Sylvia Plath Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Szklany klosz (wydanie ilustrowane), Ebook | Sylvia Plath

    Nowe wydanie bestsellerowej powieści Sylvii Plath wzbogacone klimatycznymi ilustracjami utalentowanej francuskiej rysowniczki Bei Rebaï.Klasyczna i wiecznie aktualna. Szokująca, realistyczna i sugestywna powieść o kobiecie wpadającej w otchłań szaleństwa.Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada.Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku – miasta szczęścia, igraszek, kariery – na miesięczny staż w redakcji mies...

Sylvia Plath Ebooki

Sylvia Plath urodziła się w 1932 roku. To amerykańska poetka, pisarka, eseistka. Była wymieniana w gronie tzw. poetów wyklętych. Współcześnie jest znana dzięki wielokrotnie wznawianej, quasi-autobiograficznej książce pt. „Szklany klosz”.

Wiersze Sylvii Plath

Wiersze Sylvii Plath ukazały się w pięciu zbiorach („Kolos”, „Ariel”, „Corssing the Water”, „Zimowe drzewa” oraz w „Poezjach zebranych”). Ponadto Sylvia Plath ma na swoim koncie sześć innych książek („Szklany klosz”, „Listy do domu”, „Johnny Strach i Biblia Snów”, „Dzienniki 1950-1962”, „The magic mirror”, „The Unabridged Journals of Sylvia Plath”), z czego tylko jedna ukazała się za jej życia. Ponadto Plath pisała książki dla dzieci.

Sylvia Plath wymieniana jest w gronie najważniejszych postaci światowej literatury lat 50. i 60. XX wieku. Urodziła się Jamaicana Plain, dzielnicy, która dziś wchodzi w skład Bostonu. Jej rodzice pochodzili z Europy – ojciec urodził się w Niemczech, matka była zaś Austriaczką. Rodzice już w wieku dziecięcym zauważyli u Sylvii niesamowity talent – pierwszy wiersz ich córki został opublikowany, gdy Sylvia miała 8 lat. Na początku lat 40. autorka otrzymała od mamy dziennik. Od tamtej pory pisarka nieprzerwanie, do końca życia pisała swoje wspomnienia. Plath debiutowała w 1950 roku na łamach „The Christian Science Monitor”. Wcześnie wykryto u niej zaburzenia afektywne dwubiegunowe, cierpiała także na depresję i stany maniakalne. W związku z jej zaburzeniami zaliczyła kilka pobytów w szpitalach psychiatrycznych (próby samobójcze) i innych placówkach.

Plath uczęszczała do prestiżowego college’u dla dziewcząt. W trakcie nauki w Smith College w Northampton podjęła pierwszą próbę odebrania sobie życia. Odbywała wówczas praktyki w redakcji pisma „Mademoiselle”. Doświadczenia z tamtych lat opisała w autobiograficznej książce pt. „Szklany klosz”. W 1955 roku autorka wyjechała na kolejne stypendium. Tym razem rozpoczęła studia w Anglii w Newnham College, który należy do Cambridge University. Tam poznała swojego przyszłego męża, poetę Teda Hughesa. Od 1957 roku Plath wykładała literaturę angielską. W Wielkiej Brytanii ukazał się jej pierwszy tomik – „Kolos”.

Plath i Hughes bardzo dużo podróżowali. Odwiedzili m.in. Hiszpanię i Amerykę Północną. Niestety w związku zaczęło układać się coraz gorzej. Mimo że para doczekała się dzieci i spłaciła hipotekę za ogromny dom, to Ted uległ słabości – zakochał się w Assii Wevill. Doszło do separacji, a Sylvia Plath zamieszkała w domu należącym kiedyś do Williama Butlera Yeatsa. Przełom lat 1962 i 1963 był bardzo ciężki dla kobiety. Choroba postępowała, brakowało jej pieniędzy, a przepisane leki dawały odwrotny skutek niż powinny. W tym trudnym czasie powstały najważniejsze wiersze poetki.

Pośmiertnie, w 1982 roku, Sylvia Plath otrzymała Nagrodę Pulitzera za tomik „Poezji zebranych”.

Szklany klosz - najbardziej znana książka Sylvii Plath

Najbardziej znaną książką Plath jest „Szklany klosz”. To niezwykle realistyczna, wciągająca i emocjonująca powieść o kobiecie, która ze strony na stronę popada w coraz większe szaleństwo. Główną bohaterką książki jest wyjątkowo błyskotliwa, piękna i inteligentna Esther. Niestety jej świat z dnia na dzień się rozpada. W wieku dziewiętnastu lat trafia do Nowego Jorku, który miał być miejscem, w którym spełniają się marzenia i wszystkim dopisuje szczęście. Na miejscu bohaterka ma odbyć staż w redakcji miesięcznika dla dziewczyn. Esther ma poznać miasto, jednak dziewczyna nie wie jak się w nim odnaleźć. Nie wykazuje chęci na nocne zabawy, nie może też znaleźć sobie znajomych. Ponadto odkrywa, że wszystko to co zostawiła w Bostonie nie ma żadnego znaczenia. Esther nie potrafi powiedzieć, co ją cieszy. W przeciwieństwie do spotykanych w Nowym Jorku dziewczyn, nie potrafi się śmiać, uśmiechać i cieszyć życiem. Na dodatek przychodzi kolejne załamanie. Sylvia Plath bardzo zręcznie, wręcz podstępnie, wciąga czytelnika w mroczny świat choroby Esther. Postępujące zaburzenia głównej bohaterki zostały przedstawione w tak realistyczny sposób, że nie ma wątpliwości, iż autorka bazowała na własnych doświadczeniach.

Plath napisała tę powieść pod pseudonimem Victoria Lucas. Choć zaczęła pisać książkę w czasie odbywania stypendium w Northampton, a fabuła rozgrywa się na początku lat 50. to premiera „Szklanego klosza” odbyła się dopiero 14 stycznia 1963 roku. 11 lutego tego samego roku, niespełna miesiąc po premierze książki, Plath odebrała sobie życie zatruwając się gazem.

Choć w dorobku Sylvii Plath znajduje się około piętnastu książek, to za życia autorki ukazały się jedynie dwie pozycje. W 1960 roku swoją premierę miał tomik „Kolos”, natomiast w styczniu 1963 roku, miesiąc przed śmiercią poetki, ukazała się jej debiutancka powieść pt. „Szklany klosz”.

Książki Sylvii Plath znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.