Odwołując się od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracownik zwolniony z pracy z naruszeniem przepisów prawa albo na podstawie przyczyny, która okazała się nieprawdziwa lub nieuzasadniona, ma prawo wyboru jednego z dwóch roszczeń, którego będzie dochodzić od pracodawcy. Pierwsze z nich to uznanie bezskuteczności wypowiedzenia (jeśli jego termin jeszcze nie upłynął) lub żądanie przywrócenia do pracy. Drugie zaś to żądanie odszkodowania. A jakie u...
Im bardziej ogólnie określone zostaną warunki umowy o pracę, tym większą swobodę ma pracodawca w zakresie możliwości skierowania pracownika do innej pracy niż ta, którą ten aktualnie wykonuje. W przypadku zaś poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę, ustalenia te stają się z woli stron istotnymi jej elementami; podobnie jak wskazanie w niej wprost stanowiska, które pracownik ma zajmować. Sprawdź 11 wskazówek nasz...
Z e-booka Zawieszenie przepisów prawa pracy, pogorszenie warunków zatrudnienia - 18 PRAKTYCZNYCH WSKAZÓWEK DLA PRACODAWCÓW dowiesz się: • Czy decyzja szefa firmy o zawieszeniu regulacji wewnętrznych może być arbitralna, czy też musi on zasięgnąć opinii pracowników lub związków zawodowych? • Czy wewnętrzne przepisy prawa pracy można zawiesić bez żadnych ograniczeń, czy muszą do tego zaistnieć jakieś specjalne przesłanki? • Na jaki czas można ograniczyć uprawnienia pracownicze ...
Nasz ekspert (Rafał Krawczyk – sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu) w praktyczny sposób wyjaśnia, jakie są niebezpieczeństwa zawierania z własnym pracownikiem zleceń, by po zakończeniu dniówki wykonywał on te same albo zbliżone czynności, co w ramach etatu. Sprawdź, dlaczego lepiej nie stosować różnych sposobów omijania wypłaty za nadgodziny.
Pracownik zmarł, pozostały po nim różne świadczenia do wypłaty. Do pracodawcy zgłosiło się kilka osób, które zgłaszają pretensje do świadczeń po zmarłym pracowniku w łącznej wysokości 25.000 zł. Każda z nich kwestionuje uprawnienia pozostałych. Co ma zrobić w tej sytuacji pracodawca? Nasz ekspert (Rafał Krawczyk – sędzia Sądu Okręgowego w Toruniu) w praktczny sposób wyjaśnia, jak ma postępować pracodawca w przypadku wypłaty świadczeń po zmarłym pracowniku.
Od 7 listopada 2019 r. istotnym zmianom uległa procedura cywilna. Autor – sędzia sądu okręgowego – w przystępny sposób zapoznaje Czytelnika z nowymi zasadami dochodzenia przed sądem roszczeń przez przedsiębiorcę. Omawia te kwestie zarówno z perspektywy pozwanego, jak i powoda. W publikacji przedstawione są zagadnienia związane z postępowaniem gospodarczym, które jest całkowicie nowym rozwiązaniem, a także z postępowaniem cywilnym oraz postępowaniem z zakresu ...
Publikacja przedstawia rewolucyjne zmiany przepisów, które wejdą w życie od 7 listopada 2019 r., w zakresie procedury postępowania przed sądem pracy. Można się z niej dowiedzieć, na jakich zasadach pracodawca będzie mógł dochodzić swoich roszczeń od pracowników oraz jak będzie przebiegać postępowanie przed sądem pracy zgodnie z nowymi przepisami. Publikacja wyjaśnia również m.in.: jaki sąd jest właściwy do rozpatrywania sporów z zakresu prawa pracy, jak sporządz...
Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.
Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.
Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.
To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.
Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.
To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.