Jaruzelska dała się poznać czytelnikom jako wrażliwa obserwatorka. Jej kolejne książki pełne były trafnych spostrzeżeń, budziły duże emocje. „Zmiana” to opowieść o tym, że żyjemy w świecie ciągłych rewolucji, które przestaliśmy dostrzegać. Nasze życie, relacje, sposób porozumiewania się, a nawet stroje ulegają codziennym metamorfozom. Ma to swoje konsekwencje w obyczajowości, a przede wszystkim – w myśleniu. To też opowieść o intymnym odbiorze tego, co serwuje nam dyn...

    Promocja
    okładka Oddech, Książka | Monika Jaruzelska

    Najnowsza książka Moniki Jaruzelskiej „Oddech" jest kontynuacją dwóch poprzednich bestsellerów - „Towarzyszki panienki" i „Rodziny". Najbardziej poruszająca i intymna z całej trylogii. Pisana po śmierci ojca. Nie zawiedzie jednak czytelników przyzwyczajonych do poczucia humoru autorki, dystansu do samej siebie, obserwacji zaskakujących świeżością spojrzenia. Monika Jaruzelska (ur. w 1963 r.) - polska dziennikarka, stylistka, projektantka mody, trener autoprezentacji. Wsp...

    Promocja
    okładka Towarzyszka Panienka, Książka | Monika Jaruzelska

    Jakim ojcem był generał Jaruzelski? Jaką córką była Monika? Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą, idącą przez życie z „gorącym” nazwiskiem.

    Promocja
    okładka Rodzina, Książka | Monika Jaruzelska

    Poprzednia książka Moniki Jaruzelskiej „Towarzyszka Panienka” była głośnym wydarzeniem i natychmiast stała się bestsellerem. Córka generała opowiedziała w niej historię swojego życia. W nowej książce kreśli sylwetki rodziców, rozmawia z ojcem i matką o niełatwych relacjach rodzinnych. Zamieszcza fragmenty dziennika, w którym notuje zdarzenia bolesne, ale też radosne.

Monika Jaruzelska Książki

Monika Anna Jaruzelska to polska filolożka, publicystka, działaczka społeczna, samorządowa i autorka książek. Znana z różnorodnej działalności na polu literatury, dziennikarstwa i polityki, zyskała rozgłos jako youtuberka oraz autorka wywiadów.

Co wiemy o Monice Jaruzelskiej?

Monika Jaruzelska przyszła na świat 11 sierpnia 1963 roku w Warszawie jako córka gen. Wojciecha Jaruzelskiego i germanistki Barbary Jaruzelskiej. Działaczka jest absolwentką XLIV Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Dobiszewskiego w Warszawie (1982). Ukończyła także studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i studiowała psychologię. Była związana z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym jako wykładowczyni na studiach I stopnia i podyplomowych na kierunkach dziennikarstwo, komunikacja społeczna oraz kulturoznawstwo. W 2010 roku w ramach "Szkoły Stylu Moniki Jaruzelskiej" współtworzyła semestralne studium „Moda, media, marketing”, które łączyło wiedzę o stylu i mediach.

Prywatnie Jaruzelska jest związana z Dariuszem Fedyniakiem, specjalistą anestezjogii oraz wykładowcą. Mają syna Gustawa.

Działalność dziennikarska i publicystyczna Moniki Jaruzelskiej

Monika Jaruzelska latami współtworzyła miesięcznik „Twój Styl”, kierując działem mody i stylizacji. Później współpracowała także z magazynem „Elle Polska”. Zyskała uznanie jako publicystka i autorka wywiadów, prowadząc programy radiowe i internetowe, m.in. „Monika Jaruzelska zaprasza” (Chillizet) oraz „Bez Maski”. Od 2019 roku, we współpracy z "Super Expressem" prowadzi kanał na YouTube „Towarzyszka Panienka”, na którym rozmawia m.in. z politykami i dziennikarzami. Program i sama Jaruzelska zostali skrytykowani za fakt zapraszania do wywiadów przede wszystkim przedstawicieli skrajnej prawicy, osób o poglądach homofobicznych i antysemickich, a także wielbicieli teorii spiskowych. W konsekwencji nazwisko Jaruzelskiej zostało dwukrotnie (w 2020 i 2021 roku) wpisane do "Brunatnej Księgi" Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, która dokumentuje akty przemocy i mowę nienawiści. W 2022 roku dziennikarka zadebiutowała z nowym programem dla "Super Expressu" - "Gwiazdozbiór Jaruzelskiej", gdzie prowadziła spotkania z celebrytami. Program został zawieszony w grudniu 2023 roku gdy Monika Jaruzelska opublikowała wywiad z Grzegorzem Braunem, w którym opowiadał on m.in. o "akcji" gaszenia świec chanukowych w Sejmie. Po tym wywiadzie Moniki Jaruzelskiej Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez Jaruzelską przestępstwa dotyczącego „rozpowszechniania nienawistnych treści”.

Działalność społeczna i polityczna

W 2018 roku Jaruzelska została radną m.st. Warszawy z ramienia SLD Lewica Razem. Zasiadała w Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego oraz w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Startowała również w wyborach parlamentarnych do Senatu w 2019 roku. Jest członkinią rady Fundacji Archiwum Dokumentacji Historycznej PRL.

Działalność literacka Moniki Jaruzelskiej

Twórczość Moniki Jaruzelskiej stanowi unikalne połączenie doświadczeń osobistych, historii i refleksji społecznych. Jest ona autorką czterech książek, w tym trzech autobiograficznych:

  1. Towarzyszka panienka” (2013) – książka wspomnieniowa, w której Jaruzelska opisuje dzieciństwo w domu jednego z najważniejszych polityków PRL, gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie ją w formacie audiobooka.
  2. „Rodzina” (2014) – druga część ww. autobiografii.
  3. „Oddech” (2015) – bardziej osobista i refleksyjna książka, w której autorka koncentruje się na swojej prywatności i poszukiwaniu wewnętrznej harmonii.
  4. „Zmiana” (2016) – książka, w której autorka podejmuje temat przemian w życiu osobistym i społecznym, poruszając kwestię relacji rodzinnych i tożsamości.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.