Ottessa Moshfegh Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Eileen, Książka | Ottessa Moshfegh

    Eileen to poprawione, nowe wydanie powieści Byłam Eileen, która ukazała się w Wydawnictwie W.A.B. w 2016 roku. Rozgrywająca się na tle śnieżnego krajobrazu nadmorskiej Nowej Anglii w dniach poprzedzających Boże Narodzenie pełna zwrotów akcji historia o współczuciu, bezsilności i okrucieństwie została opowiedziana z perspektywy lat teraz już starszej pani – narratorki, a zarazem uczestniczki zdarzeń. Przerażająca, hipnotyzująca i niezwykle zabawna, nawiązująca do tradycji Shi...

    Promocja
    okładka Lapvona, Książka | Ottessa Moshfegh

    W Lapvonie, średniowiecznym lennie dotkniętym klęskami żywiołowymi, niepełnosprawny chłopak, półsierota uważany za wioskowego głupka staje się całkiem nieoczekiwanie obrazoburcą – bohaterem walki o monarszą władzę, burzycielem starego porządku świata i jedynie słusznej wiary. Nastoletni Marek, maltretowany i niestabilny psychicznie syn wiejskiego pasterza, wierzy, że jego matka zmarła przy porodzie. Na szczęście zawsze mógł liczyć na miejscową akuszerkę, z którą łączy go trw...

    Promocja
    okładka Tęsknota za innym światem / Pauza, Książka | Ottessa Moshfegh

    „Tęsknota za innym światem” to pierwszy zbiór opowiadań jednej z najciekawszych współczesnych pisarek amerykańskich. W opowieściach Ottessy Moshfegh jest coś niesamowicie niepokojącego, coś niebezpiecznego. Bohaterami opowiadań są osoby, które razem i każda z osobna reprezentują ułomną kondycję człowieka. Groteska, a czasami oburzenie, z jakimi autorka opisuje swe postacie, są jednocześnie nasycone czułością i współczuciem, próbą zrozumienia i wybaczenia. To opowieści o izola...

    Promocja
    okładka Mój rok relaksu i odpoczynku, Książka | Ottessa Moshfegh

    Bohaterka powieści, młoda Amerykanka, jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, za chwilę początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie. "Mój rok relaksu i odpoczynku" to opowieść o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku rad...

    Promocja
    okładka My Year of Rest and Relaxation wer. angielska, Książka | Ottessa Moshfegh

    **THE TIKTOK SENSATION**Read THE razor-sharp satire that everyone is talking about... On the surface ,our narrator has everything you could want in life. She's young, thin, pretty, a recent Columbia graduate and lives in an apartment on the Upper East Side of Manhattan paid for, like everything else, by her inheritance.But there is a vacuum in her life and she's got the perfect solution. She's going to take a year under sedation to relax and hide away from the world. What cou...

    Promocja
    okładka Byłam Eileen, Książka | Ottessa Moshfegh

    Psychologiczne napięcie, horror, obsesja i szaleństwo. Byłam Eileen jest tak samo pogmatwana, mroczna i nieprzewidywalna jak jej główna bohaterka. – „Entertainment Weekly” Pełna zwrotów akcji historia o współczuciu, bezsilności oraz okrucieństwie. Eileen Dunlop, skromnej młodej kobiecie, życie upływa między opieką nad uzależnionym od alkoholu ojcem w domu, którego nędza jest tematem numer jeden wśród sąsiadów, a pracą jako sekretarka w Moorehead, domu poprawczym dla chłopców,...

Ottessa Moshfegh Książki

Ottessa Charlotte Moshfegh jest amerykańską powieściopisarką uznaną przez czasopismo literackie “Granta” za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia. To autorka powieści „Mój rok relaksu i odpoczynku”(2019) i zbioru opowiadań „Tęsknota za innym światem”(2021). To także finalistka Nagrody Bookera (“Eileen”) i National Book Critics Circle Award. Laureatka Pushcart Prize, O. Henry Award oraz Plimpton Discovery Prize.

Ottessa Moshfegh urodziła się w 1981 roku w Bostonie, w rodzinie muzyków o wielokulturowych korzeniach. Matka - Chorwatka i ojciec - Żyd pochodzący z Iranu poznali się w Królewskim Konserwatorium w Belgii, do którego obaj uczęszczali. Ona była skrzypaczką, on grał w orkiestrze. Do Stanów Zjednoczonych przeprowadzili się w obawie przed rewolucją islamską.

Ottessa wychowywała się wraz z rodzeństwem, braćmi Dariusem oraz Sarvenazem w Newton, Massachusetts. Muzyka wypełniała jej życie od najmłodszych lat. Swoich sił w grze na pianinie próbowała już jako czterolatka, nieco później do arsenału instrumentów dołączył klarnet. Odebrała muzyczną edukację w Konserwatorium w Nowej Anglii, jednak finalnie serce kazało jej wybrać pisarstwo. Prywatnie jest żoną dziennikarza i pisarza, Luke’a Goebela, którego poznała w 2016 roku podczas jednego z wywiadów. Mieszkają w Kalifornii.

Ottessa Moshfegh - droga literacka

Moshfegh ukończyła Barnard College i w 2002 roku wyjechała do Wuhan (Chiny), gdzie zarabiała na życie nauczając języka angielskiego i pracując w punk barze. Trzy lata później przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła pracę w wydawnictwie Overlook Press. Do pisania zachęciła ją redaktorka Jean Stein, której Moshfegh była asystentką. Niestety, z powodu choroby kociego pazura i jej powikłań zmuszona była opuścić Nowy Jork. Utrzymując się ze sprzedaży odzieży vinted podjęła studia na Uniwersytecie Browna, które ukończyła w 2011 roku. W 2013 roku Otessa Moshfegh zakwalifikowała się do prestiżowego stypendium Wallace Stegner Fellowship (w kategorii fikcja) na Uniwersytecie Stanforda. Pierwszą nowelę, „McGlue”, wydała już rok później, zainspirowana notatką, którą znalazła w starej gazecie z 1851 roku podczas wizyty w bibliotece. Książka ta jako pierwsza została nagrodzona Fence Modern Prize in Prose. Zdobyła także Believer Book Award. To oczywiście nie koniec wyróżnień. Debiutancka powieść, „Byłam Eileen” przysporzyła jej bowiem nominacji do National Book Critics Circle Award oraz do Nagrody Bookera (2016). Została także uhonorowana prestiżową PEN/Hemingway Award (2016).

Ottessa Moshfegh jest niezwykle płodną autorką. Pisuje do takich pism literackich jak Granta, The New Yorker czy The Paris Review. Ma na swoim koncie także wiele opowiadań, w tym nagrodzoną The Paris Review „Bettering Myself”, oraz esejów. W 2017 roku wydała zbiór opowiadań „Tęsknota za innym światem” (kilkukrotnie dodrukowywany w Polsce), a w 2018 powieść „Mój rok relaksu i odpoczynku.” Obie książki znajdziecie w Woblinku w formie ebooka bądź książki papierowej. Pozostałe, nieprzetłumaczone na język polski dzieła pisarki to „Death in Her Hands”(2020) oraz „Lapvona”(2022).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.