Wirtualne Targi

Piotr Ibrahim Kalwas Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Archipelag islam Czss Koranu, czas zmiany, Książka | Jakub Winiarski, Piotr Ibrahim Kalwas

    Archipelag islam to rozmowa rzeka Jakuba Winiarskiego i Piotra Ibrahima Kalwasa o islamie – o jego historii i jego przyszłości, o nadziejach na reformy, korzeniach terroryzmu i nadziei w sufizmie. O muzułmańskich „heretykach”, reformatorach i kobietach w krajach islamskich walczących o godność, wolność i życie, o konflikcie islam–Zachód.

    Promocja
    okładka Tarika, Książka | Piotr Ibrahim Kalwas

    Świat Kalwasa nie zna granic. "Tarika" wyraża tę myśl dobitniej niż wcześniejsze książki jej autora. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska rue de Gergovie, plac Dzierżyńskiego w Warszawie, Villa Alexandrine w Vence czy wnętrze kościoła w Czennaju stają się miejscami, w których czas i przestrzeń zmieniają swój sens. Każda z dziesięciu opowieści jest na pozór zamkniętą całością, ale wszystkie łączy próba ścigania tajemnicy - świata i ludzi; znanych z imienia i nazwiska lub ...

    Promocja
    okładka Międzyrzecz, Książka | Piotr Ibrahim Kalwas

    Siódma książka Piotra Ibrahima Kalwasa jest opowieścią o zwodniczej naturze znaków, wśród których człowiek porusza się przez całe życie, wśród których błądzi, przez które cierpi i których pożąda, sam stając się takim znakiem-rzeczą w picatriksie świata. I sam, jak inne znaki, budzi u jednych fascynację, a wstręt bądź nienawiść u innych. „Międzyrzecz” nie ma w sobie nic z nudnego traktatu. Kipi od emocji i uczuć: lęk, groza metafizyczna, patos spotykają się w niej z zachwytem ...

    Promocja
    okładka Dom, Książka | Piotr Ibrahim Kalwas

    Piotr Ibrahim Kalwas wydał do tej pory cztery książki: "Salam", "Czas", "Drzwi" i "Rasa mystica". W każdej ambicje uważnego obserwatora łączył ze skłonnościami rasowego filozofa, który niczego nie recenzuje z wyższością, lecz pragnie rzeczywistość zrozumieć stawia jej pytania, rozbijając stereotypy w myśleniu o Innych. Jego proza jest nieustanną konfrontacją sposobów myślenia, stylów bycia, typów emocji, skali ludzkiego niespełnienia i odradzającej się wiary w Dobro. Powiada,...

    Promocja
    okładka Gozo Radosna siostra Malty, Książka | Piotr Ibrahim Kalwas

    Piotr Ibrahim Kalwas mieszka na malej maltańskiej wyspie Gozo od ponad trzech lat. To obrzeża Unii Europejskiej, między Sycylią a Afryką, specyficzna mieszanka kulturowa łącząca w sobie wpływy włoskie, brytyjskie, arabskie, hiszpańskie i francuskie. Autor opisuje wyspę chodząc po niej wzdłuż i wszerz, docierając do najmniejszych wiosek, do nietypowych miejsc nieopisywanych w tradycyjnych przewodnikach turystycznych. Ta książka, nietypowy „subiektywny przewodnik” jest efekte...

    Promocja
    okładka Egipt: Haram Halal, Książka | Piotr Ibrahim Kalwas

    Polak-muzułmanin, mieszkaniec Aleksandrii Piotr Ibrahim Kalwas opisuje swój Egipt. Współpracujący z "Dużym Formatem" - dodatkiem do "Gazety Wyborczej", reporter odkrywa przed nami to wszystko, co frapuje w Egipcie przyjezdnych, ale nie mają do tego dostępu. Otwiera przed nami świat "haram" i "halal". "Haram" - to zakaz, "halal" - przyzwolenie. Niektóre lakiery do paznokci są dla muzułmanek halal, niektóre haram, ale ciężko się w tym zorientować nawet Egipcjanom. Kalwas pisze ...

Piotr Ibrahim Kalwas Książki

Piotr Ibrahim Kalwas urodził się w 1963 roku. Jest polskim pisarzem, scenarzystą, dziennikarzem i reportażystą. W latach 2008-2016 autor mieszkał w Egipcie, a lata życia w Afryce Północnej mają widoczny wpływ na jego twórczość – zarówno na powieści, jak i zainteresowania dziennikarskie. Kalwas publikował swoje teksty m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” i „Voyage”. Pisarz często wypowiada się w mediach na temat sytuacji politycznej i historycznej w Afryce Południowej oraz spraw związanych z islamem (w 2000 roku przeszedł na islam). Kalwas ma na swoim koncie epizod jako scenarzysta kultowego polskiego sitcomu pt. „Świat według kiepskich”.

Twórczość Piotra Ibrahima Kalwasa

Piotr Ibrahim Kalwas debiutował w 2003 roku książką „Salam”. Druga pozycja autora pt. „Czas” przyniosła mu pierwszą nominację do Nagrody Literackiej Nike. W książce autor opisuje swoją podróż do Erytrei szlakiem jednej z najważniejszych książek jego dzieciństwa, czyli „Poławiaczy pereł” Mirko Paška. To rozprawa na temat różnic kulturowych, religii i doświadczeń cywilizacyjnych. W 2006 roku swoją premierę miała trzecia książka pisarza pt. „Drzwi”. Następną pozycją w dorobku autora jest „Rasa mystica: traktat około Indii” - efekt fascynacji i podróży Kalwasa do Indii.

W 2010 roku na rynku książki ukazał się „Dom”, jedna z najbardziej autorefleksyjnych pozycji w dorobku Kalwasa, w której autor szuka odpowiedzi na to, kim jest. Próbuje również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego podjął tak radykalną decyzję i postanowił zamieszkać w egipskiej Aleksandrii. Nie zabrakło także wspomnienia z życia w PRL-u.

W 2012 roku swoją premierę miała książka „Tarika”, pozycja wymykająca się ramom gatunkowym, zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści. Wioska przy granicy Ghany i Togo, paryska rue de Gergovie, plac Dzierżyńskiego w Warszawie, Villa Alexandrine w Vence czy wnętrze kościoła w Czennaju są tutaj miejscami, w których miesza się przestrzeń i czas.

W 2015 roku nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazała się kolejna książka autora pt. „Egipt: haram halal” – reportaż poświęcony Egiptowi niedostępnemu dla zwykłego turysty korzystającego z usług biura podróży. Współpracujący z „Dużym Formatem”, mieszkający wówczas na stałe w Egipcie, Kalwas snuje opowieść o tym co jest „haram” - zakazane i „halal” - dozwolone w muzułmańskim świecie. Za ten reportaż pisarz otrzymał drugą nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Od 2016 roku Piotr Ibrahim Kalwas mieszka na wyspie Gozo, która oficjalnie należy do Republiki Malty. Ta właśnie ta wyspa stała się bohaterką opublikowanej nakładem wydawnictwa Wielka Litera książki pt. „Gozo. Radosna siostra Malty” (2020). Autor opisuje ją z perspektywy jej mieszkańca. Podróżuje wzdłuż i wszerz, zagląda do nietypowych, nie opisywanych w przewodnikach miejsc. To „subiektywny przewodnik” dla tych, którzy chcą poznać Gozo od mniej turystycznej strony. Pozycja została wydana w serii Podróż nieoczywista, w której ukazały się także m.in. książki o Sztokholmie („Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” Katarzyny Tubylewicz), Lizbonie („Lizbona. Miasto, które przytula” Marty Stacewicz-Paixão i Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak), Wenecji („Wenecja. Miasto, któremu się powodzi” Manueli Gretkowskiej) czy Wiedniu („Wiedeń. Miasto najlepsze do życia” Marty Guzowskiej).

Najnowszą publikacją w dorobku Kalwasa jest „Dziecko Księżyca”, książka która ukazała się nakładem wydawnictwa Wielka Litera na początku 2021 roku. To bardzo brutalna opowieść o skondensowanym okrucieństwie, seksie i sztucznym raju. W powieści pojawia się kilka części, które łączy ociekająca krwią i złością opowieść o potrzebie zemsty i jej źródłach. W powieści Kalwasa pojawiają się niezwykle brutalne opisy zbrodni, które mogłyby zjeżyć włosy na głowie niejednemu miłośnikowi filmów gore. Bohater powieści – Kalwasik – szykuje Plan Kary, w którym odpłaca się ludziom, którzy zaszli mu za skórę w trakcie życia – nauczyciele, byłe dziewczyny, sąsiedzi. Co z tych opowieści zdarzyło się naprawdę? To może ocenić już tylko sam czytelnik.

Książki Piotra Ibrahima Kalwasa w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Piotra Ibrahima Kalwasa pt. „Międzyrzecz”, „Dom”, „Tarika”, „Gozo” i „Dziecko Księżyca” w formie ebooka i papierowej. Książka „Egipt: haram halal” dostępna jest w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.