Majówkowy Maraton Czytelniczy

Tomas Halik Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tomas Halik Historia - książki, ebooki i audiobooki

Tomáš Halík urodził się w 1948 roku. To czeski duchowny rzymskokatolicki, konwertyta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze. Halik pracuje również jako duszpasterz akademicki. Duchowny ma na swoim koncie szereg książek, w których porusza temat współczesnej kondycji Kościoła oraz wyzwań, jakie stoją przed księżmi. Halik pisze również na temat historii Kościoła. Na swoim koncie ma m.in. książkę „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni”, w której opisał czeski katolicyzm przed i po upadku komunizmu. Za swoją działalność Halik był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Order Zasługi RFN. W 2019 roku Halik otrzymał Medal św. Jerzego, który przyznawany jest przez redakcję „Tygodnika Powszechnego”.

Życiorys Tomáša Halika

Halik jest absolwentem socjologii i filozofii na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jednym z jego nauczycieli i mentorów był Jan Patočka, znany czechosłowacki filozof uznawany za jednego z najważniejszych filozofów XX wieku. W czasie rządów komunistów w Czechosłowacji, Halik otrzymał zakaz pracy na uczelni i został oddelegowany do pracy jako terapeuta dla alkoholików i narkomanów. Pod koniec lat 70. XX wieku Halik został potajemnie wyświęcony na księdza i do upadku komunizmu był jedną z najważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. W 1990 roku Halik został rektorem uniwersyteckiego kościoła pw. Najświętszego Salwatora w Pradze. W tym samym czasie papież Jan Paweł II wprowadził Halika do Papieskiej Rady do dialogu z niewierzącymi. Na początku lat 90. Halik zaczął również wymarzoną pracę na uniwersytecie. Od 1993 roku wykłada religioznawstwo na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Duchowny wykładał również w Oxfordzie i Cambridge. Jedną z najważniejszych funkcji w życiu Halika było powołanie na eksperta przez prezydenta Czech Václava Havla. W roku 2008 papież Benedykt XVI mianował Halika prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

Halik jest bardzo popularną postacią w Czechach, mimo że to jeden z najbardziej ateistycznych krajów Europy. Halik angażuje się w życie społeczne – w mediach i swoich wystąpieniach porusza tematy nierówności społecznych, rasizmu, wypowiada się na tematy polityczne oraz komentuje proces sekularyzacji i integracji europejskiej. Halik jest profesorem doktorem habilitowanym socjologii, doktorem habilitowanym teologii oraz doktorem filozofii. Duchowny cieszy się ogromnym autorytetem nie tylko w Czechach, ale również w innych częściach świata. Dowodem na to mogą być liczne wyróżnienia międzynarodowe oraz zainteresowanie tłumaczeniami jego dzieł.

W Polskim tłumaczeniu ukazało się aż kilkanaście dzieł czeskiego duchownego: „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni. Czeski katolicyzm przed i po 1989 roku”, „Radziłem się dróg. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Jan Jandourek, „Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Labiryntem świata z wiarą i wątpliwościami”, „Przemówić do Zacheusza”, „Zacheuszu! Kazania na niedziele i święta”, „Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi”, „Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej”, „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję”, „Dotknij ran”, „Teatr dla aniołów. Życie jako religijny eksperyment”, „Przenikanie światów: z życia pięciu wielkich religii”, „Różnorodność pojednana. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Tomasz Dostatni”, „Hurra, nie jestem Bogiem!”, „Chcę, abyś był”, „Żyć z tajemnicą. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Żyć w dialogu. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Bóg zagubiony. Wiara w objęciach niewiary”, „Czas pustych kościołów”.

Jedną z najważniejszych dzieł w dorobku Halika jest książka o bardzo wymownym tytule „Czas pustych kościołów”. Halik większość swoich publikacji poświęca tematowi kryzysu wiary i odchodzenia ludzi od Kościoła. Duchowny stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa. Halik zastanawia się nad wyzwaniami przed jakimi stają współcześni księża i biskupi – wyzwaniami związanymi z reformą kościoła i odwróceniem tendencji. „Czas pustych kościołów” to zbiór esejów, przemyśleń i kazań pisanych przez Halika w czasie pandemii, co stawia tę książkę wśród najbardziej aktualnych książek poświęconych kondycji kościoła w Europie.

Tomas Halik ma na swoim koncie również autobiografię, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak, „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności”. Duchowny opisuje w niej swoją historię od czasu tajnego święcenia do czasów obecnych. Halik urodził się w okresie silnego stalinizmu, był świadkiem komunistycznego terroru, świadkiem Praskiej Wiosny, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Przez pryzmat swojego życiorysu Halik kreśli historię Czech i europejskiego katolicyzmu. „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności” to także opowieść o formowaniu się demokracji w Europie Środkowej i roli kościoła w utrzymywaniu nadziei w społeczeństwie.

Książki Tomáša Halíka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomáša Halíka w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).