Wirtualne Targi

Safona Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wybór poezji, Ebook | Safona

    …w każdej postaci: odnaleźć je w szmerze fontanny, woni jaśminu księżycową nocą i wdzięku dziewczyny wkładającej kwietny wieniec na głowę.Wątki mitologiczne (takie jak rydwan Afrodyty ciągnięty przez gołębie, śmierć Adonisa wśród złotych liści jesieni) wplecione są w naszkicowane obrazy otaczającego świata natury i świata przeżyć w sposób tak naturalny i lekki, że oderwawszy się od lektury, nadal czuć można ich żywy puls.Książkę polecają Wolne Lektury — najpopularniejsza bibl...

    Promocja
    okładka Poezje, Ebook | Safona

    Poezje najsławniejszej poetki starożytnej Grecji, żyjącej na przełomie VII i VI w. p.n.e., uznawane są za mistrzostwo kobiecej poezji miłosnej. Safona prowadziła dom spotkań dla młodych, niezamężnych dziewcząt z arystokratycznych rodów. Zajmowała się ich kształceniem w muzyce, poezji i tańcu aż do ich zamążpójścia. Obdarzała swe podopieczne gorącymi uczuciami, którym dawała wyraz w liryce – przenikniętej radością wspólnego przebywania i smutkiem rozstań.

Safona Ebooki

Safona - Psafo, Saffo, Sapfo (gr. Σαπφώ, łac. Sappho), czy też Safo była jedyną nam znaną starożytną grecką poetką liryczną żyjącą na przełomie VII i VI wieku p.n.e. Jest autorką 10 tysięcy utworów, z których do dziś zachowało się około 550 wierszy.

Co wiemy o życiu Safony?

Safona urodziła się pomiędzy 630 a 618 r. p.n.e. na wyspie Lesbos (Mitylena bądź Eresos). Pochodziła z zamożnej arystokratycznej rodziny. Wcześnie osierocona przez ojca (Skamandromynos zwany Skamonem lub Kamonem), była wraz z trzema braćmi wychowywana przez matkę - Kleuis (Kleis).

Wyszła za mąż za Cercylasa, z którym doczekali się córki Kleis (imię nadane po babce). Poetka czule wspominała o niej w strofach swojej poezji.

Safona z czasem stała się przewodniczką i nauczycielką koła ku czci muz i bogini Afrodyty. Będąc opiekunką niezamężnych, młodych dziewcząt z rodów arystokratycznych, poetka kształciła je w muzyce, grze na instrumentach (w tym na lirze), w poezji i tańcu. Dla nich tworzyła najpiękniejsze liryki miłosne oraz utwory homoerotyczne. Z tego powodu wielu uważa Safonę za pierwszą zadeklarowaną lesbijkę. Trudno jednak stwierdzić, czy była to prawda. Od miejsca zamieszkania Safony, wyspy Lesbos, pochodzi dzisiejsze określenie kobiety o orientacji homoseksualnej - lesbijka.

Był to okres niezwykłej popularności Safony. Zaliczano ją do "trójcy" najwybitniejszych liryków starożytności obok Pindara i Anakreonta. Z zachwytem pisali o niej Herodot, Arystofanes czy Platon. Jej podobizna widniała na wazach, malowidłach i monetach. W Syrakuzach wystawiono jej nawet pomnik. Niestety w wyniku gwałtownych przemian społecznych w Grecji oraz zamętu spowodowanego powołaniem na Lesbos urzędu ajsymnety (rozjemcy), którym został Pittakos, rodzina Safony zmuszona była uciec na Sycylię.

Jeśli wierzyć legendzie, Safona zakochała się później w rybaku o imieniu Faon, którego w podzięce za przewiezienie na drugi brzeg bogini Afrodyta uczyniła młodym i przystojnym. Rybak wkrótce jednak zwrócił swoją uwagę w stronę innej kobiety, a zdruzgotana tym poetka rzuciła się do morza ze Skały Leukadyjskiej. Jeśli jednak zaufać bardziej rzetelnym źródłom, Safona wróciła po prostu na Lesbos gdzie dalej tworzyła. Zmarła jako staruszka i została pochowana w Eolidzie pomiędzy 604 a 590 p.n.e.

Twórczość Safony

Autorka stała się inspiracją także dla jej współczesnych, Anakreonta, Horacego czy Platona, który nazywał ją dziesiątą muzą. Pozostawiła po sobie bogatą spuściznę, 9 ksiąg w których zawarte zostało około 10 tysięcy utworów. Są to między innymi pieśni weselne - epitalamia dedykowane młodym oblubieńcom, pieśni historyczne i miłosne, epitafia, hymny, modlitwy, wiersze. Wiele z zachowanych do dziś utworów odnaleziono dopiero w ostatnim stuleciu, na papirusach z Oksyrynchos.

Poezja Safony (liryka eolska) ukazuje siłę kobiecych uczuć, intensywnych jednak pełnych wdzięku, wrażliwości i delikatności. W Polsce tłumaczona była m.in. przez Jana Kochanowskiego, Franciszka Kniaźnina, Józefa Szujskiego, Jana Czubka, Jerzego Danielewicza, Kazimierę Jeżewską czy Nikosa Chadzinikolau.

W Woblinku znajdziecie wybór poezji Safony jedynie w formacie ebooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.