Jajo, gąsienica, poczwarka… i wreszcie dorosły owad! W kokonach i poczwarkach zachodzi zupełnie wyjątkowa przemiana. Ale co tak naprawdę wiemy o ćmach i motylach? W tej bogato ilustrowanej książce Rachel Ignotofsky tłumaczy, jak działa natura. Już dziś odkryj, co motyle jedzą, czym się różnią od ciem i dlaczego są nam tak bardzo potrzebne. Rachel Ignotofsky jest autorką i ilustratorką wielu książek popularnonaukowych. Wychowała się w New Jersey na filmach animowanych i słody...
Kwiaty są wszędzie. Zachwycają różnorodnością kolorów i kształtów. Ale czy wiemy, co tak naprawdę się w nich kryje? I jak to możliwe, że wyrastają z malutkiego nasionka?
W tej bogato ilustrowanej książce Rachel Ignotofsky tłumaczy, jak działa natura. Już dziś odkryj, co rośliny jedzą, dlaczego pachną i z jakimi zwierzętami są za pan brat.
Zapraszamy na fascynującą wędrówkę po naszej planecie i jej dużych i małych ekosystemach - od raf koralowych, pustyń, przez lasy deszczowe aż po kroplę wody. Za pomocą rysunków, map i infografik autorka wyjaśnia, jak funkcjonuje Ziemia i jak możemy o nią dbać, chroniąc jej rozmaite ekosystemy, ich mieszkańców i jej biologiczną różnorodność. Ten niezwykły przewodnik po naszym wspaniałym wspólnym domu na pewno ucieszy dociekliwych czytelników w różnym wieku. Ale ciekawe!
To naukowo dowiedziony fakt: kobiety rządzą! Pięknie ilustrowana książka Kobiety i nauka pokazuje 50 kobiet oraz ich wkład w rozwój nauki, techniki, inżynierii, matematyki i nauk przyrodniczych od antyku do współczesności. Oprócz fascynujących historii znajdziemy tu ciekawe infografiki przedstawiające m.in. wyposażenie laboratorium czy ilustrowany słownik pojęć naukowych. Bohaterki, które zatrzęsły światem nauki, to znane na całym świecie sławy, jak badaczka dzikich zwierząt ...
Bogato ilustrowana i niezwykle inspirująca książka. Kobiety i sport to 50 historii zawodniczek od XIX wieku do czasów współczesnych. Znajdziemy tu pionierki, olimpijki, mistrzynie w ponad czterdziestu dyscyplinach sportu. Wśród nich są postaci znane, jak tenisistka Billie Jean King czy gimnastyczka Simone Biles, a także zapomniane mistrzynie, m.in. Toni Stone – pierwsza kobieta grająca w baseball w lidze męskiej oraz Patti McGee – pierwsza kobieta na deskorolce. W książce zam...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.