Wirtualne Targi

Piotr Oczko Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii, Książka | Piotr Oczko

    Dlaczego Holendrzy mieli obsesję na punkcie sprzątania? Jak czytać seksualne aluzje w dawnej sztuce? Czy domek dla lalek może kosztować więcej niż kamienica? Mokum to w języku jidysz „bezpieczna przystań”. Tak holenderscy Żydzi nazywali Amsterdam. Piotr Oczko znajduje schronienie w świecie ukochanej kultury holenderskiej i oprowadza po niej czytelników jak najlepszy przewodnik. Razem z nim odkrywamy ukryte znaczenia na obrazach dawnych mistrzów, zaglądamy do XVII-wiecznych k...

    Promocja
    okładka Holandia Książka do pisania, Książka | Piotr Oczko

    „Dla niewtajemniczonych Holandia to jeden wielki stereotyp. Łany tulipanów porastające równiny pod poziomem morza, wiatraki i rowery, sery i piwo, drewniane saboty i białe kobiece czepeczki, narkotyki niemal na żądanie. Ktoś wykształcony zapewne przypomni sobie złotą myśl: ten mały, na wskroś kalwiński naród, zbuntował się niegdyś pod wodzą dzielnego Wilhelma Orańskiego, zrzucił tyrańskie jarzmo hiszpańskich Habsburgów i zbudował własne państwo, demokratyczną Republikę Siedmi...

Piotr Oczko Książki

Dr hab., prof. nadzw. UJ Piotr Oczko to urodzony w 1973 roku w Krakowie historyk sztuki, polonista, anglista, tłumacz literatury niderlandzkiej, znawca dawnej literatury holenderskiej, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem CODART-u, międzynarodowej organizacji stowarzyszającej kuratorów i historyków sztuki holenderskiej i flamandzkiej. Jednym z jego największych osiągnięć naukowych jest przełożenie na język polski XVII-wiecznego niderlandzkiego dramatu "Lucyfer" autorstwa Joosta van den Vondla.

Zainteresowania badawcze Piotra Oczki są stosunkowo szerokie. Zajmuje się on literaturą i kulturą krajów niderlandzkojęzycznych, literaturą staropolską, staroangielską, dawną literaturą niemiecką, dawną literaturą dla młodzieży (przede wszystkim autorstwa L. M. Montgomery) czy dramatem średniowiecznym. Fascynuje go tematyka obecności zła w kulturze, kwestie związane z tożsamością i stereotypami narodowymi, sprawy żydowskie, LGBTQ+ studies, nowy historyzm, ale przede wszystkim historia sztuki.

Piotr Oczko - autor i redaktor książek oraz artykułów naukowych

Piotr Oczko jest autorem, współautorem lub redaktorem dziesięciu książek z zakresu literatury i kultury krajów niderlandzko języcznych, dawnej literatury polskiej, czy historii sztuki. Są to m.in. “Holandia. Książka do pisania” (2019), “Homoseksualność staropolska” (2012), „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii” (2021). Na swoim koncie ma także 10 monografii, w tym „Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii albo historia pewnej obsesji” i około 100 artykułów naukowych. Publikuje na łamach miesięcznika “Znak”.

W 1997 autor został nagrodzony Translatorską Nagrodą Ministra Kultury Flamandzkiej w Brukseli (1997). Jest także stypendystą Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund (2000), Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego (2006) oraz laureatem nagrody Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za wybitne osiągnięcia naukowe i doskonałe przekłady literatury obcej (2010, 2014 i 2019).

Twórczość Piotra Oczko w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie tytuły Piotra Oczko w formie książek papierowych oraz ebooków. Sprawdź takie tytuły jak "Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii" czy "Holandia Książka do pisania".

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.