Jinny otrzymuje list od właścicielki stadniny, która podejrzewa, że Shanti może być koniem wykradzionym kilka lat wcześniej z jej stadniny. Jinny staje przed groźbą utraty ukochanej przyjaciółki. Chcąc po raz ostatni udowodnić wszystkim, na co stać Shanti, startuje w prestiżowym konkursie skoków…
Nadchodzą kolejne wakacje. Niestety państwo Manders popadają w poważne kłopoty finansowe. Tata Jinny zaczyna poważnie rozważać powrót z rodziną do miasta, tym bardziej że bogaty biznesmen, Paul Dalton, składa mu atrakcyjną propozycję kupna posiadłości w Finmory. Jinny przeżywa ciężkie chwile, gdy dowiaduje się o planach rodziców. Na dodatek Kat Dalton, przybrana córka biznesmena, która także przygotowuje się do udziału w konnym biegu przełajowym, jest wobec niej bardzo niemił...
Piąta część kultowej serii o przygodach Jinny i jej klaczy Shanti w górzystej Szkocji.
W Finmory duże zmiany. Młody przyjaciel rodziny Mandersów, Ken, wyjechał do Holandii, Jinny uczy się w szkole daleko od domu, a Kelly – pies Kena – nie dość, że bardzo tęskni za panem, to znalazł się w ogromnym niebezpieczeństwie! Czy Jinny i Shanti zdążą na czas, aby go ocalić?
Szósty tom przygód Jinny Manders i jej klaczy Shanti w tajemniczej górzystej Szkocji.
Jinny marzy o zdobyciu pucharu w amatorskich zawodach konnych. Z ogromnym zapałem przygotowuje się do konkursu skoków w Inverburgu. Niestety Shanti grozi wielkie niebezpieczeństwo. W pobliżu Finmory grasuje banda koniokradów. Czy Jinny uda się uratować ukochaną klacz i osiągnąć to, o czym zawsze marzyła?
Ostatni tom cyklu.
Jinny przygotowuje się do startu w rajdzie długodystansowym. Pragnie pokonać swoją odwieczną rywalkę, Klarę Burnley. Kiedy jednak dowiaduje się o planach budowy autostrady, postanawia podjąć próbę ocalenia jedynego miejsca, w którym pielęgnuje się jeszcze pamięć o pradawnym celtyckim kulcie koni.
Nadchodzi długo wyczekiwana przerwa świąteczna. Jinny Manders z zapałem przygotowuje się do występu w jasełkach bożonarodzeniowych, a na wrzosowiskach w Finmory pojawia się stado dzikich jeleni. Zwierzęta znajdą się jednak w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Czy Jinny i Shanti zdołają je przed nim uchronić?
Jinny cieszy się na przyjazd przyjaciółki. Już snuje wizję wspólnego rajdu konnego na prawdziwy plan filmowy. Tę przyjemną perspektywę zmienia jednak niespodziewany bieg wydarzeń, a śladami Jinny i Shanti rusza tajemnicza, złowroga postać. Dawno zapomniane celtyckie wierzenia i obrzędy okażą na nowo swą pradawną moc…
Po niefortunnym skoku Shanti ulega kontuzji. Miejscowy weterynarz nie potrafi pomóc, więc Jinny desperacko szuka innych rozwiązań. Gdy odwiedza pewną szkółkę jeździecką, jest zszokowana okropnymi warunkami, w jakich trzymane są konie. Za wszelką cenę pragnie uratować zwłaszcza Pisankę - starą, schorowaną klacz, która w przeszłości wygrywała konne pokazy. Sytuacja wydaje się tragiczna, dopiero spotkanie z indiańską szamanką z plemienia Wędrowców odmieni bieg wypadków......
Nareszcie wakacje! Jinny marzy tylko o tym, by galopować na Shanti po wrzosowiskach i plaży w Finmory. Jej wakacyjne plany krzyżuje przyjazd Marlene i Billa, rodzeństwa ze Stopton. Marlene nie może się doczekać, by dosiąść Shanti i zapomnieć wreszcie o swoim kalectwie. Jinny jest jednak nieprzejednana - Shanti nie nadaje się na konia do nauki jazdy. Poza tym należy przecież tylko i wyłącznie do niej...
Pierwsza część cyklu JINNY Z FINMORY.
Jinny Manders wraz z rodzicami wyprowadza się z miasta do położonej wśród dzikich szkockich wzgórz wioski Finmory. Ma tylko jedno marzenie - chciałaby mieć własnego kucyka. Gdy jednak los stawia na jej drodze źle traktowaną przez cyrkowców klacz o imieniu Shanti, dziewczynka bez wahania postanawia jej pomóc. Choć wydaje się, że zwierzę nigdy jej nie zaufa, Jinny zrobi wszystko, żeby je ocalić.
Rodzina Mandersów zmęczona życiem w dużym mieście przenosi się w oddalone od cywilizacji górzyste rejony Szkocji – do niewielkiej wioski Finmory. Główna bohaterka Jinny jest kochającą zwierzęta niepokorną nastolatką. Grupa archeologów prowadzi prace wykopaliskowe na wrzosowiskach w pobliżu Finmory. W tym samym czasie Jinny zaczynają prześladować koszmary, w których widzi galopującego czerwonego rumaka z tajemniczego starego malowidła na ścianie jej sypialni. Na jawie słyszy...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.