Osiemnastoletnia Chiara Federica Bonverte budzi się w lesie. Nie pamięta, jak się tam znalazła. Nie pamięta, gdzie mieszkała wcześniej. Nie pamięta swojej rodziny. Nie pamięta niczego. Błądząc, trafia do gotyckiej rezydencji zamieszkałej przez pięcioro rodzeństwa – trzech braci, dwie siostry – oraz ich wuja. Rodzina jest może nieco dziwna, ale życzliwa. Chiara może się wykąpać, przebrać; zostaje poczęstowana obfitą kolacją, podczas której dowiaduje się, że dopóki nie wróci j...
Praca stanowi obszerne, interesujące studium poświęcone badaniu sprawozdań finansowych przedsiębiorstw. Jest użyteczna zarówno dla biegłych rewidentów, jak i dla osób studiujących tę dziedzinę wiedzy.
Obejmuje rozwiniętą część teoretyczną i studium przypadku. Autorka wykazała nie tylko potrzebę weryfikacji sprawozdań finansowych ale również przedstawiła etapy postępowania w procesie badania sprawozdań finansowych.
Z recenzji prof. zw dr hab. Jana Śliwy
Autorka prezentuje różnorodne aspekty funkcjonowania, roli i znaczenia loterii organizowanych w Królestwie Polskim w latach 1815–1867. Pierwsze udokumentowane loterie na ziemiach polskich przeprowadzono w 1748 roku. W 1787 roku zarząd nad loterią liczbową przejęło państwo, a loterie zaczęto organizować w celu zwiększenia dochodów skarbowych. Nadzór nad nimi sprawowała Dyrekcja Generalna Loterii Krajowych (od 1844 Urząd Loterii), podlegająca Komisji Rządowej Przychodów i Ska...
Na Wielką Wojnę patrzymy zazwyczaj oczami Polaków, którzy doczekali się wymarzonego konfliktu między zaborcami. Wiedzę, jak na Polaków patrzyły władze monarchii habsburskiej, której wojska od 1915 r. okupowały południową część zaboru rosyjskiego w Królestwie Polskim, czerpać można z raportów politycznych, sporządzonych w latach 1915–1918 przez c. i k. władze centralne i powiatowe Generalnego Gubernatorstwa Wojskowego w Lublinie, przechowywanych w Archiwum Głównym Akt Dawnych ...
Książka Zasady wykonywania zawodu biegłego rewidenta na przestrzeni 95 lat to jedyna pozycja na rynku, która w sposób niezwykle czytelny, a zarazem zwięzły prezentuje historię zawodu biegłego rewidenta w Polsce. Prezentuje mięzy innymi chronologiczną analizę zdarzeń związanych z próbą wprowadzenia obligatoryjnego badania sprawozdań finansowych przez niezależnych ekspertów z dziedziny rewizji finansowej, zestawienie aktualnie obowiązujących wymagań kwalifikacyjnych oraz powrów...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.