Philip Pullman Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Philip Pullman Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Philip Pullman to angielski pisarz i wykładowca znany przede wszystkim jako autor trylogii „Mroczne materie”. W 2008 roku dziennik „The Times” nazwał Pullmana jednym z 50 największych brytyjskich pisarzy powojennych. W 2019 otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla literatury. Na podstawie jednej z części „Mrocznych materii” powstał film zatytułowany „Złoty kompas”, a później także serial BBC oraz HBO.

Philip Pullman – życiorys i kariera

Philip Nicholas Outram Pullman urodził się 19 października 1946 roku w Norwich w Anglii jako syn Audrey Evelyn Pullman (z domu Merrifield) i pilota Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Alfreda Outrama Pullmana. W związku z pracą ojca rodzina często się przenosiła, a Philip spędził dzieciństwo oraz młodość w różnych zakątkach świata, przy czym większość z tego okresu w Walii. Alfred Pullman zginął w katastrofie lotniczej w Kenii, gdy Philip miał siedem lat. Jego matka niedługo później ponownie wyszła za mąż. Od 1965 roku Pullman uczęszczał do Exeter College w Oksfordzie, który ukończył trzy lata później z tytułem licencjata. W roku 1970 Philip Pullman poślubił Judith Speller, z którą ma dwóch synów.

Kariera literacka Pullmana

Pierwszym opublikowanym dziełem autorstwa Philipa Pullmana była powieść „The Haunted Storm” (1972). Po niej ukazało się kilka kolejnych dzieł, a po wydaniu drugiej książki dla dzieci, „The Ruby in the Smoke” przestał uczyć w szkole, gdzie wcześniej pracował. W okresie 1988-1996 Pullman wykładał w niepełnym wymiarze godzin w Westminster College w Oksfordzie, kontynuując równocześnie pisanie opowiadań dla dzieci. Prace nad „Mrocznymi materiami” rozpoczął około 1993 roku. Pierwsza część trylogii, „Zorza północna” (znana w Polsce także jako „Zorza polarna” oraz „Złoty kompas”) ukazała się w 1995 rok, przynosząc mu liczne nagrody literackie. Od 1996 roku Philip Pullman całkowicie poświęcił się karierze literackiej, a oprócz pisania prowadzi także wykłady oraz okazjonalnie pisze dla gazety „The Guardian”. W dniu 23 listopada 2007 r. Pullman został mianowany profesorem honorowym na Uniwersytecie Bangor. Pisarz otrzymał brytyjski tytuł szlachecki w 2019 roku.

Trylogia „Mroczne materie”

Po kilku nieszczególnie spektakularnych próbach napisania powieści dla dorosłych Philip Pullman skupił się na tworzeniu historii dla młodszych czytelników. Sławę i uznanie przyniosła mu trylogia fantastycznaMroczne materie”, na którą składają się „Zorza północna” (też „Zorza polarna” lub „Złoty kompas”), „Magiczny nóż” oraz „Bursztynowa luneta”. Z założenia przeznaczone są one dla młodzieży, jednak wielu czytelników znalazły także wśród dorosłych. Akcja tego cyklu rozgrywa się wokół dwóch głównych wątków fabularnych. Jeden z nich to historia wędrówki Lyry Belacquy i Willa Parry’ego przez wieloświat równoległych wymiarów. Pozornie prosta wyprawa mająca na celu uratowanie przyjaciela Lyry ma znacznie większe znaczenie, niż się wydaje. Jej ojciec, Lord Asriel, rzucił wyzwanie kościołowi i Autorytetowi, który czci. Drugi wątek opowiada o wojnie pomiędzy światami niebiańskim a ziemskim. Świat „Mrocznych materii” pełen jest wyjątkowych elementów, w tym przede wszystkim fantastycznych istot, takich jak dajmony (dusze pod postacią zwierzęcia, które obrazują charakter ich właściciela) czy pancerne niedźwiedzie. Równocześnie Pullman sięgnął do klasycznych elementów, chociażby czarownic. Pisarz, tworząc „Mroczne materie”, sięgnął do wiedzy zakresu fizyki kwantowej, teologii czy filozofii religii. Na podstawie trylogii nakręcono film „Złoty kompas” (z Davidem Craigiem jako Lordem Asrielem, 2007), a później w kooperacji BBC oraz HBO powstał serial „Mroczne materie”. Jego literacki pierwowzór autorstwa Philipa Pullmana znajdziecie na Woblink jako książkę papierową, ebook lub audiobook.

Książki Philipa Pullmana w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink, poza książkami składającymi się na serię „Mroczne materie”, znajdziecie także inne dzieła autorstwa Philipa Pullmana wydane w Polsce nakładem Wydawnictwa Mag. Są to między innymi „Zegar”, „Jacek na sprężynach”, „La Belle Sauvage” czy „Tajemna wspólnota”. Czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!