Tim Weiner Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Szaleństwo i chwała Ameryka Rosja i wojna polityczna 1945-2020, Książka | Tim Weiner

    Tim Weiner, laureat Nagrody Pulitzera i National Book Award, odsłania kulisy wojny politycznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Wnikliwa, a zarazem napisana w porywającym stylu historia zmagań i rywalizacji między dwoma mocarstwami – szpiegostwa, sabotażu, trudnej dyplomacji i skutecznej dezinformacji – od początku konfliktu w 1945 roku aż po koniec prezydentury Donalda Trumpa w roku 2020. Autor zabiera nas za zamknięte drzwi gabinetów oraz śledzi poczynania CIA i ma...

    Promocja
    okładka Dziedzictwo popiołów. Historia CIA, Książka | Tim Weiner

    Od sześćdziesięciu lat Centralna Agencja Wywiadowcza ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera Tim Weiner zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów ukazujących niepowodzenia CIA, jej – jak to nazwał prezydent Eisenhower – „dziedzictwo popiołów”. Książka ta jest pierwszą tak dobrze udokumentowaną historią CIA. Autor, nim ją napisał, przestudiował ponad 50 tysięcy dokument...

    Promocja
    okładka Wrogowie. Historia FBI, Książka | Tim Weiner

    Federalne Biuro Śledcze uważane jest powszechnie za amerykańską policję. Jednak główną i najważniejszą jego domeną jest wywiad i kontrwywiad. Oto tajna historia stu lat wojny FBI z terrorystami, szpiegami i tymi, których Biuro uznało za wywrotowców, lecz także… prezydentami Stanów Zjed­no­czonych. To w dużej mierze fascynująca historia J. Edgara Hoovera – człowieka instytucji, który przez pół wieku trząsł FBI i Białym Domem, a także zdusił w zarodku amerykański komunizm. Wrog...

Tim Weiner Książki

Tim Weiner jest amerykańskim reporterem i pisarzem, dziennikarzem „The New York Times”, zdobywcą nagrody Pulitzera oraz National Book Award. Zajmuje się przede wszystkim amerykańskim wywiadem, bezpieczeństwem narodowym, śledził także w terenie wiele operacji CIA. Weiner jest autorem takich publikacji jak „Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945–2020” czy „Wrogowie. Historia FBI”.

Tim Weinter – życiorys i kariera literacka

Tim Weiner urodził się 20 czerwca 1956 roku. Ukończył historię w Columbia College oraz Szkołę Podyplomową Dziennikarstwa (Graduate School of Journalism) także na Columbia University. Jako korespondent zagraniczny „The New York Times” pracował w latach 1993-2009 w Meksyku, Afganistanie, Pakistanie czy Sudanie. Był także korespondentem ds. bezpieczeństwa narodowego w Waszyngtonie.

W 1988 roku Tim Weiner zdobył nagrodę Pulitzera jako reporter śledczy w organizacji The Philadelphia Inquirer za serię artykułów o ukrywanych wydatkach, jakie państwo ponosi na rzecz Pentagonu oraz CIA. To na tych tekstach oparta jest książka „Blank Check: The Pentagon’s Black Budget”. Z kolei w 2007 roku Tim Weiner zdobył amerykańską National Book Award w kategorii non fiction za książkę „Dziedzictwo popiołów. Historia CIA”. W Polsce ukazała się ona nakładem Wydawnictwa Rebis w 2009 roku. Trzy lata później na polskim rynku wydana została tym samym nakładem książka Tima Weinera „Wrogowie. Historia FBI”. Obydwa te tytuły znajdziecie na Woblink jako książki papierowe.

Tim Weiner – książka „Szaleństwo i chwała”

Ponownie nakładem Wydawnictwa Rebis w 2022 roku ukazała się najnowsza książka Tima Weinera, zatytułowana „Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020”. Szczegółowo, a przy tym w porywającym stylu, reporter opisuje w niej historię rywalizacji pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami od początku ich konfliktu w roku 1945 aż do końca okresu prezydentury Donalda Trumpa w 2020 roku. Wraz z Weinerem wchodzimy do zamkniętych dotychczas gabinetów, śledzimy działania CIA oraz KGB na całym świecie. Odtajnione niedawno dokumenty opowiadające o zrywach wolnościowych w NRD w 1953 roku, a także podobnych działaniach w Polsce i na Węgrzech w 1956 roku dopełniają obrazu. Obok nich obserwujemy akcję CIA w Kongu w latach 60. XX wieku, działania Radia Wolna Europa, „Solidarności”, kanałów dezinformacyjnych i propagandowych. Podążamy przez stan wojenny w Polsce, upadek Muru Berlińskiego oraz Związku Radzieckiego, przez późniejsze relacje Billa Clintona i Borysa Jelcyna, po zjednoczenie Niemiec, rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO, a także pojawienie się w całej tej układance Władimira Putina aż do czasów amerykańskich wyborów prezydenckich w roku 2016. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć, gdzie jesteśmy teraz i dlaczego właśnie tutaj. „Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020” Tima Weinera, jak i inne książki dotyczące stosunków międzynarodowych, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.