Św. Augustyn Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka 365 dni ze św. Augustynem, Ebook | Św. Augustyn

    Święty Augustyn, który nawrócił się na katolicyzm po latach życia pełnego grzechu i wątpliwości, wciąż jest wspaniałym przykładem walki o utrzymanie i szerzenie wiary w świecie. John E. Rotelle OSA, dokonując wyboru tekstów z pism autora niezrównanych Wyznań, dał nam niezwykły prezent: 365 lapidarnych medytacji i krótkich modlitw, byśmy mogli ze Świętym Augustynem rozpoczynać i kończyć każdy dzień roku. Publikacja skierowana jest do osób, które chciałyby wzbogacić swoje życie...

Św. Augustyn Ebooki

Święty Augustyn z Hippony to filozof, teolog, święty Kościoła katolickiego i Cerkwii Prawosławnej, a także jeden z ojców i doktorów Kościoła. `Przez protestantów często uważany jest za ich duchowego przodka - pisma Augustyna miały bowiem duży wpływ na Lutra i Kalwina. Szczególnym uznaniem i popularnością cieszą się od wieków jego "Wyznania", klasyka literatury teologicznej i duchowej, która zawiera wiele wątków autobiograficznych. Na Woblink znajdziecie ją także jako audiobook. W młodości Augustyn zajmował się głównie filozofią, gdy więc w późniejszym wieku skupił się wyłącznie na teologii, jego rozmyślania podporządkowane były wciąż metodologii filozoficznej, służąc mu do wyjaśniania prawd objawionych. Obok "Wyznań" ważnym dziełem świętego Augustyna jest także "Państwo Boże", w którym polemizował ze światem pogańskim.

Biografia i filozofia

Aureliusz Augustyn urodził się w roku 354 w Tegaście (obecnie Suk Ahras w Algierii) z ojca Patrycjusza (poganina) oraz matki Moniki (chrześcijanki). Po ukończeniu szkół i zebraniu odpowiednich funduszy młody Augustyn został wysłany przez swoich rodziców do Kartaginy, by tam uczyć się retoryki. To właśnie w tym mieście poznał kobietę o nieznanym imieniu, z którą związany był przez kolejne kilkanaście lat. Ojciec Augustyna zmarł w 371 roku, a dwa lata później na świat przyszedł syn przyszłego świętego, Adeodat. W 374 r., zafascynowany dialogiem filozoficznym Cycerona "Hortensjusz", Augustyn założył własną szkołę retoryczną w Tagaście, powrócił jednak do Kartaginy dwa lata później, poruszony śmiercią bliskiego przyjaciela. Tam nauczał retoryki i przyłączył się do manichejczyków - w związku z tą decyzją wszedł w spór z matką, która zakazała mu wstępu do domu. Święty Augustyn spędził z manichejczykami prawie dziewięć lat - pod ich wpływem zaczął pisać pierwsze dzieła filozoficzne, w których próbował połączyć filozofię grecką i doktrynę tego ruchu religijnego. 383 rok przyniósł ważne spotkanie z biskupem manichejskim Faustusem. Pod wpływem rozmów z nim na temat przyczyn istnienia zła w świecie filozof poczuł głębokie rozczarowanie doktryną związaną z uczniami Maniego i przestał być słuchaczem tego ruchu. Wciąż był skłócony z matką, zdecydował się więc opuścić Tagast i wyjechać do Rzymu, by tam założyć kolejną szkołę retoryczną. Po przybyciu do stolicy Italii zapadł jednak na ciężką chorobę - poszukując pomocy natknął się na neoplatonizm, a za jego pośrednictwem lepiej poznał i zbliżył się do chrześcijaństwa. Po jakimś czasie do Rzymu przybyła także Monika, by napominać syna i wyrzucać mu niechrześcijański tryb życia. Matka pragnęła dla Augustyna stabilizacji zarówno zawodowej, jak i rodzinnej. Presja przyjaciół sprawiła, że filozof rozstał się z matką swojego syna, przejmując nad nim opiekę. Zaczął rozczytywać się w filozofii platońskiej i neoplatońskiej, a pod wpływem tych dzieł sięgnął także do studiów nad Pismem Świętym (przede wszystkim listami świętego Pawła).

Od grzesznika do doktora kościoła

Augustyn został katechumenem biskupa Ambrożego w Mediolanie - przygotowywał się do chrztu w podalpejskiej wsi Cassiciacum. Doświadczył tam także wstrząsającego przeżycia duchowego, które okazało się być decydujące dla jego późniejszego życia. W ogrodzie usłyszał bowiem głos jakby dziecka, który powtarzał: "weź to i czytaj!". Otwarł Biblię i trafił na fragment listu do Rzymian świętego Pawła o zaniechaniu rozpusty i "przyobleczeniu się w Chrystusa". Pod wpływem tego wydarzenia filozof nawrócił się całkowicie i postanowił zostać celibatariuszem. Na początku 387 roku Augustyn wrócił do Mediolanu i wraz z synem oraz przyjacielem Alpiuszem przyjął chrzest z rąk biskupa Ambrożego. Wraz z rodziną postanowił wrócić do ojczystej Afryki, gdy jednak dotarli do portowej Ostii, Monika ciężko zachorowała, a wkrótce potem zmarła. Grupa zrezygnowała z planów dalszej podróży i powróciła do Rzymu - do Kartaginy i dalej do Tagasty dotarli dopiero jesienią 388 roku. To tam wraz z przyjaciółmi Augustyn założył pierwszą wspólnotę augustiańską. W 391 roku, po śmierci syna, filozof przybył do Hippony, gdzie został wyświęcony na kapłana i założył drugą wspólnotę. Kiedy w 396 roku umarł biskup Hippony, Augustyn został obrany jego następcą. Jako biskup mniej więcej w latach 397-400 napisał słynne "Wyznania". W 410 roku Wizygoci pod wodzą Alaryka wkroczyli do Rzymu - trzy lata później wydarzenie to znalazło swój oddźwięk w "Państwie Bożym" Augustyna. W trakcie swojej biskupiej posługi święty podejmował liczne polemiki i dyskusje z ówczesnymi duchownymi i filozofami. Po wielu latach walk w 430 roku podjęli wielomiesięczne oblężenie Hippony - 28 sierpnia tego samego roku Augustyn z Hippony zmarł po długiej chorobie. Choć miasto zostało zdobyte, biblioteka Augustyna ocalała. Zachowało się także ciało świętego - jego relikwie zostały zabrane przez uciekających z Afryki do Sardynii biskupów. Wpadły w ręce muzułmanów, zostały jednak wykupione przez króla Longobardów Flawiusza Liutprada i od 724 roku znajdują się w Pawii we Włoszech.

Filozofia św. Augustyna

Nauczanie Augustyna przeszło ewolucję od czasu młodości świętego, w której zajmował się głównie filozofią, do dojrzałości i starości, kiedy to całkowicie skupiał się na teologii. Z pomocą znanych mu dobrze filozoficznych metod objaśniał naukowo prawdy objawione. W teologii Augustyna wyróżnić można trzy główne etapy: okres polemik z manichejczykami (388-401), czas pracy nad zażegnaniem starej schizmy donastów w Afryce Północnej (400-411) oraz okres polemiki z pelagianami (412-430). Przez czterdzieści lat swojego płodnego twórczo życia Augustyn z Hippony pisał także traktaty i listy, w których poruszał tematy teologiczne. Jego homilie i katechezy cieszyły się dużym uznaniem - część z nich została spisana, znajdziecie je na Woblink między innymi w książce "Kazania do Ewangelii wg św. Mateusza". W swoich pismach święty z Hippony poruszał także często kwestie dogmatyczne i moralne. O jego życiu możecie przeczytać w ebooku Louisa de Wohla "Niespokojny duch" (epub, mobi, pdf) - najlepiej jednak święty Augustyn opowie o sobie sam, sięgnijcie więc po jego "Wyznania"!

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.