Bony podarunkowe na Święta

Tomáš Forró Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Gorączka złota Jak upadała Wenezuela, Książka | Tomáš Forró

    Wenezuela jeszcze w drugiej połowie XX wieku była jednym z najzamożniejszych państw Ameryki Południowej. Dziś to kraj pogrążony w głębokim kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym. Szaleje hiperinflacja, brakuje wody pitnej i benzyny, nie ma śladu po dawnych bogactwach. Tomáš Forró, reporter od lat obserwujący Wenezuelę, wyrusza do kopalni złota w tak zwanym Łuku Górniczym, gdzie ogniskują wszystkie problemy. To tam codziennością są brutalne walki między armią, lewicow...

    Promocja
    okładka Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu
, Książka | Tomáš Forró

    „Donieck to miasto jak każde inne – pod warunkiem że nie weźmie się pod uwagę wojny na jego przedmieściach, pustek na ulicach i strachu z tyłu głowy”. Mamuka jako czternastoletni chłopiec brał udział w wojnie w Gruzji, po latach wylądował na froncie w Donbasie, gdzie strzelał do Rosjan z automatu, walczył z nimi wręcz i namierzał ich pozycje przed ostrzałem z moździerzy. Jura to przestępca, który trafił w szeregi prorosyjskich bojowników. Liza żyła na przedmieściach Ługańska...

    Promocja
    okładka Apartament w hotelu Wojna Reportaż z Donbasu, Książka | Tomáš Forró

    „Donieck to miasto jak każde inne – pod warunkiem że nie weźmie się pod uwagę wojny na jego przedmieściach, pustek na ulicach i strachu z tyłu głowy”. Mamuka jako czternastoletni chłopiec brał udział w wojnie w Gruzji, po latach wylądował na froncie w Donbasie, gdzie strzelał do Rosjan z automatu, walczył z nimi wręcz i namierzał ich pozycje przed ostrzałem z moździerzy. Jura to przestępca, który trafił w szeregi prorosyjskich bojowników. Liza żyła na przedmieściach Ługańska...

Tomáš Forró Książki

Tomáš Forró to słowacki reporter i pisarz skupiający się w swojej pracy przede wszystkim na kryzysach politycznych oraz konfliktach zbrojnych na całym świecie. Jego reportaże z Ameryki Łacińskiej, Azji Wschodniej, Ukrainy i Polski były wielokrotnie nagradzane. Na polskim rynku ukazała się jak dotychczas jedna z jego dwóch książek, „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu”.

Tomáš Forró – „Apartament w hotelu Wojna”

„Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu” Tomáša Forró ukazał się w Polsce nakładem Wydawnictwa Czarne w 2022 roku. Reporter pojechał do Donbasu, by na miejscu zobaczyć, jak wygląda współczesna wojna i porozmawiać z mieszkającymi tam ludźmi. Poznajemy Mamukę, który brał udział w wojnie w Gruzji, gdy miał czternaście lat, a później walczył na froncie w Donbasie, strzelając do Rosjan z moździerzy. Wśród prorosyjskich bojowników Forró rozmawia z Jurą, który był przestępcą, a teraz walczy po tamtej stronie. Reporter spotyka także Lizę, która mieszkała spokojnie na przedmieściach Ługańska i kiedy wyjeżdżała, myślała, że to tylko kilka tygodni nieobecności dla bezpieczeństwa przed atakami separatystów. Teraz nie wie, czy kiedykolwiek tam wróci. Tomáš Forró nie boi się wejść do samego serca donbaskiego konfliktu i rozmawiać z ludźmi, których realnie dotyczy on po obydwu stronach. Potajemnie wybiera się w miejsca, do których przed nim nie dotarł żaden dziennikarz. Szczegółowo i rzetelnie opisuje skomplikowaną sytuację polityczną na wschodzie Ukrainy oraz rosyjską wojnę hybrydową i jej taktykę, narzędzia, konsekwencje. Najważniejsi są tu jednak niezmiennie ludzie, których walki dotyczą boleśnie każdego dnia. Żołnierze i mieszkańcy, którym wojna odebrała wszystko, mieszają się tutaj bez ustanku. „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu” Tomáša Forró, jak również wiele innych reportaży z Ukrainy, znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.