Majówkowy Maraton Czytelniczy

Thomas Orchowski Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wyspa trzech ojczyzn, Ebook | Thomas Orchowski

    Kawa na Cyprze ma fundamentalne znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak się ją określa. „Cypryjską” pije zwolennik jedności Cypru, „grecką” zwolennik enosis, „turecką” zaś zamówi rzecznik zbliżenia z Ankarą. I tak jak rodzaje kawy, tak ojczyzny na Cyprze są trzy. Thomas Orchowski opowiada o tej małej wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego z perspektywy, o której turyści zachwycający się lazurem wody nie mają zwykle pojęcia. To Cypr od wieków walczący z ko...

    PromocjaNowość
    okładka Rzeź na Tarlabaşi, Ebook | Thomas Orchowski

    Jedna dzielnica Stambułu i cała historia współczesnej Turcji. „Książka Orchowskiego jest zarazem mozaiką i kluczem do kraju półksiężyca. Ułożona z fragmentów, pozornie od siebie oderwanych, pokazuje, jak poplątanym światem jest Turcja, państwo z wieloma pamięciami i tradycjami, z nienawiścią i miłością, odmieńcami i dyktatorami” – Paweł Smoleński

Thomas Orchowski Ebooki

Thomas Orchowski urodził się w 1992 roku w Montrealu (Kanada). To polski dziennikarz, publicysta, reportażysta i podróżnik. Na co dzień pracuje w Radiu TOK FM. W specjalnych audycjach relacjonował kryzys migracyjny na Bałkanach. Swoje teksty publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Krytyce Politycznej”, „Tygodniku Powszechnym”. Orchowski jest laureatem Polskiej Szkoły Reportażu. Orchowski jest autorem dwóch reportaży – „Rzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji” oraz „Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru”. Thomas Orchowski specjalizuje się w tematyce zagranicznej. Pisze na tematy społeczne i polityczne. Głównym obszarem jego zainteresowań są Bliski Wschód, Bałkany i południe Europy. Zanim zaczął pracować dla TOK FM, Orchowski pracował w TVN24 oraz pisał teksty krytyczne dla „Kultury Liberalnej”.

„Rzeź na Tarlabasi” Thomasa Orchowskiego

W kwietniu 2018 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się pierwsza książka Thomasa Orchowskiego – reportażRzeź na Tarlabasi. Opowieść o nowej Turcji”. Tarlabaşi przez wieki było wizytówką wielokulturowej otwartej Turcji – mieszkali i żyli tu w zgodzie Turcy, Grecy, Francuzi i Włosi. To dzielnica uznawana za slumsy, schronienie znajdują tu dziś emigranci z Afryki, społeczności kurdyjskie, syryjskie, romskie. Współcześnie Stambulczycy odradzają tam wizytę – uważają Tarlabasi za dzielnicę nędzy. Choć jeszcze nie tak dawno Turcję zamieszkiwały liczne nie-islamskie mniejszości, czyli Ormianie, Grecy, Asyryjczycy i Żydzi, to dziś jest to kraj niemal mono-muzułmański. To efekt polityki, czystek religijnych, prześladowań, ludobójstw i przymusowych migracji. Głośno się mówi o „rewitalizacji” Tarlabasi, co w praktyce oznaczałoby wypędzenie z dzielnicy mniejszości. To symboliczne miejsce pokazujące, jak bardzo XX wiek wpłynął na zmiany w kraju i kształtowanie się nowej Turcji. Orchowski na przykładzie losów zwykłych mieszkańców Stambułu pokazuje dramatyczny wpływ polityki na życie codzienne mieszkańców kraju.

„Wyspa trzech ojczyzn”

W marcu 2021 roku ukazała się druga książka Thomasa Orchowskiego pt. „Wyspa trzech ojczyzn”. Tym razem w reportażu swoją uwagę skupił na Cyprze. To wyspa-kraj położona we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Syrii, Libanu i Turcji. Wielu Europejczykom Cypr kojarzy się z rajskimi plażami i ekskluzywnymi wakacjami. Choć Cypr od 2004 roku należy do Unii Europejskiej, to jest to kraj niezwykle podzielony i w związku ze swoją historią i sytuacją demograficzną bardzo niestabilny. Południowo-zachodnią część wyspy zamieszkują głównie greccy Cypryjczycy – posługujący się greką grekokatolicy, północno-wschodnia część wyspy zaś jest pod dużym wpływem Turcji, zamieszkują ją tureccy Cypryjczycy, głównie muzułmanie. Do tego wszystkiego na Cyprze znajdują się brytyjskie i amerykańskie bazy wojskowe, a wyspa znajduje się strategicznym miejscu u wybrzeży krajów, w których panuje napięta sytuacja polityczna.

Orchowski opisuje losy kraju od 1955 roku – czasu formowania się pierwszych struktur narodowych Cypru, przez czasy uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii, rzezie na tle religijnym i narodowym, wejście Cypru do Unii, aż po czasy współczesne. W swojej książce Orchowski stara się szukać nie tylko rzeczy, które na przestrzeni lat dzieliły dwie części Cypru, ale także także spoiw łączących mieszkańców wyspy.

Książki Thomasa Orchowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Thomasa Orchowskiego w formie ebooka i papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.