Majówkowy Maraton Czytelniczy

Robert Małecki Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Robert Małecki Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Robert Małecki to politolog, dziennikarz, filozof, a przede wszystkim wielbiciel i autor klimatycznych kryminałów. Pisarz jest absolwentem Akademii Bydgoskiej oraz toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przez lata pracował jako redaktor i dziennikarz gazety Pomorza i Kujaw „Nowości”. Obecnie zawodem Roberta Małeckiego jest pisanie książek. Dodatkowo jest prezesem zarządu Fundacji Kult Kultury. Oprócz pisania kryminałów autor „Skazy” uwielbia je również czytać. Na liście jego ulubionych autorów znalazły się takie nazwiska jak Harlan Coben, Peter May, Arnaldur Indriðason czy Bernard Minier.

Robert Małecki jest bardzo otwarty na technologiczne nowości. To fan najróżniejszych gadżetów elektronicznych, w tym czytników. Jako czytelnik jest wierny ebookom. W związku z zainteresowaniami autora nikogo nie powinno dziwić, że wszystkie jego książki są dostępne w formie ebooków oraz audiobooków.

Robert Małecki – początki literackiej kariery

Robert Małecki w 2012 roku uczęszczał na warsztaty literackie, które odbywały się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Uczył się pisania od Marty Mizuro, Mariusza Czubaja oraz Marcina Świetlickiego. W 2015 roku uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez Katarzynę Bondę i zorganizowanych przez Maszynę do Pisania. W 2016 roku podpisał umowę z wydawnictwem Czwarta Strona. Od tego czasu jego powieści kryminalne zdobywają coraz większą popularność i uznanie – zarówno wśród czytelników, jak i krytyków. Dotychczas pisarz został uhonorowany nagrodą Kryminalnej Piły oraz Nagrodą Wielkiego Kalibru 2019 za powieść „Skaza”.

Seria kryminalna z Markiem Benerem

Serię kryminalną z dziennikarzem śledczym Markiem Benerem otwiera książka „Najgorsze dopiero nadejdzie”. To debiutancka powieść Roberta Małeckiego, która została wydana w 2016 roku. Akcja toczy się pewnej wyjątkowo ponurej jesieni w Toruniu. Dziennikarz Marek Bener dowiaduje się, że lada chwila straci pracę. Jego ostatnim zadaniem ma być wyjazd do spalonego domu. Okazuje się, że zginął w nim przyjaciel Marka sprzed lat, który uwiódł jego narzeczoną. Pogrążona w rozpaczy kobieta szuka wsparcia u dziennikarza, a wkrótce znika bez śladu. Bener postanawia ją odnaleźć. Poszukiwania zaprowadzą go do prawdy, której zupełnie się nie spodziewa.

Kolejnymi książkami z cyklu są „Porzuć swój strach” (2017) i „Koszmary zasną ostatnie” (2018).

Bestsellerowy cykl z komisarzem Bernardem Grossem

Głównym bohaterem drugiego cyklu kryminalnego Roberta Małeckiego jest komisarz Bernard Gross. Pierwsza część, „Skaza” (2019), wyróżniona nagrodą Wielkiego Kalibru 2019, jest mrocznym kryminałem, którego akcja dzieje się na polskiej prowincji. Ze skutego lodem jeziora wydobyto zwłoki nastolatka. Patolog stwierdza, że śmierć chłopca jest wynikiem wypadku. Równie przypadkowy wydaje się zgon bezdomnego mężczyzny. Obie śmierci łączy tylko zimowa noc, a to zdecydowanie za mało, żeby otworzyć śledztwo. Komisarz Gross czuje jednak, że za sprawą kryje się coś więcej. Mężczyzna zaczyna zadawać pytania, które zaprowadzą go do tajemniczego zaginięcia sprzed lat. Kolejne części cyklu to „Wada” (2019) i „Zadra” (2020).

Najsłabsze ogniwo – ekscytujący thriller Małeckiego

„Najsłabsze ogniwo” to pełen napięcia, ekscytujący thriller o sile rodzinnych więzi, a także złu, jakie niepostrzeżenie przekracza próg każdego domu. Powieść ukazała się 29 września 2021 roku, nakładem wydawnictwa Czwarta Strona, i jest dostępna we wszystkich trzech formatach (książka papierowa, ebook oraz audiobook).

Piotr Warot, znany pisarz powieści obyczajowych i główny bohater „Najsłabszego ogniwa”, przeżywa najgorsze wakacje w swoim życiu. Brat Piotra razem z dziewczyną znikają w tajemniczych okolicznościach. Policja początkowo podejrzewa, że para wyjechała na romantyczną wycieczkę, jednak kiedy przez dłuższy czas nie dają znaku życia Warot przeczuwa, że musiało stać się coś bardzo złego.

W tym samym czasie nastoletni syn sąsiadów ucieka z domu. Czy obie sprawy może coś łączyć? Aby dotrzeć do prawdy bohater będzie musiał wyplątać się z sieci kłamstw utkanej przez jego bliskich…

Wstyd – mocny thriller kryminalny

„Wstyd” to jedna z najnowszych książek Roberta Małeckiego. Tym razem autor przygotował dla czytelników opowieść o uczuciu mogącym dawać początek złu oraz o mrocznej drodze ku prawdzie. Główna bohaterka, Julia Karlińska, to była policjantka, która po tragicznej śmierci męża odwiesiła mundur. Pracuje jako nauczycielka historii w liceum medycznym i samotnie wychowuje nastoletnich bliźniaków. Niespodziewanie miastem Karlińskiej wstrząsa wiadomość o zabójstwie jej znajomego, Sławomira Nowaka. To dopiero początek dramatycznych wydarzeń. Jeszcze tego samego dnia kobieta będzie musiała zmierzyć się z zaginięciem jednego z synów. Kiedy okaże się, że dziecko Julii nie żyje, bohaterka postanawia znaleźć sprawcę.

„Wiatrołomy” - nowa seria kryminalna Roberta Małeckiego

W 2020 roku Robert Małecki zainaugurował nową serię kryminalną o komisarz Marii Herman. Pierwszy tom, zatytułowany „Wiatrołomy”, rozpoczyna się w początku lat 90. XX wieku w Grudziądziu. Witbergowie nareszcie mają wyczekiwanego syna, ale ich szczęście trwa krótko. Gangsterzy porywają dwumiesięcznego Filipa. Zrozpaczeni rodzice robią wszystko, by go odzyskać - policja się stara, ale wszystkie tropy prowadzą donikąd. Kolejni podejrzani przewijają się przez akta śledcze, ale chłopca nie udaje się odnaleźć. Trzydzieści lat później komisarz Maria Herman próbuje uwolnić się od nałogu i idzie jej to bardzo ciężko. Jej zawodowym partnerem zostaje Olgierd Borewicz, który z kolei ponosi konsekwencje błędnych decyzji z przeszłości. Razem ruszają do Grudziądza, by raz na zawsze rozwikłać zagadkę porwania małego Witberga. Policjanci z bydgoskiego Archiwum X nie wiedzą jednak, w jakie otchłanie zaprowadzi ich poszukiwanie prawdy.

Szeroki wybór ebooków, audiobooków i książek papierowych Roberta Małeckiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com. Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!