Majówkowy Maraton Czytelniczy

Stieg Larsson Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Stieg Larsson Historia - książki, ebooki i audiobooki

Stieg Larsson to autor najpopularniejszej skandynawskiej serii kryminalnej XXI wieku. Jego „Millennium” sprzedało się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy na całym świecie. Przed śmiercią Larsson napisał trzy tomy sagi – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem” i „Zamek z piasku, który runął”. Na podstawie notatek autora po jego śmierci powstały kolejne trzy części – „Co nas nie zabije”, „Mężczyzna, który gonił swój cień”, „Ta, która musi umrzeć”. Napisał je David Lagerkrantz, znany wcześniej z autorstwa biografii Zlatana Ibrahimovicia, która stała się jedną z najpopularniejszych sportowych biografii na świecie.

Stieg Larsson był członkiem Komunistycznej Ligi Robotniczej i zagorzałym przeciwnikiem faszyzmu. Zmarł w 2004 roku na zawał serca, a w swoim testamencie zapisał, że wszystkie pieniądze chce przeznaczyć na działalność partii. Wola pisarza nie została jednak uznana przez sąd i cały majątek trafił do ojca i brata Larssona, z którymi nie miał kontaktu przez większość życia. Narzeczona Larssona także nie otrzymała ani grosza. W obawie przed prawicowymi ekstremistami Larsson nigdy nie wziął ślubu ze swoją partnerką ‒ w Szwecji pary nowożeńców muszą upubliczniać swoje miejsce zamieszkania.

„Millennium”

„Millennium” to jeden z najpopularniejszych cykli kryminalnych na świecie ‒ saga sprzedała się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy. Na podstawie serii w Szwecji powstały trzy pełnometrażowe filmy, powstała również amerykańska adaptacja filmowa. W produkcji wyreżyserowanej przez Davida Finchera zagrali między innymi Daniel Craig, Rooney Mara, Stellan Skarsgård i Robin Wright.

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

W pierwszym tomie poznajemy głównych bohaterów serii „Millennium” – Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander. Blomkvist jest dziennikarzem i wydawcą magazynu „Millennium”. Pewnego dnia dostaje tajemnicze zlecenie od oligarchy Henrika Vangera. Dziennikarz zostaje poproszony o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Szybko okazuje się, że prośba to jedynie pretekst do próby rozwikłania zawiłej zagadki – blisko czterdzieści lat wcześniej szesnastoletnia wówczas Harriet Vanger zniknęła bez śladu. Blomkvist rezygnuje z pracy na rzecz zbadania sprawy. Z czasem dołącza do niego Lisbeth Salander, ambitna młoda researcherka, najlepsza w swoim fachu. Wspólnie wpadają na trop krwawej historii.

Pierwszą część sagi „Millennium” pt. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

„Dziewczyna, która igrała z ogniem”

W drugim tomie sagi „Millennium” główną bohaterką jest Lisbeth Salander. Po serii mrożących krew w żyłach wydarzeń Lisbeth zaczyna wspominać mroczną przeszłość. Dziewczyna postanawia stanowczo rozprawić się z tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Tymczasem na trop przestępczej siatki nielegalnie przemycającej ludzi z Europy Wschodniej do Szwecji trafia dwójka dziennikarzy – Dag i Mia. Na dodatek mowa o handlu ludźmi, którzy mają później pracować w branży seksualnej. Szybko dochodzą do informacji, że w przemyt i biznes zaangażowani są ludzie piastujący ważne funkcje państwowe. Kiedy dochodzi do brutalnego morderstwa Daga i Mii, podejrzenie pada na Lisbeth Salander. Wtedy do akcji wkracza Blomkvist. Okazuje się, że niebezpiecznie dużo powiązań łączy brutalne morderstwa z przemytem i Lisbeth.

Drugą część sagi „Millennium” pt. „Dziewczyna, która igrała z ogniem” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

„Zamek z piasku, który runął” [UWAGA SPOILER]

Trzeci tom serii „Millennium” pt. „Zamek z piasku, który runął” to ostatnia część sagi napisana oryginalnie przez Stiega Larssona przed śmiercią. Kolejne trzy tomy, na podstawie notatek Larssona, napisał David Lagerkrantz.

„Zamek z piasku, który runął” to bezpośrednia kontynuacja poprzedniej części ‒ akcja rozpoczyna się dokładnie w miejscu, w którym zakończyła się fabuła „Dziewczyny, która igrała z ogniem”. Lisbeth Salander udaje się wyjść cało z próby pogrzebania żywcem. To jednak nie koniec historii głównej bohaterki, ponieważ Blomkvist odkrywa jej tajemniczą przeszłość. Dziennikarz pracuje nad tekstem, który ma oczyścić nazwisko Salander ze wszystkich zarzutów, jednocześnie chce wywołać poruszenie w państwie. Jego tekst ma bowiem dotyczyć istotnych urzędników państwowych i służb bezpieczeństwa. Czy Lisbeth wykorzysta szansę na rehabilitację? O tym dowiecie się z ostatniej części oryginalnej trylogii Larssona.

Trzecią część sagi „Millennium” pt. „Zamek z piasku, który runął” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).