Te dwie książki - jedną skierowaną do dziewczynek a drugą do chłopców - można śmiało nazwać drogowskazami, bo prowadzą dalej niż zwykłe znaki zakazów, z jakimi często kojarzy się nam Dekalog. Same zakazy jeszcze nie wskazują drogi, a Boże Przykazania są naprawdę drogowskazami do miłości, przyjaźni, do nieba, jeśli umie się je czytać sercem.
Te dwie książki ? jedną skierowaną do dziewczynek a drugą do chłopców ? można śmiało nazwać drogowskazami, bo prowadzą dalej niż zwykłe znaki zakazów, z jakimi często kojarzy się nam Dekalog. Same zakazy jeszcze nie wskazują drogi, a Boże Przykazania są naprawdę drogowskazami do miłości, przyjaźni, do nieba, jeśli umie się je czytać sercem.
Dzieci wiedzą najlepiej, jaki to kłopot być małą czy małym. No bo kto lubi, by inni się z niego śmiali? Mała, której z powodu niskiego wzrostu nikt nie nazywa po imieniu, uwielbia niezapominajki, marzy, by jej mama została królową, i chce odkrywać świat. Z pomocą przychodzi Anioł – najlepszy ze stróżów. Nie musi stać w korkach, na deszcz nie zakłada kaloszy, a do tego nigdy się nie męczy! Pogaduszki Małej z Aniołem zawarte w niniejszej książce dotyczą spraw, problemów i sytua...
Wędrownicy, pielgrzymi, obieżyświaty, czyli po prostu Włóczykije, wyruszają w drogę, kiedy usłyszą zew, wezwanie lub po prostu opowieść o innych gdzieś tam wędrujących. Czyli od gawędy – wędrują tędy i owędy, przeżywając wiele niespodzianek, przygód, odkryć i spotkań, by potem móc to wszystko opowiedzieć w gawędzie przy ognisku, przy kominku czy w kręgu słuchaczy lub innych opowiadaczy. Może więc zaczniecie od tych gawęd, by wyruszyć gdzieś na wędrówkę i potem opowiedzieć czy...
Uwaga, anioły! to historie dla małych, ale też i nieco starszych czytelników, którzy lubią anioły i sami chcą być aniołami dla innych. To także książka dla tych, którzy o aniołach może całkiem zapomnieli… Łatwo jest dostrzec anioła, kiedy wszystko jest dobrze, gdy jesteśmy grzeczni i kiedy dopisuje zdrowie. A gdy coś nie wychodzi, gdy dopada nas choroba lub kuszą złe rzeczy – nagle o anioły jakoś trudniej… A może wcale nie? Może po prostu anielska pomoc przychodzi do nas z zu...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.