W książce Kaprysy Żanety. Dyktanda dla klas 4–6 znajdują się iskrzące się humorem, ciekawe i niebanalne dyktanda najeżone trudnościami ortograficznymi – godna kontynuacja Bezsenności Bożydara i Humorów Ambrożego.A teraz trochę o głównej bohaterce. Żaneta była wyjątkowo kapryśną żabą. Przekonali się o tym jej przyjaciele podczas urodzin pani żubrowej. Przez cały wieczór była w złym nastroju i grymasiła.Nie interesowały jej żonglerskie sztuczki żuka ani żarty jeża.Nie częstował...
Jak w ciekawy sposób nauczyć pisania listu, e-maila, SMS-a, pamiętnika, opisu (osób, przedmiotów, miejsc i przeżyć), charakterystyki, notatki, instrukcji albo przepisu (np. kulinarnego), opowiadania z dialogiem, sprawozdania, zaproszenia, zawiadomienia, ogłoszenia, gratulacji? Można wspomóc się pomysłowymi ćwiczeniami z Gryzipiórkiem – chłopcem, który ze swoją złośliwą papugą podróżuje od wyspy do wyspy i poznaje sekrety mieszkających tam tubylców, wyspecjalizowanych w tworze...
Kucharz księcia Ambrożego przechadza się nerwowo po kuchni. […] Już wczoraj przed popołudniową drzemką książę złożył zamówienie na poranny posiłek. Na talerzu leżą pszenno-żytnie grzanki z dżemem porzeczkowym, a w filiżance stygnie zbożowa kawa z mlekiem. A czego na obiad zażyczył sobie wybredny książę Ambroży? Tego można się dowiedzieć z książki Humory Ambrożego. Dyktanda dla uczniów klas 7–8. Tak jak w pierwszej części, zatytułowanej Bezsenność Bożydara, są tu wszystkie s...
Pewnej srogiej zimy, gdy śnieżna pierzyna okryła cały las, wszystkie jeże zmorzone snem oczekiwały nadejścia wiosny. Tylko jeden z nich – Bożydar – nawet nie drzemał. Tak jak inne położył się spać, ale gdy ledwie zmrużył oczy, w jego wyobraźni powstał przerażający obraz…
Co się przyśniło Bożydarowi?
Straszne (ale tylko czasem i z pozoru), a przede wszystkim zabawne dyktanda dla uczniów klas 4–6.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.