Akcja Czytaj na okrągło

Sylwia Majcher Książki

Sylwia Majcher to polska dziennikarka, blogerka, a także edukatorka ekologiczna. Przekonuje, że gotowanie z resztek, które pozostały w kuchni może być nie tylko ekologiczne, ale także pyszne i atrakcyjne wizualnie. Jest także autorką kilku książek, między innymi bestsellera „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” oraz „Mniej mięsa”. Majcher publikuje reportaże oraz wywiady kulinarne, a także propaguje ideę niemarnowania żywności oraz ochrony środowiska. Występuje regularnie w programach telewizyjnych oraz audycjach, a jej teksty ukazują się w różnych czasopismach. Sylwia Majcher prowadzi także edukacyjne akcje społeczne, warsztaty, szkolenia oraz wystąpienia z zakresu zero waste, ekologii oraz racjonalnego wykorzystywania dostępnych człowiekowi zasobów. Podczas spotkań w firmach inicjuje gry ekologiczne i udowadnia, że działanie w duchu zero waste zwyczajnie się opłaca. Majcher ukończyła wiele kursów kulinarnych, jak również studia podyplomowe na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Szkole Głównej Gospodarki Wiejskiej w Warszawie. Kiedy nie gotuje, chętnie podróżuje, zbiera książki kucharskie z całego świata, a także biega lub jeździ na rowerze. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, mieszka w Warszawie.

„Gotuję, nie marnuję” Sylwii Majcher

Jedną z napisanych przez Sylwię Majcher książek dotyczących kuchni z resztek jest bestsellerowe „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, wydana w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Buchmann. Kiedy na całym świecie do śmieci trafia 1,3 miliarda ton żywności rocznie, a Polacy produkują ich w tym samym czasie ponad 280 kg śmieci na osobę, Majcher pokazuje, jak nie wyrzucać resztek, tylko przekształcić je w pyszne posiłki. Filozofia zero waste zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność, a osób świadomie zmniejszających ilość produkowanych przez siebie odpadów jest coraz więcej. Coraz powszechniej stosuje się także te zasady w kuchni, a Sylwia Majcher krok po kroku pokazuje, jak wykorzystać podczas gotowania absolutnie każdy kawałek dostępnego jedzenia. Jej kreatywne koncepcje na potrawy pozwalają nie tylko przyczynić się do dbania o środowisko, ale także poznać niespodziewane połączenia smakowe oraz przepisy na po prostu pyszne dania. W ten sposób nie tylko dokłada się swoją cegiełkę do spowolnienia zmian klimatycznych oraz uratowania naszej planety, ale także widzi się realne efekty w swoich portfelach. „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” to nie tylko książka pełna przepisów, ale także pomoc w ogólnej zmianie podejścia do jedzenia. Majcher zawarła w niej porady dotyczące planowania jadłospisu, listy zakupów, a także tego, jak przechowywać żywność, jakie sezonowe owoce i warzywa jeść, w której części roku, co lepiej suszyć, a co mrozić. Jak kisić, pasteryzować i czytać daty ważności – jednym słowem robić wszystko, byle tylko nie wyrzucać! Książkę „Gotuję, nie marnuję” znajdziecie na Woblink w formie papierowej.

Zmiana codziennych nawyków – „Wykorzystuję, nie marnuję”

Sylwia Majcher jest także autorką pozycji „Wykorzystuję, nie marnuję”, skupiającej się na zmianie codziennych nawyków tak, by nasze życie było bardziej pozytywne zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych. Książka ta to EKOplaner – kalendarz pełen cotygodniowych ekowyzwań rozpisanych na cały rok. Dzięki nim stopniowo, krok po kroku, dojść można do wprowadzenia zasad w duchu zero waste. „Wykorzystuję, nie marnuję” pomaga w systematycznej i efektywnej pracy w tym kierunku. Książka Sylwii Majcher to nie tylko zestaw porad i wskazówek, które pozwolą dopasować do swoich potrzeb i możliwości zasady związane z niemarnowaniem żywności oraz ograniczeniem produkcji odpadów. Znajdują się tutaj także wywiady z różnymi ekspertami, ciekawe rozwiązania zero waste na czas podróży, w pracy, w szkole. Nie brakuje pysznych przepisów na sezonowe dania – całość podzielona jest na cztery części zgodnie z porami roku. Nie ma więc potrzeby zaczynać go 1 stycznia, można w dowolnym momencie. „Wykorzystuję, nie marnuję”, wydane przez Wydawnictwo Buchmann, znajdziecie na Woblink.

„Mniej mięsa”

Coraz głośniej mówi się o tym, że nadmiar mięsa w naszej diecie szkodzi nie tylko nam samym, ale także planecie. Kolejne osoby postanawiają je ograniczyć lub zupełnie wyeliminować ze swojej diety. Co jednak, jeśli nie wiadomo, jak zacząć? Sylwia Majcher ma na to sposób. W jej najnowszej książce „Mniej mięsa” znajdziemy mnóstwo fleksitariańskich przepisów dla całej rodziny. Fleksitarianizm to swoisty elastyczny weganizm – dieta opierająca się przede wszystkim na żywności roślinnej, z okazjonalnym spożywaniem posiłków z mięsem lub rybami, zwłaszcza w sytuacjach, gdy jemy poza domem. Majcher przekonuje bowiem, że do wszystkiego trzeba podejść zdroworozsądkowo – całkowite wyeliminowanie mięsa czy ryb z naszego jadłospisu z dnia na dzień może być zwyczajnie niewykonalne. W kuchni Majcher króluję strączki, świeże warzywa i zioła, a wszystko w duchu zero waste. Dzięki „Mniej mięsa” łatwiej jest przejść na fleksitariańską kuchnię, a także przekonać do niej swoich bliskich.

Książki Sylwii Majcher na Woblink

Wszystkie książki Sylwii Majcher, w tym także książki dla dzieci takie jak „Jestem EKO. Ja też mogę uratować świat!” czy „Czytam sobie EKO. Poziom 1. Samotny banan” znajdziecie na Woblink. Podobnie jak pozostałe polskie pozycje w duchu zero waste, takie jakie książki Marty Dymek, czekają na Was w formie książek papierowych, ebooków oraz audiobooków.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Jestem EKO Ja też mogę uratować świat!, Książka | Sylwia Majcher

  Rola ekologii staje się coraz ważniejsza w naszym życiu. Nie ma lepszego sposobu, aby pomóc przyrodzie, jak już od najmłodszych lat uczyć dzieci zachowania proekologicznego. Dzięki temu w przyszłości każdy z nas może stać się ekobohaterem. W książce Jestem eko znalazła się potężna dawka wiedzy ekologicznej w dynamicznej i interesującej dla dzieci formie: ciekawostki, wyzwania, doświadczenia, porady. Poruszane w książce tematy to między innymi: oszczędzanie wody, recykling, n...

  Promocja
  okładka Mniej mięsa, Książka | Sylwia Majcher

  Nie od dziś wiadomo, że nadmiar mięsa w diecie zwyczajnie nam szkodzi. Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe i gdzie szukać inspiracji? W nowej książce Sylwii Majcher, autorki bestsellerowego poradnika „Gotuję, nie marnuję”, znaleźć można fleksitariańskie przepisy dla całej rodziny. Autorka podkreśla, że warto we wszystkich działaniach zachować umiar i do ograniczania mięsa w diecie podchodzić zdroworozsądkowo. W kuchni Sylwii Majcher nikt nie zatęskni za schabowym lub mielonym...

  Promocja
  okładka Wykorzystuję, nie marnuję, Książka | Sylwia Majcher

  Zmiana codziennych nawyków może być prosta i przyjemna! Rozpocznij pozytywne dla siebie i środowiska zmiany w swoim życiu z EKOplanerem! Znajdziesz w nim cotygodniowe ekowyzwania na cały rok, dzięki którym metodą małych kroków systematycznie i efektywnie wprowadzisz dobre zmiany w duchu zero waste w swoim życiu. Sylwia Majcher, autorka bestsellerowej książki Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku pomoże stworzyć indywidualny i dopasowany do subiektywnych potrzeb pr...

  Promocja
  okładka Gotuję nie marnuję, Książka | Sylwia Majcher

  Czy wiesz, że do śmietników na całym świecie trafia 1,3 miliarda ton żywności rocznie? Polacy produkują ponad 280 kg śmieci na osobę rocznie! Sylwia Majcher, dziennikarka i blogerka, przekonuje, że resztki zamiast do kosza, mogą trafić na talerze! Filozofia Zero Waste staje się coraz popularniejszym nurtem, a coraz więcej osób decyduje się świadomie minimalizować produkcję odpadów w swoim życiu. Korzystając z kreatywnych koncepcji na niemarnowanie jedzenia, przyczynisz się do...

  Promocja
  okładka Czytam sobie Eko Samotny banan / poz 1, Książka | Sylwia Majcher

  Na straganie w pudełku leży samotny banan. Jest jeden i nie wygląda już doskonale. Nikt nie chce go kupić. Czy trafi na śmietnik? Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskic...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.