Majówkowy Maraton Czytelniczy

Rebecca Solnit Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Róże Orwella
, Książka | Rebecca Solnit

    Porywający esej, w którym Rebecca Solnit proponuje świeże i inspirujące spojrzenie na George’a Orwella – jego życie, twórczość, zamiłowanie do przyrody. Wspaniale meandrująca myśl autorki prowadzi nas od róż zasadzonych przez pisarza w ogrodzie na szkockiej wyspie, poprzez opowieści o zaangażowaniu, z jakim portretował życie angielskich górników i walczył na wojnie w Hiszpanii, po refleksję o źródłach rewolucyjnego hasła „chleba i róż” i fotografującej róże Tinie Modotti, któ...

    Promocja
    okładka Wspomnienia z nieistnienia
, Książka | Rebecca Solnit

    Amerykańska eseistka, autorka kultowej książki Mężczyźni objaśniają mi świat, wraca tu wspomnieniami do młodości w San Francisco lat osiemdziesiątych. Opowiada o tym, jak rozpierały ją wtedy ciekawość i apetyt na życie, i jak deprymował i przerażał świat, w którym nie tylko nie było dla niej miejsca, ale gdzie na każdym rogu czyhała na nią przemoc. Opisuje trudny okres dorastania i budowania siebie – jako kobiety i niezależnej intelektualistki. Tytułowe nieistnienie niesie tu...

    Promocja
    okładka Zew włóczęgi Opowieści wędrowne, Książka | Rebecca Solnit

    Spacer, przechadzka, marsz, pielgrzymka, wędrówka, włóczęga – to tylko niektóre z form pieszego obcowania z miastem i z naturą. Kto i dlaczego miał do nich prawo, a komu tego prawa odmawiano? Rebecca Solnit przekonuje, że przemierzanie przestrzeni rzadko bywa niewinne, często ma charakter aktu estetycznego, filozoficznego lub politycznego. Przyglądając się historii wędrowania oraz współistnieniu chodzenia i myślenia, autorka opowiada o dziejach zachodniej kultury, a jej opowi...

    Promocja
    okładka Mężczyźni objaśniają mi świat, Książka | Rebecca Solnit

    "Zbiór błyskotliwych tekstów amerykańskiej feministki i historyczki. Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, coś, z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn, ema...

Rebecca Solnit Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Rebecca Solnit urodziła się w 1961 roku. To amerykańska eseistka, pisarka, historyczka, feministka, wykładowczyni akademicka i działaczka społeczna. Jest autorką blisko 20 książek z pogranicza antropologii, socjologii, filozofii i polityki. Jednym z jej najgłośniejszych dzieł jest „Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne”. Swoje teksty publikowała w wielu prestiżowych pismach, z „Harper’s Magazine” i „Guardian” na czele. Przełomową książką w twórczości Solnit był esej wydany w 2014 roku pt. „Mężczyźni objaśniają mi świat”. Dzięki tej książce rozpropagowała pojęcie „panjaśniania”. Książka błyskawicznie rozeszła się w kilkuset tysiącach egzemplarzy i doczekała się tłumaczeń na całym świecie. Solnit wielokrotnie pisała o swoich największych autorytetach literackich. Zazwyczaj wśród swoich inspiracji wymienia takich pisarzy i pisarki, jak Eduardo Galeano, Pablo Neruda, Ariel Dorfman, Elena Poniatowska, Gabriel García Márquez, Virginia Woolf i Henry David Thoreau.

O Rebecce Solnit

Rebecca Solnit pochodzi z rodziny mieszanej – jest córką Żyda i irlandzkiej katoliczki. Niestety jej dzieciństwo nie było szczęśliwe. Po latach pisała, że była maltretowana i wychowywała się w domu pełnym przemocy, co radykalnie wpłynęło na jej twórczość i kierunek badań. W wieku 17 lat wyjechała do Paryża na studia. Do Stanów Zjednoczonych wróciła by ukończyć studia na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco. Tytuł magistra z dziennikarstwa obroniła na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 1984 roku.

Solnit jest aktywistką społeczną. Współpracowała z wieloma organizacjami i kampaniami na rzecz ochrony środowiska, walki ze zmianami klimatycznymi. Udziela się także w różnego rodzaju akcjach w obronie mniejszości seksualnych i ochrony praw kobiet. Jest również jedną z najważniejszych na świecie aktywistek na rzecz zwalczania przemocy wobec kobiet.

Dorobek literacki

Do tej pory w Polsce ukazały się trzy książki Rebecci Solnit, wszystkie nakładem krakowskiego Wydawnictwa Karakter.

Pierwsza z nich – „Mężczyźni objaśniają mi świat”, miała swoją premierę w Stanach Zjednoczonych w 2014 roku i diametralnie zmieniła pozycję autorki. Książka sprzedała się błyskawicznie w ilości kilkuset tysięcy egzemplarzy. W Polsce ukazała się w 2018 roku, niemal równo z wybuchem tzw. „czarnych protestów” skierowanych przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego oraz w obronie obyczajowych i ekonomicznych praw kobiet. „Mężczyźni objaśniają mi świat” zaczyna się niepozornie – Rebecca Solnit przywołuje sytuację, gdy na jednej z imprez gospodarz podchodzi do niej i (nieświadomy z kim rozmawia) próbuje wytłumaczyć jej o czym jest… jej poprzednia książka. Następnie jest dużo poważniej, Solnit pisze o kobietach, które doświadczyły przemocy domowej lub werbalnego poniżenia ze strony mężczyzn. W eseju wielokrotnie odwołuje się do swoich mentorek – Virginii Woolf i Susan Sontag.

W 2018 roku w Polsce ukazało się tłumaczenie drugiej książki Rebecci Solnit pt. „Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne”. Punktem wyjścia do jej napisania były formy obcowania z przestrzenią – zarówno miejską, jak i naturą. Spacer, przechadzka, marsz, pielgrzymka, wędrówka, włóczęga – to tylko kilka z nich. Solnit dowodzi, że niewinny spacer może mieć charakter estetycznego aktu, przepełnionego filozoficznymi przemyśleniami. Przyglądając się historii wędrówek oraz jednoczesnej egzystencji chodzenia i myślenia, autorka opowiada o rozwoju zachodniej kultury. W jej opowieści pojawiają się tacy amatorzy spacerów jak Rousseau czy Baudelaire.

Co ciekawe książka ukazała się w czterech różnych wariantach okładkowych.

W 2019 roku swoją premierę miała „Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości”. To książka-apel. Apel o to, by wspólnie podjąć działania i walkę o zmianę naszych codziennych zachowań, dzięki którym, wspólnie, możemy wpłynąć na bieg historii. W „Nadziei w mroku” Solnit pisze nie o zagrożeniach, a o realnych, istniejących problemach związanych z globalizacją i nadeksploatacją naszej planety.

Na początku 2021 roku ukazał się zbiór esejów pt. „Matka wszystkich pytań”. W książce Solnit pisze o swoich doświadczeniach w rozmowach z mężczyznami. O tym, jak wielokrotnie podczas spotkań autorskich, wykładów czy konferencji, mierzyła się ze stereotypowym i przedmiotowym traktowaniem kobiet. To również małe kompendium wiedzy na temat rozwoju praw kobiet na świecie oraz walki i drogi, jaką sufrażystki, feministki i inne zaangażowane społecznie kobiety musiały przejść by dziś móc głosować, startować w wyborach, zajmować wysokie stanowiska. Choć sytuacja kobiet na świecie nadal jest fatalna, nadal statystycznie zarabiają mniej niż mężczyźni i padają ofiarami przemocy, to w ciągu ostatnich 120 lat nastąpiły znaczne zmiany w kierunku równouprawnienia płci. W jednym z esejów, Solnit recenzuje film sprzed kilkudziesięciu lat, pokazując jak zmieniło się postrzeganie kultury w tak krótkim czasie.

Książki Solnit w księgarni internetowej Woblink

Książki „Mężczyźni objaśniają mi świat”, „Matka wszystkich pytań”, „Zew włóczęgi. Opowieści wędrowne” i „Nadzieja w mroku. Nieznane opowieści, niebywałe możliwości” znajdziecie do kupienia w księgarni internetowej Woblink. Książki Rebecci Solnit są dostępne w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura

„Literatura” jest bardzo obszerną kategorią zawierającą w sobie książki z licznych podkategorii, dlatego możemy tu znaleźć zarówno literaturę piękną, poezję i dramat, jak i powieść obyczajową i historyczną, a także fantastykę, horror, kryminał i romans. Najchętniej czytane pozycje w księgarni internetowej Woblink.com należą do jednego z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia Remigiusza Mroza, którego powieści od razu zdobywają rzesze wiernych fanów („Hashtag”, „Testament”, „Zerwa”), znanego na całym świecie, niekwestionowanego króla horrorów Stephena Kinga („Outsider”, „To”), a także brytyjskiej pisarki, jednej z najpopularniejszych autorek powieści dla kobiet Jojo Mojes („Moje serce w dwóch światach”, „Kiedy odszedłeś”, „Zanim się pojawiłeś”). W kategorii „Literatura” nie mogło także zabraknąć takich tytułów jak „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, która przedstawia przerażającą antyutopię o piekle kobiet zmuszonych do życia w reżimowym państwie, „Kredziarz” C.J. Tudor, czyli pełnego koszmarów thrillera będącego niezwykle udanym debiutem literackim brytyjskiej pisarki czy opartej na motywach mitologicznych „Kirke” Madeleine Miller – opowieści o samotnej kobiecie walczącej z przeciwnościami losu i zmuszonej wybierać między bogami a śmiertelnikami. W ofercie znajdują się również książki tworzące kanon literatury polskiej i europejskiej, utwory cenione i wartościowe. Należą do nich ponadczasowe pozycje pisarzy polskich, jak np. „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Lalka” Bolesława Prusa, „Potop” Henryka Sienkiewicza, a także zagranicznych, czyli m.in. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, „Nędznicy” Victora Hugo.