Majówkowy Maraton Czytelniczy

Piotr Kałuża Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Rokitna 1915 - Za Polskę! tw., Książka | Piotr Kałuża

    Rubieże Dzikich Pól, dawne kresy Rzeczypospolitej, rok 1915. Rotmistrz Dunin-Wąsowicz, potomek szwoleżera spod Somosierry wydaje rozkaz do szarży na rosyjskie okopy. Szarża pod Rokitną przeszła do historii jako najgłośniejszy wyczyn bojowy II Brygady Legionów – przykład męstwa polskich ułanów, którzy tym samym udowodnili swoje prawo do dziedziczenia tradycji przodków: bohaterów spod Kircholmu, Wiednia, Somosierry i wielu innych bitew, w których polska kawaleria okryła się nie...

    Promocja
    okładka Kryptonim S-3 Największy projekt Kammlera, Książka | Igor Witkowski, Piotr Kałuża

    Jest to opis prac nad największym i najtajniejszym nazistowskim kompleksem podziemnym, łączącym w sobie funkcje badawcze, produkcyjne i dowódcze. Najnowsze dokumenty, w książce zreprodukowane, pokazują, że był to zarazem największy projekt zbrojeniowy SS, a jego celem było przygotowanie arsenału "rozstrzygającego wojnę". Opis ten udało się rozszerzyć o dane na temat nieznanej wcześniej niemieckiej bazy, położonej za kręgiem podbiegunowym, przygotowanej dla broni strategicznyc...

    Promocja
    okładka Miasta do góry nogami Podziemia Europy i ich tajemnice, Książka | Joanna Lamparska, Piotr Kałuża

    Ukryte skarby, masońskie rytuały i szalone pomysły Hitlera. Pod Europą ciągną się kilometry podziemnych konstrukcji, od zagadkowych grobowców z czasów prehistorycznych, przez nielegalne kluby i destylarnie, nawiedzone katakumby, aż do fabryk drążonych we wnętrzu gór w czasie drugiej wojny światowej. Autorzy schodzą pod ulice największych miast Europy, m.in. Paryża, Berlina, Rzymu i Edynburga, penetrują labirynty szwajcarskich schronów, szukają cesarskiej korony i Ołtarza Mari...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.