W tym miesiącu szczególnie polecamy teksty, w których:Marcin Jacoby opisuje przebudzenie Chin na arenie międzynarodowej,Paweł Marczewski bada, czy zmiana w polityce Niemiec wobec Rosji jest realna,Justyna Dąbrowska pyta Andrzeja Ledera o to, czego uczy bezradność,Fabio Turco opowiada o życiu i twórczości najsłynniejszej włoskiej fotografki.
W tym miesiącu chcemy polecić szczególnie:– przedruk z „New Yorkera”, w którym Louis Menans rozprawia się z mitem konfliktu generacji,– esej Zuzanny Kowalczyk o byciu samotnym ze sobą i z drugim człowiekiem,– esej Kamila Fejfera o poszukiwaniu polskiej klasy średniej,– tekst Pawła Marczewskiego, w którym autor pyta o politykę migracyjną Polski. W numerze publikujemy również trzecią część cyklu Soczewka Pisma: Ziemia. Tym razem Tomasz Ulanowski pyta o to, jak nakar...
I dlatego właśnie w styczniowym numerze polecamy przede wszystkim materiały Zuzanny Kowalczyk:rozmowę z Grzegorzem Lewickim o tym, że zmiana często dzieje się niepostrzeżenie i nie jest spektakularna,felieton A propos (nie)oczekiwań.A ponadto:Aleksandra Warecka w swoim reportażu przypomina twórczynie polskiej sztuki użytkowej,Alek Tarkowski pisze o NFT, między innymi o tym, czy na tokenach można już zarobić.
Angielski. Wzory wypracowań. Nowa seria repetytoriów Wydawnictwa Lingo przeznaczona jest dla wszystkich uczących się języka angielskiego, a zwłaszcza uczniów, studentów, maturzystów i osób przygotowujących się do egzaminów językowych. Repetytoria przygotowane zostały przez uznanych specjalistów-filologów i praktyków-nauczycieli, przy współpracy native spkeakerów. praktyczne podejście do nauki. Główne zalety repetytorium „ANGIELSKI. Wzory wypracowań”: ˇ superpomoc do matury, ...
Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.
Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.
Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.
To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.
Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.
To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.