Paul Auster Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dziennik zimowy, Książka | Paul Auster

    Genialny nowojorczyk powraca w szczerej książce o ulotności życia. Auster tworzy „Dziennik zimowy” z własnych blizn, nałogów, romansów, rozczarowań i uniesień. Daje się poznać jako buntownik, tułacz i niepokorny intelektualista, którego od katastrofy ocala prawdziwa miłość. Bez cienia kreacji i wstydu opowiada o sobie i snuje refleksję o przypadku rządzącym światem. Uwodzi, fascynuje i odkrywa przed nami najważniejsze chwile swojego życia. „Dziennik zimowy” to swoista antybi...

    Promocja
    okładka Sunset Park, Książka | Paul Auster

    Miles musiał zniknąć bez słowa i zerwać wszelkie kontakty z rodziną. Pilar, młoda i zmysłowa Kubanka, marzy o tym, by opuścić dom rodzinny i żyć w zgodzie z własnymi uczuciami. Przypadkowe spotkanie w parku łączy ich dwa zupełnie odrębne światy. Rodzi się namiętność, pożądanie i miłość, którą muszą utrzymywać w tajemnicy, aż Pilar stanie się pełnoletnia. Szantaż jej siostry zmusza Milesa do ponownej ucieczki. Jego domem staje się squat niedaleko brooklyńskiego Sunset Park i j...

    Promocja
    okładka Trylogia nowojorska, Książka | Paul Auster

    Nowy Jork - mroczne i tajemnicze miasto, którego ulicami przemykają postaci uwikłane w ciąg nierzeczywistych zdarzeń i przedziwne śledztwa. Zagadkowe piękne kobiety i mężczyźni, którzy nie potrafią ich kochać. Pisarz Quinn, którego życie całkowicie odmienia odebrany przypadkiem telefon. Detektyw Blue, który nawet nie wie, że sam jest nieustannie śledzony. Oraz bezimienny biograf, który niepostrzeżenie wciela się w rolę swego zaginionego przyjaciela. Trzy historie, w których p...

Paul Auster Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Paul Auster to wybitny amerykański pisarz, eseista, tłumacz, scenarzysta i reżyser filmowy. Uważany jest za jednego z najważniejszych żyjących amerykańskich autorów. Tłumaczył wiersze francuskich poetów, a oprócz prozy pisał także poezję i eseje. Jego najpopularniejszymi i zarazem najistotniejszymi dziełami są powieści „Szklane miasto”, „Duchy” i „Zamknięty pokój” wydane w latach 1985‒86 i opatrzone wspólnym tytułem „Trylogia nowojorska”.

Paul Auster przyszedł na świat w 1947 roku w Newark w rodzinie żydowskiej ‒ przodkowie pisarza przyjechali do Stanów Zjednoczonych z Polski. Jest absolwentem Columbia University, gdzie studiował komparatystykę oraz literaturę angielską. Przez jakiś czas pracował jako marynarz.

Debiut literacki Austera

Paul Auster swoją literacką karierę zaczął od pisania wierszy i esejów. Pierwszą powieścią jego autorstwa był kryminał „Nieczyste zagranie” opublikowany pod pseudonimem Paul Benjamin. Główny bohater, detektyw Max Klein z Nowego Jorku, próbuje za wszelką cenę rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa mistrza baseballu.

Książki Paula Austera

Paul Auster jest autorem wielu wybitnych, bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych powieści. Pisarz jest związany z Nowym Jorkiem i to miasto stanowi miejsce akcji większości jego dzieł. Często sięga po schemat powieści kryminalnej, ale wykorzystuje go w sposób pastiszowy. Jego najpopularniejsze powieści to „Trylogia nowojorska”, „W kraju rzeczy ostatnich”, „Lewiatan”, „Księga złudzeń”, „Sunset Park” i „4321”.

„Trylogia nowojorska” najpopularniejsze dzieło

„Trylogia nowojorska” to najpopularniejsze dzieło w dorobku literackim Paula Austera, uważane często za esencję twórczości tego pisarza. Na „Trylogię nowojorską” składają się powieści „Szklane miasto” (1985), „Duchy” (1986) i „Zamknięty pokój” (1986). Akcja rozgrywa w zaułkach Nowego Jorku, a bohaterami są samotni ludzie, którzy stają przed detektywistycznym zadaniem. Życie pisarza imieniem Quinn odmienia się po przypadkowo odebranym telefonie. Detektyw Blue jest nieustannie śledzony. Bezimienny biograf wciela się w rolę przyjaciela, który zaginął. Kryminalna zagadka prowadzi do rozważań autora na tematy ogólnoludzkie, a atmosfera każdej z powieści przypomina tę znaną z utworów Kafki.

Paul Auster jako reżyser i scenarzysta

Autor „Trylogii nowojorskiej” jest znany nie tylko w świecie literatury, ale także filmu. W 1995 roku ukazał się film „Dym” w reżyserii Paula Austera i Wayne’a Wanga. To pełna ciepła i optymizmu historia rozgrywająca się w kameralnej brooklyńskiej trafice. Auster wyreżyserował też „Brooklyn Boogie”, „Lulu na moście” oraz „The Inner Life of Martin Frost”. Był członkiem jury Festiwalu Filmowego w Cannes, a także Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Książki Paula Austera w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).