Piotr Trybalski Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wszechmogący Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje., Książka | Piotr Trybalski

    Himalaista i wizjoner, lider wypraw w góry najwyższe. Wprowadził polski himalaizm na światowe salony. Bez Zawady nie byłoby pierwszego zimowego wejścia na Everest i... nepalskiego na K2. Kim był Andrzej Zawada – człowiek, który rozpoczął zimowy wyścig na szczyty ośmiotysięczników? „Jestem stworzony do rzeczy wielkich” – pisał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Studiował fizykę i marzył, by zapisać się w historii. Przypadkowy – jak by się wydawało – kontakt z Klubem Wysokogó...

    Promocja
    okładka Gdyby to nie był Everest..., Książka | Leszek Cichy, Piotr Trybalski

    Historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest Opowieść Leszka Cichego – legendarnego lodowego wojownika O ambicji, pragnieniu przekraczania granic i sensie eksploracji świata „Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli“ – to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego! Ja...

    Promocja
    okładka Wszystko za K2 Ostatni atak lodowych wojowników, Książka | Piotr Trybalski

    Co naprawdę wydarzyło się pod K2? Niezwykła reporterska opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 i lodowych wojownikach. K2. Góra zabójca. Ci, którym udało się ją zdobyć, mówią jednym głosem: to najtrudniejsza góra świata, zimą nikt jej nie pokona. No chyba że… Polacy. Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać. Od tych zdań Piotr Trybalski rozpoczyna swą opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2, 8611 ...

    Promocja
    okładka Ja pustelnik Autobiografia, Książka | Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski

    Szczera i przejmująca opowieść o pasji i przyjaźni, o zwierzęcym strachu i śmierci, o najjaśniejszych i najciemniejszych stronach ludzkiej natury, które objawiają się w ekstremalnych sytuacjach. Kiedy Piotr Pustelnik stanął na szczycie pierwszego ośmiotysięcznika, miał 39 lat. Nikt wówczas, łącznie z nim samym, który od dziecka zmagał się z poważną chorobą serca, nie przypuszczał, że zdobędzie upragnioną przez tak wielu – młodszych, zdrowszych, bardziej przebojowych – Koronę ...

    Promocja
    okładka Ja, pustelnik Autobiografia, Książka | Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski

    Czternaście ośmiotysięczników w 20 lat. Trzeci Polak, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum Najwyższe szczyty i cena, jaką trzeba za nie zapłacić Legendarny himalaista Piotr Pustelnik po raz pierwszy opowiada swą historię Ta książka jest jak najlepsza powieść przygodowa. Dużo w niej zwrotów akcji, przypadkowych, a jak się później okaże przełomowych wydarzeń, radości, smutku, potyczek z przeznaczeniem i balansowania na granicy życia i śmierci. Nic nie zapowiadało, że Piotr...

Piotr Trybalski Książki

Piotr Trybalski to polski dziennikarz, fotograf, biografista, autor książek i publikacji prasowych, a także laureat wielu konkursów fotograficznych i zdobywca tytułu Travel Photographer of the Year. Od lat podróżuje, organizuje wyprawy ekspedycyjne w najróżniejsze zakątki świata, warsztaty fotografii krajobrazowej oraz reporterskiej. Jest twórcą najpopularniejszego w polskim internecie serwisu o podróżowaniu OnetPodróże, którym kierował przez prawie dziesięć lat. Pisał i fotografował np. dla: „Outside”, „Polityka”, „National Geographic”, „Przekrój”, „National Geographic Traveler”, „Magazyn Górski”, „Focus Historia”, „SKI Magazyn”, „Magazyn Podróże”, „Poznaj Świat”, „Tygodnik Wprost”, „VIVA!” czy „Witaj w podróży”. W swoim dorobku literackim ma między innymi reporterską opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 pt. „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”, biografię legendarnego lidera wypraw wysokogórskich Andrzeja Zawady „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje” i pełen inspiracji przewodnik „Fotograf w podróży”. Oprócz tego jest współautorem bestsellerowych historii o górach: autobiografii Piotra Pustelnika, trzeciego Polaka zdobywcy Karakorum i Korony Himalajów („Ja, pustelnik”) i opowieści Leszka Cichego o pierwszym zimowym wejściu na Mount Everest („Gdyby to nie był Everest…”).

W wolnych chwilach uwielbia jeździć na rowerze szosowym, nurkować na wrakach, odbywać wielodniowe piesze wyprawy (trekking), a także podróżować szlakiem world music. Pisarze, których wyjątkowo ceni to Arturo Pérez-Reverte, Marcin Wolski, Ryszard Kapuściński, Arkady Fiedler, Alfred Szklarski, Grzegorz Kaźmierczak, Artur Rimbaud, a w fotografii inspirują go Andrzej Kramarz i Anton Corbijn.

Życiorys i praca zawodowa Piotra Trybalskiego

Piotr Trybalski urodził się 1975 roku w Przeworsku. Studiował geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie mieszka w Krakowie.

W latach 1999-2008 był związany z Onetem. Pracował tam jako wydawca serwisów internetowych i szef działu „Podróże”. Należał do Rady Fundacji Imago Mundi, której był współzałożycielem. Przez rok piastował urząd dyrektora działu on-line w Wydawnictwie Edipresse Polska, a od 2009 roku prowadzi agencję Travelbrain.

Razem z Markiem Tomalikiem zorganizował Festiwal Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie, Srebrnej Górze i Bolkowie. Współorganizował Pannonica Folk Festival w Barcicach, a od 2018 roku pełni rolę dyrektora Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju.

Piotr Trybalski był współorganizatorem takich wypraw ekspedycyjnych jak m.in. „Totale Sun Eclipse 2001” na Madagaskar, „R1 Himalaja Expedition 2000” do Nepalu, „Tepui 2003” do Wenezueli oraz „Strzelecki Traces Expedition 2004” do Australii. W 1998 roku dotarł hippie trail do Nepalu oraz Indii.

Fotografia

Trybalski jest autorem serwisu dla fotografujących podróżników „Fotograf w podróży”, który prowadzi od 2008 roku. Od 2010 roku prowadzi szkolenia z fotografii zarówno w Polsce, jak i za granicą. Organizował wiele wypraw fotograficznych do takich krajów jak na przykład Mali, Senegal, USA, Jordania, Izrael, Wietnam, Kuba, Islandia czy Sri Lanka. Uczy edycji fotografii w programach graficznych. W 2012 roku opublikował książkę „Fotograf w podróży”, w której autor odsłania sekrety swojego pasjonującego i skomplikowanego zawodu.

Piotr Trybalski to finalista i laureat licznych konkursów fotograficznych, między innymi Grand Press Photo, Wielki Konkurs National Geographic, Leica Street Photo, Outdoor Photographer of The Year. Został uhonorowany tytułem Travel Photographer of The Year 2014. Jego prace były wystawiane na kilkunastu wystawach na całym świecie.

Książki Piotra Trybalskiego

Ten znany fotograf i podróżnik ma w swoim dorobku literackim siedem tytułów. Trzy z nich, „Fotograf w podróży” (2012), „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” (2018) i „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje” (2021) to jego indywidualne publikacje. Cztery kolejne powstały we współpracy – „Podróże z adrenaliną” (2008) z Mieczysławem Pawłowiczem, „Pojechane podróże” (2012) z kilkunastoma innymi podróżnikami będącymi uczestnikami festiwalu podróżników „Trzy żywioły”, „Ja, pustelnik. Autobiografia” (2017) z Piotrem Pustelnikiem oraz „Gdyby to nie był Everest…” (2020) z Leszkiem Cichym.

Literatura górska Trybalskiego

Największe bestsellery spośród książek Piotra Trybalskiego to te podejmujące tematykę wypraw górskich, opowiadające historie legend himalaizmu. Pierwszą z nich jest „Ja, pustelnik. Autobiografia” będąca efektem rozmów przeprowadzonych z legendarnym himalaistą Piotrem Pustelnikiem. Pustelnik opowiada o zdobyciu swojego pierwszego ośmiotysięcznika, drodze na szczyty tych pozostałych, Korony Himalajów oraz Karakorum. Mówi także o cenie, jaką przyszło mu zapłacić.

We „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” Trybalski snuje reporterską opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2. Przedstawia himalaizm zimowy z wielu perspektyw, a sama wyprawa staje się dla niego punktem wyjścia do refleksji o ryzykownym sporcie w najwyższych górach i ogromnej ambicji.

Wszystkie powyższe tytuły ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Cieszą się popularnością nie tylko w formie papierowej, ale także w postaci ebooków.

„Gdyby to nie był Everest...” Trybalskiego i Cichego to historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Leszek Cichy, legendarny lodowy wojownik, opowiada o ambicji, przekraczaniu granic i przygotowaniu do wyprawy. Na kartach książki Cichy wraz ze słuchającym jego wspomnień Trybalskim odtwarzają całą drogę na szczyt i wspominają najważniejsze momenty złotej ery polskiego himalaizmu.

Najnowsza publikacja Piotra Trybalskiego to „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje”. Tym razem autor skupia się na postaci Andrzeja Zawady, himalaisty określanego mianem wizjonera i lidera wypraw na najwyższe szczyty. Bez tego człowieka nie byłoby sukcesów takich osób jak Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Maciej Berbeka, Jerzy Kukuczka czy Artur Hajzer. To właśnie Zawada prowadził pierwszą polską wyprawę w Karakorum i wzniósł rodzimy alpinizm na wyższy poziom.

Książki Piotra Trybalskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Piotra Trybalskiego w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.