Olga Drenda Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Słowo humoru, Książka | Olga Drenda

    Żarty się skończyły? Komu i z czego wolno się śmiać? Czy satyra rysowana grubą kreską jest jeszcze możliwa? Jak długo żyją memy? Autorka Duchologii polskiej bierze na swój antropologiczny warsztat poczucie humoru. W błyskotliwym eseju przygląda się różnym odsłonom i kontekstom dowcipu, ironii, abstrakcji i nonsensu – od mowy ezopowej w czasach PRL-u, przez twórczość sceny kabaretowej, po język reklam z początku transformacji, stand-up, memosferę i cenzopapę. Drenda zasta...

    Promocja
    okładka Książka o miłości, Książka | Małgorzata Halber, Olga Drenda

    To rzecz, jakiej świat nie widział, czyli esej w dialogu. Na temat, który dotyczy każdego. Temat, którego istotę uchwycić najtrudniej. Książka dla osób, które chcą być kochane. Tak się zdarzyło, że Olga Drenda, autorka "Duchologii", i Małgorzata Halber, autorka "Najgorszego człowieka na świecie", zaczęły rozmawiać o miłości. Olga z analitycznym podejściem człowieka Rozumu, Małgorzata z przekonaniem, że Rozum ma niewiele wspólnego z Emocjami. Obie pochodzą w jakimś stopniu ...

    Promocja
    okładka Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Książka | Olga Drenda

    Przełom lat 80. i 90. opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają...

    Promocja
    okładka Wyroby Pomysłowość wokół nas, Książka | Olga Drenda

    Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Autorka, nawiązując do najlepszych tradycji rodzimej antropologii, w wernakularnej twórczości dostrzega przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnię, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczyptę sentyme...

    Promocja
    okładka O kotach, Książka | Stefan Chwin, Olga Drenda, Piotr Paziński

    Z ilustracjami Gosi Herby „Pisarzom z kotami do twarzy. [...] Od razu przyjemnie znaleźć się w prestiżowym towarzystwie: Hemingway, Colette, Bukowski, Burroughs, wszyscy przyznawali się wszak do kociarstwa, zostawili na dowód cytaty i strofy”. Obserwacjami i anegdotami dzielą się wybitni kociarze: Stefan Chwin, Olga Drenda, Piotr Paziński, Małgorzata Rejmer, Piotr Siemion i Paweł Sołtys. Każdy z nich w charakterystycznym dla siebie stylu, a wszyscy z niezwykłą wrażliwością, ...

Olga Drenda Książki

Olga Drenda urodziła się w 1984 roku. To polska pisarka, eseistka, tłumaczka i dziennikarka. Jest absolwentką etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje teksty publikowała m.in. w „Dwutygodniku”, „Miesięczniku ZNAK”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Magnetofonowej”, „Polityce”, „Herito”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Lampie”, a nawet w brytyjskim „The Guardian”.

Drenda jest autorką książekDuchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” (2016) i „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (2018). W 2020 roku ukazała się jej „Książka o miłości”, którą napisała wspólnie z Małgorzatą Halber. Ponadto krótki tekst Olgi Drendy ukazał się w antologii „O kotach” – zbiorze opowiadań znanych autorów, poświęconych kotom. Oprócz Drendy znalazły się tam również teksty Stefana Chwina, Piotra Pazińskiego, Małgorzaty Rejmer, Piotra Siemiona i Pawła Sołtysa. W 2019 roku Olga Drenda została wyróżniona Nagrodą Literacką Gdynia za esej „Wyroby”. Za tę samą książkę Drenda znalazła się, obok Małgorzaty Rejmer i Łukasza Zawady, wśród nominowanych do Paszportu „Polityki” w kategorii literatura.

W mediach społecznościowych Drenda prowadzi fanpage „duchologia”, na którym publikuje filmy, zdjęcia, skany, pocztówki i wspomnienia z lat 80. i 90. (głównie z przełomu dekad). Nie brakuje tam zatem akcesoriów z Żółwiami Ninja, fragmentów starych programów telewizyjnych, archiwalnych nagrań z VHS-ów czy etykiet pierwszych towarów sprowadzanych do Polski po upadku komunizmu. W swoich esejach, książkach i badaniach Drenda łączy słabość do kiczu czasu przemiany ustrojowej z pogłębioną analizą historyczną i socjologiczną lat 80. i 90.

Duchologia polska - debiut Olgi Drendy

„Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” to pełnowymiarowy debiut Olgi Drendy. Książka ukazała się w 2016 roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa Karakter. To opowieść zakorzeniona w przełomie lat 80. i 90. Drenda, jako miłośniczka i badaczka czasów przemiany ustrojowej, zbiera artefakty z tamtych lat: fotografie, kolorowe magazyny, czasopisma ezoteryczne, kalendarze, pamiątki, pocztówki, kasety wideo i magnetofonowe. Na podstawie wspomnień ludzi z tamtych lat, archiwów i własnych badań kreśli opowieść o czasach, w których Polacy za wszelką cenę próbowali być nowocześni, by jak najszybciej „dogonić Zachód”. Tak przywołuje rosnące jak grzyby po deszczu fastfoody, opowiada o wszechobecnych adidasach, o pierwszych telewizyjnych reklamach, seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Z jednej strony to opowieść pełna ironii, z drugiej zaś sentymentalna podróż do czasów, w których zmiany społeczne i polityczne zachodziły błyskawicznie. Rezultatem badań i poszukiwań jest fascynujący obraz czasu transformacji, który czyta się z wypiekami na twarzy.

Wyroby

„Wyroby” to kolejny efekt zamiłowań i badań Olgi Drendy - esej poświęcony wszystkiemu, co na polskich ogródkach działkowych jest zrobione ręcznie. Tym razem autorka doskonale przyjętej „Duchologii polskiej” pisze o przydomowych ozdobach stworzonych z betonu, starych opon i odpadów, kiczowatych posągach, religijnej galanterii. Głównymi bohaterami książki są zatem różnego rodzaju ozdoby – dla jednych piękne, dla innych stanowiące słownikowy przykład bezguścia i kiczu. „Wyroby” to wciągający esej o polskiej estetyce, guście i sentymentalizmie.

Książka o miłości - współpraca Olgi Drendy i Małgorzaty Halber

W 2020 roku premierę miała głośna „Książka o miłości” napisana wspólnie przez Olgę Drendę i Małgorzatę Halber, autorkę głośnej, autorefleksyjnej książki „Najgorszy człowiek na świecie”. Charyzmatyczne autorki postanowiły połączyć siły – piszą o emocjonalności, miłości z pogranicza sfery online i offline, przywołują zarówno klasyków (Marcel Proust), jak i postaci z memów (Pieseł). Zwinnie lawirują na granicy tego co poważne, ambitne, bolesne i miałkie, kiczowate, śmieszne. To intertekstualny obraz miłości w kulturze współczesnej przedstawiony w eseistycznej formie.

Ponadto we współpracy Olgi Drendy i „Miesięcznika Znak” ukazała się książka „Czyje jest nasze życie?”. To książka-rozmowa Drendy z Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, historykiem psychoanalizy. Książkę zainspirowały rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu Mąciciele o dwóch głowach. Rozmówcy uświadamiają czytelnikom, że współcześnie mamy do czynienia z zupełnie innymi problemami, niż do tej pory sądziliśmy. Dredna i Dobroczyński prowokują, pozbawiają złudzeń i inspirują. Nie jest to łatwa lektura dla idealistów. Na szczęście autorzy dowodzą, że w mierzeniu się z problemami codzienności nie jesteśmy sami i choć niektóre zjawiska wydają się być nowe, to wiele problemów możemy rozwiązać dzięki doświadczeniom z przeszłości.

Książki Olgi Drendy dostępne są w księgarni internetowej Woblink w różnych formatach, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.