Bony podarunkowe na Święta

Rebecca Makkai Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mam do pana kilka pytań, Książka | Rebecca Makkai

    Nowe, zaskakujące oblicze autorki bestsellerowej powieści Wierzyliśmy jak nikt. 1995 rok. W elitarnym liceum Granby’ego kilkunastoletnia Thalia ginie w tajemniczych okolicznościach. Jej ciało znaleziono w szkolnym basenie, a za zabójstwo został skazany Omar, pracownik techniczny. Ponad dwadzieścia lat później do Granby’ego przyjeżdża Bodie Kane, rówieśniczka i koleżanka Thalii, a dziś znana podkasterka. Za sprawą jednej z uczennic mroczna tajemnica z przeszłości wraca do nie...

    Promocja
    okładka Wierzyliśmy jak nikt
, Książka | Rebecca Makkai

    Epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg „New York Timesa“, „The Washington Post“ i „Entertainment Weekly“. W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale w...

    Promocja
    okładka Wierzyliśmy jak nikt, Książka | Rebecca Makkai

    Epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg „New York Timesa”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly”. W 1985 roku młody Yale Tishman, dyrektor rozwoju chicagowskiej galerii sztuki, zamierza namieszać w środowisku amerykańskiej bohemy, wprowadzając na wystawę zbiór nadzwyczaj udanych obrazów z lat 20. Jego kariera zdaje się kwitnąć, ale wo...

Rebecca Makkai Książki

Rebecca Makkai urodziła się w 1978 roku. To amerykańska pisarka, autorka trzech bardzo dobrze przyjętych przez krytykę książek („The Borrower”, „The Hundred-Year House”, „Wierzyliśmy jak nikt”) oraz jednego zbioru opowiadań („Music for Wartime”). Do tej pory w Polsce ukazało się tylko jedno tłumaczenie jej powieści. W 2020 roku dzięki Wydawnictwu Poznańskiemu otrzymaliśmy przekład książki „The Great Believers”. Za tłumaczenie „Wierzyliśmy jak nikt” odpowiedzialny był Sebastian Musielak. Oprócz powieści, Makkai pisze również opowiadania. Jej teksty były publikowane m.in. w „Ploughhares”, „Tin House”, „The Threepenny Review”, „New England Review” i „Shenandoah”.

Makkai pochodzi z rodziny, która silnie związana jest z kulturą słowa. Jej rodzice są profesorami lingwistyki, dlatego nie dziwi fakt, że Rebecca bardzo wcześnie zainteresowała się literaturą. Dziadkowie Makkai pochodzili z węgier – jej babcia ze strony ojca była popularną węgierską aktorką i pisarką. Rebecca Makkai uczęszczała do Lake Forest Academy. Po uzyskaniu tytułu magistra w Middlebury College’s Broad Loaf School of English, pracowała w szkole podstawowej prowadzonej według metody Montessori. Na etacie nauczycielskim spędziła blisko dwanaście lat. Pisarka wykładała również na warsztatach kreatywnego pisania – Iowa Writers Workshop oraz na Sierra Nevada College i Northwestern University. Dziś Makkai pełni funkcję dyrektora artystycznego Story Studio w Chicago.

Debiut literacki Rebecci Makkai

Pisarka debiutowała w 2011 roku powieścią „The Borrower”. Bohaterką książki jest Lucy Hull, młoda bibliotekarka z Hannibal w stanie Missouri. Pewnego dnia dziewczyna staje się jednocześnie porywaczką i porwaną – wszystko zależy od tego, jak czytelnik spojrzy na całą sprawę. Jeden z ulubionych kolegów Lucy, dziesięcioletni Ian Drake ucieka z domu. Chłopak potrzebuje pomocy dziewczyny by móc przemycić książki bez wiedzy jego apodyktycznej matki. Matka chłopca jest aktywistką na rzecz „prawidłowego wychowania młodzieży”. Lucy odkrywa jej poglądy, gdy trafia na list, w którym kobieta pisze do ministerstwa o problemach z orientacją seksualną młodzieży. Po ucieczce Ian trafia do Lucy, choć kobieta powinna „zwrócić” dziecko policji, daje się namówić chłopcu na podróż. Rebecca Makkai w krytyczny sposób opisuje życie z ultrakonserwatywnymi chrześcijańskimi rodzicami. Jednocześnie zadaje pytanie, na ile rodzice powinni mieć wpływ na to, co dziecko może czytać i oglądać. Na ile dziecko powinno mieć wybór i swobodny dostęp do udostępnianych treści.

Drugą książką Makkai była powieść „The Hundred-Year House”, która ukazała się w 2014 roku. Tym razem w centrum wydarzeń jest rodzina Devhorów. Zee jest literaturoznawczynią o marksistowskich poglądach. Kobieta nienawidzi bogactwa swoich rodziców, z bólem serca korzysta z mieszkania u nich. Jej matka Gracie twierdzi, że potrafi powiedzieć o człowieku wszystko, jedynie patrząc na jego uzębienie. Ojczym Zee, Bruce, przygotowuje się na apokalipsę. Zbiera zapasy, które mają pomóc mu przetrwać zagładę. W opowieści pojawiają się również inni członkowie rodzinny, w tym Violet Devhor, prababka Zee. „The Hundred-Year House” to wielopokoleniowa saga rodzinna, która przedstawiana jest przez autorkę w odwrotnej kolejności niż zostaliśmy przyzwyczajeni. To pełna humoru i erudycji opowieść, w której Makkai zaskakuje niecodziennym podejściem i stylem.

Najgłośniejsza powieść Rebecci Makkai - Wierzyliśmy jak nikt

W 2018 roku ukazała się do tej pory najgłośniejsza powieść Makkai pt. „Wierzyliśmy jak nikt”. Książka została okrzyknięta najlepszą powieścią roku wg „Książek. Magazynu do czytania” Gazety Wyborczej. „Wierzyliśmy jak nikt” znalazła się również na trzecim miejscu najchętniej kupowanych książek w księgarni internetowej Woblink w 2020 roku. Za tę powieść Rebecca Makkai znalazła się w finałach nagrody Pulitzera oraz National Book Award. Książkę Makkai doceniły również redakcje „New York Timesa”, „The Washington Post” i „Entertainment Weekly”.

Akcja książki rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych: w latach 80. XX wieku, współcześnie oraz w latach pomiędzy dwoma osiami. Jedna z bohaterek, Fiona, postanawia odnaleźć we Francji zaginioną córkę. W Paryżu zatrzymuje się u starego znajomego, fotografa, który lata temu uwieczniał na zdjęciach różne ważne momenty w historii Chicago. Jednym z nich była epidemia AIDS. Fiona wraca myślami do swojego dawnego znajomego Yale’a oraz paczki przyjaciół, którym choroba zdecydowanie przedwcześnie odebrała życie i szansę na znalezienie szczęścia.

Książka „Wierzyliśmy jak nikt” dostępna jest w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka oraz papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.