Już się zadomowiłam w pierwszej klasie i bardzo mi tu dobrze! Mam odjazdowych kolegów (choć – słowo daję – nie wszyscy zasługują na to miano!) i świetnie się razem bawimy. Ciągle są jakieś uroczystości! Halloween nie jest może najprzyjemniejszą z nich, ale wybieranie prezentów gwiazdkowych to superfrajda! Nawet polowanie na pisanki jest przyjemne, chociaż ta głupia Maja jak zwykle oszukuje. I nie zgadniecie, dokąd pojechałam z rodzicami na wycieczkę jako oficjalna koresponden...
Dzieciaki z Sali numer 1 przygotowują się do Święta Dziękczynienia. Klasa, która stworzy najlepszą Listę Dziękczynną, wygra piękny kotylion z błękitną wstążką oraz ciasto dyniowe! Jednak wyrażanie wdzięczności to niełatwa sprawa. Poza tym jest wiele rzeczy, za które Zuzia ani trochę nie jest wdzięczna. Na przykład skarżypyta Maja. I „napotne” kostiumy Pielgrzymów. Czy pierwszaki z Sali numer 1 mają szansę w konkursie?
Hej, to znowu ja! Zuźka D. Zołzik! W końcu zaczęłam naukę w pierwszej klasie i chcę Wam o tym opowiedzieć! Ten piękny zbiór zawiera sześć książek z moimi szalonymi szkolnymi wyczynami! Poznajcie moich nowych kolegów i pana Strasznego. A tą okropną Mają zupełnie nie musicie się interesować… Nie mogę się doczekać, kiedy to wszystko przeczytacie!
Cześć! To ja, Zuźka D. Zołzik! Lubicie sobie łamać nad czymś głowę? Jeśli tak, to zapraszam do zabawy! Przygotowałam dla was książkę z ŁAMIGŁÓWKAMI! Niektóre z nich to naprawdę twarde orzechy do zgryzienia! W książeczce znajdziecie: - labirynty (ja w roli głównej!), - łączenie punktów (niespodzianka!), - zagadki z trójkątów, - zawiłe plątaniny, - szarady, - kolorowanki, - gry słowne i inne ciekawe zadania. Sprawdźcie sami! Łapcie za ołówki i łamcie sobie główki! Wasi rodzice ...
Lucynka urządza w swojej luksusowej rezydencji polowanie na pisanki. Osoba, która znajdzie złote jajko, będzie mogła popływać z nią w basenie z podgrzewaną wodą! Ale jest pewien problem… Zuźka musi wystąpić w kretyńskim przebraniu królika. Niby jak ma szukać jajek, skoro co chwila potyka się o długaśne królicze stopy? W dodatku depcze jej po piętach wredna Maja! Bycie królikiem wcale nie jest łatwe…
Zuźka jedzie z rodzicami na Hawaje i pan Straszny daje jej prawdziwy aparat, żeby przygotowała dla klasy album z tej podróży. Ale niełatwo pstryknąć fajne zdjęcia z wycieczki. Bo co zrobić, jeśli w samolocie jest mnóstwo zrzędliwych pań? Albo jeśli na basenie przydarza się obciachowa przygoda? Nie wspominając o tropikalnym ptaku wplątanym we włosy! Czy Zuzi uda się wykonać zadanie?
Zbliża się Gwiazdka i w Sali numer 1 trwają radosne przygotowania. Dzieciaki będą nosić czapeczki elfów! I śpiewać kolędy. Tylko jak Zuźka ma się cieszyć, skoro Maja ciągle jej gra na nerwach? A do tego jeszcze podczas losowania na klasowe mikołajki Zuzi trafia się pewna znana wam skarżypyta! Ale może to okazja, by dać Mai DOKŁADNIE to, na co zasługuje…
Jest Halloween! A Zuźka boi się chodzić po domach i zbierać słodycze. No bo co będzie, gdy się okaże, że wiedźmy i potwory są prawdziwe? I że dynie z ostrymi zębami odgryzają ludziom stopy? Jak więc Zuzia ma się cieszyć takim strasznym świętem? Na szczęście wymyśliła dla siebie kostium, który może wystraszyć najgorszych konkurentów w „branży” potworów. Może więc Halloween okaże się całkiem fajne?
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.