Wirtualne Targi

Kacper Pobłocki Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii Pismo. Magazyn opinii Pismo. Magazyn opinii Nr 11/2022, Ebook | Jakub Małecki, Joanna Bator, Beata Szady, Mirosław Wlekły, Marcin Napiórkowski, Kacper Pobłocki, Karolina Lewestam

    Polecamy szczególnie teksty, w których:– Wawrzyniec Smoczyński pisze o tym, dlaczego naszą największą siłą jest wspólnota,– Beata Szady pokazuje, jak lokalni mediatorzy rozwiązują konflikty w Kolumbii,– Kacper Pobłocki na przykładzie gry Monopoly wyjaśnia, jak się bogacimy,– Karolina Breguła opowiada o pełnym symboliki kinie kultowego tajwańskiego reżysera.SPIS TREŚCI: Karolina Lewestam – Sweter nad studnią – Rozmowy z K.Redakcja – Rzecz gustu. Redakcja „Pisma” poleca w listo...

    Promocja
    okładka Kapitalizm. Historia krótkiego trwania, Ebook | Kacper Pobłocki

    Czym jest kapitalizm i skąd się wziął? Porywająca opowieść o systemie, który na naszych oczach odchodzi w przeszłość._x000D_ _x000D_ Czy nowoczesność, indywidualizm i miejskość są rzeczywiście europejskimi wynalazkami? Czy kapitalizm powstał wraz z brytyjską rewolucją przemysłową? Czy rok 1989 faktycznie był przełomowy, a Amerykanie wygrali zimną wojnę? W którym momencie ludzie zamieszkujący tereny współczesnej Polski wkroczyli w nurt globalnych dziejów? Najczęstsze odpowiedz...

    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii nr 5/2021, Ebook | Jakub Małecki, Marcin Wicha, Bartek Sabela, Adam Robiński, Kacper Pobłocki, Borodaj Dorota, Marieke Lucas Rijneveld

    W numerze szczególnie polecamy materiały, w których Dorota Borodaj spotyka się z tymi, którzy żyją w symbiozie z Puszczą Białowieską, Adam Robiński sprawdza, jak pogodzić potrzeby ludzi i przyrody, Bartek Sabela odsłania ciemną stronę naszej miłości do koni, Marta Klimowicz bada, dlaczego to mężczyźni zajmują się programowaniem, a Zuzanna Kowalczyk pisze o obsesji doskonałości.

    Promocja
    okładka Chamstwo, Ebook | Kacper Pobłocki

    „Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy”. Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze z służebną formą naszyc...

Kacper Pobłocki Ebooki

Kacper Pobłocki to polski antropolog społeczny, wykładowca akademicki, a także aktywista społeczny. Pobłocki jest znanym autorem publikacji z zakresu antropologii oraz socjologii miasta. W tym zakresie warto wspomnieć o napisanej wraz z Lechem Merglerem i Maciejem Wudarskim książce „Anty-bezradnik przestrzenny: prawo do miasta w działaniu” (Wydawnictwo Res Publica Nowa), która otrzymała nagrodę im. Jerzego Regulskiego przyznawaną przez Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Pobłocki jest znany przede wszystkim jako autor dwóch głośnych książek – „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” oraz „Chamstwo. Ludowa historia Polski”.

Biografia Pobłockiego

Kacper Pobłocki urodził się 11 czerwca 1980 roku w Bydgoszczy. Zdał maturę międzynarodową w Wielkiej Brytanii w United World College of the Altantic, gdzie wyjechał w roku 1997 po otrzymaniu stypendium. Tytuł licencjata w zakresie nauk społecznych uzyskał po studiach w University College w Utrechcie (2000-2003), następnie zaś został magistrem socjologii i antropologii społecznej na Central European University w Budapeszcie (2003-2004). To właśnie tam w 2010 roku obronił także doktorat – praca zatytułowana „The Cunning of Class: Urbanization of Inequality in Post-War Poland” otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów w 2011 roku. Jeszcze wcześniej, w roku 2009, Pobłocki był stażystą (visiting fellow) w Center for Place, Culture and Politics przy Uniwersytecie Miejskim w Nowym Jorku (City University of New York) prowadzonym przez Davida Harvey’a. W roku 2010 pracował jako wykładowca na Uniwersytecie w Utrechcie, w latach 2011-2018 w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od roku 2015 jest pracownikiem Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego. W 2018 roku Pobłocki uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Kacper Pobłocki naukowo zajmuje się przede wszystkim studiami miejskimi, a także antropologią porównawczą i ekonomiczną oraz historią społeczną i gospodarczą. Swoje badania prowadził zarówno w Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, jak i w Detroid, Teheranie czy Tokio.

Działalność miejska

Oprócz szeregu publikacji z zakresu antropologii i socjologii dotyczących zagadnień miasta, Kacper Pobłocki jest także aktywnym społecznikiem miejskim. To właśnie jemu często przypisuje się stworzenie i popularyzację pojęcia „ruchy miejskie”. Był jednym z organizatorów, a także koordynatorem merytorycznym pierwszego w Polsce Kongresu Ruchów Miejskich, który odbył się w 2011 roku. Trzy lata później, w roku 2014, był także inicjatorem oraz koordynatorem ogólnopolskiego Porozumienia Ruchów Miejskich. Najbardziej znanymi książkami z zakresu studiów miejskich autorstwa Pobłockiego pozostają wspomniany już „Anty-bezradnik przestrzenny. Prawo do miasta w działaniu” (2013) oraz zbiór tekstów „Architektura niezrównoważona” (pod red. Bogny Świątkowskiej i Kacpra Pobłockiego, Wydawnictwo Nowej Kultury Bęc Zmiana).

„Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” - głośna książka Kacpra Pobłockiego

O Kacprze Pobłockim zrobiło się jeszcze ciut głośniej w roku 2017, kiedy nakładem Wydawnictwa Nowej Kultury Bęc Zmiana ukazała się książka zatytułowana „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania”. We wnikliwej analizie autor przedstawia w niej próbę odpowiedzi na pytanie – czym jest kapitalizm i skąd się wziął? Skąd wychodzi i dokąd idzie, a także – być może przede wszystkim – czy faktycznie się na naszych oczach kończy? Pobłocki zwraca w niej uwagę na inną perspektywę dotyczącą tych zagadnień niż ta, którą możemy spotkać najczęściej. Czy kapitalizm rzeczywiście rozpoczął się wraz z brytyjką rewolucją przemysłową? Czy moment przełomowy dla świata zachodniego to istotnie rok 1989? Gdzie w całej tej układance znajdowali się i znajdują mieszkańcy terenów składających się na współczesną Polskę? „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania” Pobłockiego otrzymała nagrodę Ecomonicus dla najlepszej polskiej książki ekonomicznej roku.

„Chamstwo. Ludowa historia Polski”

Najnowszą książką Kacpra Pobłockiego jest wydane przez Wydawnictwo Czarne „Chamstwo. Ludowa historia Polski”. To gruntowna, antropologiczna opowieść o świecie pańszczyźnianym. Polscy chłopi i chłopki stanowią nierzadko przedmiot daleko idącej mitologizacji i podstawę dla spłycających ich życie stereotypów. Czy jednak życie chłopów i chłopek pańszczyźnianych było czymś innym niż niewolnictwem? Pobłocki przygląda się Rzeczpospolitej szlacheckiej, by sięgnąć do istoty systemu pańszczyźnianego oraz odnaleźć zasady przetrwania wewnątrz niego. Tam właśnie znajduje elementy łączące życie przed wiekami ze współczesną rzeczywistością norm zatrudnienia. Brutalność panów, polski patriarchat, wyzysk, podziały klasowe i okrucieństwo – Kacper Pobłocki nie ucieka od trudnych tematów, by w tym celnym studium przedstawić nasze narodowe mity na nowo.

„Chamstwo” znajdziecie na Woblinku w formie książki papierowej oraz ebooka, podobnie jak inne książki z zakresu analizy polskiej historii i jej wpływu na współczesność jak na przykład książki Andrzeja Ledera.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.