Rachel Joyce Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Marzenie panny Benson
, Książka | Rachel Joyce

    Brawurowa opowieść o sile kobiecej przyjaźni Mając lat dziesięć, Margery Benson się zakochała. Mając lat czterdzieści sześć, uświadamia sobie, że to ostatni moment, by odnaleźć tę miłość i zacząć wszystko od nowa. Rzuca pracę nauczycielki i postanawia podążyć za marzeniem z dzieciństwa – odnaleźć złotego chrząszcza, który przed laty oczarował ją na ilustracji w książce o niesamowitych stworzeniach. Na jej ogłoszenie o poszukiwaniu asystenta na ekspedycję do Nowej Kaledonii...

    Promocja
    okładka Niezwykła wędrówka Harolda Fry, Książka | Rachel Joyce

    Harold Fry wyruszył pewnego dnia z misją. Chciał zmienić czyjeś życie, a zmienił swoje. Przyjaciółka z dawnych lat przysłała mu list z pożegnaniem. Umiera na raka. Harold odpisał, że bardzo mu przykro. Naprawdę się zmartwił, kiedyś wiele ich łączyło. Chciał wysłać list i po prostu wrócić do domu, ale w drodze na pocztę odkrył, że to nie wystarczy. Musi osobiście się z nią pożegnać. Dopóki będzie szedł, ona będzie żyła. Podczas trwającego 87 dni marszu spotyka człowieka gor...

Rachel Joyce Książki

Rachel Joyce jest brytyjską pisarką, autorką międzynarodowych bestsellerów, takich jak “Marzenie panny Benson”, czy “Niezwykła wędrówka Harolda Fry”, która znalazła się na długiej liście książek nominowanych do nagrody Man Booker Prize w 2012 roku. Powieści Joyce zostały przetłumaczone na 36 języków i sprzedane w sumie ponad 5,5 miliona egzemplarzy.

Rachel Joyce - w drodze do pisarstwa

Rachel Joyce urodziła się w 1962 roku, w południowo wschodnim Londynie, jako pierwsza z trzech sióstr (Amy oraz Emily (aktorka)), z którymi zaczytywała się w twórczości Beatrix Potter, Noel Streatfeild, czy Joan Aiken. Razem, co tydzień, odwiedzały bibliotekę w West Norwood. W wywiadach przyznaje, że pisała od dziecka gdyż pisarstwo było jej bezpieczną przystanią. W obawie, że jej talenty pisarskie przejdą bez echa, napisała autobiografię już jako 8 latka. Zaledwie 6 lat później, pod pseudonimem Mary Thornton (ukłon w stronę Jane Eyre), wysłała swoją historię wydawcy.

Po ukończeniu Uniwersytetu w Bristolu (język angielski), pracowała dorywczo jako niania, sprzedawca objazdowy, barmanka oraz asystentka w sklepie z pamiątkami. Na żadnej z tych posad nie zagrzała miejsca na długo. Następnie aplikowała do Royal Academy of Dramatic Art (RADA) i przez 20 lat pracowała jako aktorka teatralna (RSC, Royal National Theatre, Royal Court, Cheek by Jowl), zdobywając nagrodę Time Out dla najlepszej aktorki. Będąc w pierwszej ciąży, przeczytała w gazecie historię, która zainspirowała ją do stworzenia pierwszej sztuki radiowej. Do tej pory napisała ich dla BBC Radio 4 ponad 20. Jest autorką adaptacji wielu klasyków, w tym powieści Bronte oraz Henry’ego Jonesa, a także dramatu telewizyjnego dla stacji BBC 2. W 2007 roku zdobyła nagrodę Tinniswood za najbardziej oryginalne słuchowisko radiowe “To be a Pilgrim”. Pisuje również dla Sunday Times.

Kocha biblioteki, które są nie tylko miejscem przechowywania książek, ale przede wszystkim przestrzenią, w której czytelnicy mogą spotykać się, rozmawiać, tworzyć społeczności. Przez lata była przewodniczącą komitetu sędziowskiego David Vaisey Prize, corocznej nagrody, przyznawanej wybitnym inicjatywom podejmowanym z inicjatywy bibliotek publicznych Gloucestershire.

Prywatnie jest żoną aktora Paula Venablesa i matką czwórki dzieci, z którymi mieszka w wiekowym wiejskim domu na obrzeżach jednej z pięciu dolin Stroud, w Gloucestershire. Jak sama przyznaje, to jej własny skrawek nieba, miejsce które żyje opowieściami. Tu właśnie powstają jej książki. Jest też zwierzolubką, jej dom pełen jest psów, kotów oraz świnek morskich. Zimą, szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, znajduje komfort w lekturze grubych, ciężkich książek. Powraca także do klasyki literatury autorstwa Thomasa Hardy’ego, Charlesa Dickensa, czy George’a Elliota. Jest fanką muzyki klasycznej.

Kariera literacka Rachel Joyce

Rachel Joyce jest autorką kilku powieści - „Niezwykła wędrówka Harolda Fry”, „Perfect” (2013), „The Love Song of Miss Queenie Hennessy” (2014), „The Music Shop)” (2017), „Marzenie panny Benson” (2020), czy „Maureen Fry & the Angel of the North” (2022), a także kolekcji powiązanych ze sobą opowiadań „A Snow Garden & Other Stories”.

Inspiracji do pisania szuka w codziennym życiu, w najdrobniejszych detalach. Przygląda się ludziom i “pożycza” od nich cechy lub rzeczy, którymi obdarza swoje postacie. Jak twierdzi, jako pisarkę ukształtowali ją bibliotekarze, doradzając jej i asystując.

Niezwykła wędrówka Harolda Fry

Debiutancka powieść Rachel Joyce, “Niezwykła wędrówka Harolda Fry” powstała gdy autorka miała 50 lat. Pisała ją w swojej posiadłości w Gloucestershire - w ogrodzie, w kuchni nim dom zbudził się do życia. Czasem dyktowała ją dzieciom odwożąc je do szkoły. Książka trafiła na krótką listę Commonwealth Book Prize, znalazła się również na długiej liście nominacji do Man Booker Prize 2012. W tym samym roku Joyce została wyróżniona tytułem „New Writer of the Year” przez Specsavers National Book Awards. W 2014 roku została umieszczona na krótkiej liście „UK Author of the Year.” Książka doczekała się filmowej adaptacji w reżyserii Hettie Macdonald z Jimem Broadbentem oraz Penelope Wilton w rolach głównych. Autorką scenariusza jest sama Rachel Joyce. Premiera w przyszłym, 2023 roku.

Rachel Joyce powraca do bohaterów z „Niezwykłej wędrówki Harolda Fry” w swojej najnowszej powieści, „Maureen Fry & the Angel of the North”(2022).

Marzenie panny Benson

„Marzenie panny Benson” miała swoją premierę w sierpniu 2020 roku, otrzymując bardzo entuzjastyczne recenzje. To ciepła, pełna humoru powieść obyczajowa o poszukiwaniu… złotego chrząszcza, a może czegoś więcej? Książka została uznana najlepszą książką 2020 roku przez „Women & Home” oraz „Daily Mail”, a w 2021 nagrodzona Wilbur Smith Adventure Writing Prize.

Książki Rachel Joyce w Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie „Marzenie panny Benson” w formie ebooka lub książki papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.