Majówkowy Maraton Czytelniczy

Salcia Hałas Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Potop, Książka | Salcia Hałas

    W gdyńskim Pekinie są trzy, które Wiedzą. Jedna z nich nawet Opowiada. A Pekin rozsypuje się, zapada pod ziemię. Pojawia się coraz więcej tajemniczych lejów. Pani Halina przepowiada potop. Obudzi się Bestia, która wyjdzie z głębin. Śniący będą musieli wyśnić swoje sny. Wilcze szczenięta już się narodziły. Poza tym chcą zlikwidować Pekin, Zośka ma depresję, a w oknie zakleszczył się kot. Idzie potop. Potop to brawurowo napisany prozą poemat przewlekły o końcu świata. Realizm m...

    Promocja
    okładka Pieczeń dla Amfy, Książka | Salcia Hałas

    Salcia Hałas zaprasza do gdyńskiego falowca, najdłuższego bloku mieszkalnego w tej części Europy, miejsca objawionego cudu Matki Boskiej Falowcowej i niespełnionych miłości, do świata bolesnego realizmu i cudownej magii. Gdy portowe miasto okrywa śnieg, a anioły rozdają ludziom opłatki, smutna dziewczyna przytula psa i wierzy, że ludzie stają się lepsi. Samotna matka czeka na wielką miłość, kwiaciarka z cmentarza opowiada młodemu budowlańcowi najpiękniejsze historie świata a...

Salcia Hałas Książki

Salcia Hałas to polska pisarka i artystka. Ponadto zajmuje się street artem oraz szeroko pojętym ogrodnictwem. Pisarka jest absolwentką filologii polskiej. Choć urodziła się w Przemyślu, to dużo czasu spędziła w Trójmieście. Obecnie mieszka w Gdyni. Hałas jest autorką dwóch książek, których fabuła rozgrywa się na przestrzeni Trójmiasta. Akcja jej debiutanckiej powieści – „Pieczeni dla Amfy” – rozgrywa się w gdańskim falowcu, natomiast „Potop” to opowieść, która rozgrywa się na gdyńskim Wzgórzu Orlicz-Dreszera, który potocznie nazywany jest „Pekinem”. Pisarka była nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz do Nagrody Literackiej Nike. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Literacka Gdynia za swoją debiutancką powieść „Pieczeń dla Amfy”.

Salcia Hałas mocno związana jest z pomorskim środowiskiem teatralnym. W 2017 roku była jedną z uczestniczek projektu „Gdynia reAktywacja” organizowanego przez Teatr Gdynia Główna. Celem projektu było organizowanie warsztatów teatralnych i artystycznych dla mieszkańców rewitalizowanych gdyńskich dzielnic. Jednym z zajęć było zbieranie lokalnych opowieści, którymi z prowadzącymi dzielili się mieszkańcy Gdyni. Następnie na kanwach zebranych historii powstały scenariusze krótkich jednoaktowych spektakli, które były wystawiane w przestrzeni miejskiej w różnych dzielnicach miasta. Wśród nich znalazły się dwie opowieści autorstwa Salci Hałas – „Dzielnica cudów” oraz „W dzień końca świata”.

Pieczeń dla Amfy - debiutancka powieść Salci Hałas

W 2016 roku ukazała się debiutancka powieść Salci Hałas pt. „Pieczeń dla Amfy”. Pisarka zaprasza swoich czytelników w głąb tajemnic gdyńskiego falowca – najdłuższego bloku mieszkalnego w tej części Europy. Miejsce to zasłynęło nie tylko ze względów architektoniczno-demograficznych. W falowcu bowiem cudownie objawiła się Marka Boska Falowcowa. To miejsce, gdzie w przedziwny, momentami komiczny sposób, świat bolesnego realizmu zderza się ze światem magicznym. Bohaterami są tutaj zwykli ludzie – mieszkańcy falowca. Jedni wierzą w to, że ludzie stają się lepsi, inni czekają na wielką miłość. Niektórzy w piękny sposób opowiadają niesamowite historie, inni zaś milczą. Ogromny blok mieszkalny w sercu portowego miasta staje się pretekstem do opowieści o współczesnej Polsce, miłości, nadziei, strachu i codzienności. Za powieść „Pieczeń dla Amfy” Salcia Hałas nominowana była do Nagrody im. Witolda Gombrowicza. W 2017 roku pisarka otrzymała za tę powieść Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza.

Potop

Po tym, jak Salcia Hałas otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, wiele osób czekało na drugą powieść pisarki. W 2019 roku swoją premierę miała powieść „Potop. Pieśń o końcu świata”. Tym razem autora zabiera czytelników do gdyńskiego Pekinu. Mieszkają w nim trzy, które Wiedzą. Na dodatek Pekin rozsypuje się – dosłownie zapada się pod ziemię, a pani Halina przepowiada zbliżający się Potop. Podobno w tym samym czasie obudzi się Bestia, która wypłynie z głębin. Jakby tego było mało, chodzą słuchy o tym, że Pekin będą likwidować. „Potop” Salci Hałas to opowieść o losach trzech kobiet, które w obliczu przewlekle trwającego końca świata skupiają się na tym, co przyziemne i naprawdę ważne.

Książki Salci Hałas na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Salci Hałas w formie papierowej. Dostępne są obie powieści pisarki – „Potop” i „Pieczeń dla Amfy”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.