Tomasz Lis Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Od października do października Wypisy z Polski, Książka | Tomasz Lis

    9 października 2022 roku przebiegłem maraton w Chicago. Trzy dni później dostałem kolejnego, czwartego już, udaru. Wiedziałem, że nawet jeśli przeżyję, czeka mnie rok niezwykły. Nie miałem też żadnych wątpliwości, że niezwykły rok czeka również Polskę i że zakończy się on wyborami, które rozstrzygną jej losy na długie lata, a może i dekady. Już wtedy postanowiłem, że ten rok i wszystko, co on przyniesie, będę chciał na bieżąco rejestrować. Tak powstał pomysł dziennika „od paź...

    Promocja
    okładka Tomasz Lis na żywo
, Książka | Beata Grabarczyk, Tomasz Lis

    “Nadszedł już czas, by pewne rzeczy odkłamać.”
    Kłamstwa nie mogą, a w każdym razie nie powinny zwyciężać. Stąd pomysł tej książki. Mówię w niej o wydarzeniach dla mnie ważnych i o sprawach dla mnie najważniejszych.

    Promocja
    okładka Umrzeć za Gdańsk 12 rozmów o Pawle Adamowiczu wolności i magii Gdańska, Książka | Tomasz Lis

    Zamordowanie Pawła Adamowicza wstrząsnęło Polską. Dlaczego doszło do takiej tragedii, kim naprawdę był zamordowany prezydent, czy z tego dramatu wyniknie coś pozytywnego. Postanowiłem poszukać odpowiedzi na te pytania, ale rozmowy z 12 osobami, które znały Pawła Adamowicza, pozwoliły mi zobaczyć szerszą historię. Gdańska - niezwykłego miasta, z jego barwną, a często dramatyczną historią, metafizyką i magiczną siłą, tyle razy promieniującą na cały kraj. Ale też gdańskiej opozy...

    Promocja
    okładka Historia prywatna Tomasz Lis, Książka | Tomasz Lis

    Autobiografia jednego z najgłośniejszych, najpopularniejszych, najbardziej kontrowersyjnych polskich dziennikarzy. Wspomnienia odmalowane są na plastycznym tle najnowszej historii Polski po 1989 roku. Śledzimy zadziwiające niekiedy ścieżki kariery Lisa i wchodzimy do zamkniętych gabinetów redaktorów i polityków z pierwszych stron gazet. Pobudzająca refleksja nad wzlotami i upadkami III RP miesza się z frapującymi, a czasami komicznymi anegdotami z udziałem bohaterów masowej w...

    Promocja
    okładka A nie mówiłem?, Książka | Tomasz Lis

    Trudno jest w Polsce coś prorokować. Ale profetycznych zdolności wymaga jedynie przewidywanie detali. Bo to, co się dzieje teraz, w sumie przewidzieć było łatwo. 25 lat obserwowania Jarosława Kaczyńskiego dało naprawdę sporo materiału badawczego. Wystarczyło więc patrzeć, pamiętać i nie karmić się złudzeniami, że tym razem może być inaczej. Tytuł A nie mówiłem? może sugerować zadowolenie z trafności przewidywań. Nic bardziej mylnego. Nie ma powodów do satysfakcji, gdy w Polsc...

    Promocja
    okładka A nie mówiłem?, Książka | Tomasz Lis

    Trudno jest w Polsce coś prorokować. Ale profetycznych zdolności wymaga jedynie przewidywanie detali. Bo to, co się dzieje teraz, w sumie przewidzieć było łatwo. 25 lat obserwowania Jarosława Kaczyńskiego dało naprawdę sporo materiału badawczego. Wystarczyło więc patrzeć, pamiętać i nie karmić się złudzeniami, że tym razem może być inaczej. Tytuł A nie mówiłem? może sugerować zadowolenie z trafności przewidywań. Nic bardziej mylnego. Nie ma powodów do satysfakcji, gdy w Polsc...

Tomasz Lis Książki

Tomasz Lis jest polskim dziennikarzem, publicystą, prezenterem telewizyjnym i wydawcą, kontrowersyjną postacią polskiego dziennikarstwa, od wielu lat aktywnie angażującą się w dyskusje na bieżące tematy polityczne i społeczne. Lis rozpoczął swoją karierę jako dziennikarz Telewizji Polskiej - prowadził między innymi "Wiadomości" na TVP1. Później był związany ze stacją TVN, gdzie przede wszystkim współtworzył "Fakty", oraz Polsatem i jego "Wydarzeniami". Przez dekadę Tomasz Lis był redaktorem naczelnym tygodnika "Newsweek Polska". Został trzykrotnie wyróżniony nagrodą Grand Press dla dziennikarza roku, dziewięciokrotnie otrzymał Wiktora (w tym Super Wiktora), a dwukrotnie Telekamerę. W 2014 roku Prezydent RP odznaczył Tomasza Lisa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Różne działania dziennikarza, w tym jego zaangażowanie polityczne, wywołały jednak liczne kontrowersje. Ich swoistym ukoronowaniem było nadanie mu przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich antynagrody "Hiena Roku" (2015) za "wielokrotne łamanie zasad etyki dziennikarskiej".

Życie prywatne

Tomasz Rafał Lis urodził się 6 marca 1966 roku w Zielonej Górze w domu Stefana oraz Wandy Lisów. Nie udało mu się dostać na studia medyczne do Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - jest natomiast absolwentem dziennikarstwa na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (studiował tam przez chwilę również prawo). Po ukończeniu nauki Tomasz Lis rozpoczął swoją karierę dziennikarską. W 1994 roku poślubił dziennikarkę Kingę Rusin - para ma dwie córki, Polę oraz Igę. Rozwiedli się w 2006 roku, zaś rok później Lis ożenił się z inną dziennikarką, Hanną Lis - to małżeństwo jednak także się rozpadło (rozwód orzeczono w 2022 roku). Prywatnie Tomasz Lis jest fanem sportu żużlowego, pasjonuje się także piłką nożną (jest kibicem Realu Madryt) oraz uwielbia biegać - jest wielokrotnym maratończykiem. Obecnie ma jednak nieco ograniczone możliwości w tym obszarze - przeszedł bowiem cztery udary mózgu.

Kariera dziennikarska - początki

Dziennikarsko Tomasz Lis zadebiutował w 1984 roku, w prasie, tekstem opublikowanym na łamach czasopisma "Sztandar Młodych", z którym współpracował przez kolejne kilka lat. Na czwartym roku studiów dziennikarskich Lis wygrał konkurs na reportera Telewizji Polskiej, na której antenie zadebiutował 3 maja 1990 roku jako prowadzący wieczorne wydanie "Wiadomości". Już dwa miesiące później przeprowadził wywiad z prezydentem Wojciechem Jaruzelskim. Później był także sprawozdawcą w Senacie oraz głównym sprawozdawcą parlamentarnym TVP. W latach 1994-1997 Tomasz Lis pracował jako korespondent telewizji publicznej w Stanach Zjednoczonych. Lata 90. to także czas, w którym pisał teksty dla czasopisma "Polityka".

Późniejsza działalność - praca w TVN i Polsacie

Kiedy Tomasz Lis wrócił w 1997 roku do Polski, związał się z powstającą wówczas stacją TVN. Wraz z Grzegorzem Miecugowem oraz Milanem Subiticiem był współtwórcą, a później także szefem redakcji i prowadzącym głównego wydania "Faktów". Jeszcze w 1999 roku został felietonistą magazynu "Wprost", a początek XXI wieku przywitał jako jeden z komentatorów w rubryce "To był tydzień" w "Gazecie Wyborczej". Od 2003 roku Tomasz Lis jest gościem piątkowych poranków na falach radia Tok FM, gdzie komentuje bieżące wydarzenia z Polski i świata.

Od 1 września 2004 roku Lis był członkiem zarządu oraz dyrektorem programowym telewizji Polsat, a także szefem programu "Wydarzenia" (nie był już jego prowadzącym, lecz przeznaczono dla niego czas, jako codziennego komentatora). W tym czasie dziennikarz prowadził także cotygodniowy program publicystyczny "Co z tą Polską". 19 września 2007 roku prezes Polsatu Zygmunt Solorz-Żal odsunął Tomasza Lisa od kierowania "Wydarzeniami", a dzień później dziennikarz odszedł ze stacji. Do dziś nie są ostatecznie znane przyczyny tej decyzji - spekuluje się, że poprzedziły je naciski wywierane przez nowy ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości, a konflikt z nim nie był Solorzowi na rękę. Sytuacja ta była głośno krytykowana chociażby przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, a Rada Etyki Mediów zaapelowała do zarządu Polsatu o jednoznaczną informację co do okoliczności tej sytuacji. Decyzję o odejściu ze stacji podjęła wtedy również ówczesna partnerka dziennikarza, Hanna Lis.

Dalsza kariera dziennikarska - "Tomasz Lis na żywo"

Po zakończeniu pracy w Polsacie, Tomasz Lis rozpoczął emisję swojego programu "Co z Polską" na portalu Gazeta.pl. Był także stałym felietonistą dziennika "Polska The Times", a od 25 lutego 2008 roku prowadził na antenie TVP2 głośny program "Tomasz Lis na żywo". Książkę o tym samym tytule znajdziecie także na Woblink. Dwa lata później dziennikarz został redaktorem naczelnym tygodnika "Wprost" - zwolniono go w 2012 roku pod zarzutem konfliktu interesów. Pojawiły się bowiem informacje o tworzeniu przez publicystę własnego portalu, NaTemat.pl (jest jego współwłaścicielem). Z kolei Lis zarzucał wydawcy opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń. Ostatecznie sprawa znalazła się w sądzie, który nakazał dziennikarzowi przeproszenie prezesa zarządu "Wprost", Michała Lisieckiego. Tomasz Lis po opuszczeniu biur "Wprost" przeniósł się do "Newsweeka", gdzie objął stanowisko redaktora naczelnego. Z kolei współpracę z TVP zakończył w 2016 roku - przez tydzień był felietonistą "Faktu", jednak wydawca zawiesił z nim współpracę w związku ze sprzeciwem pracowników redakcji co do jego zatrudnienia. 24 maja 2022 roku wydawca "Newsweeka" także poinformował o zakończeniu współpracy z Tomaszem Lisem - dziennikarz założył w 2023 roku własny kanał na YouTube, "Tomasz Lis Oficjalnie".

Lista książek Tomasza Lisa

Spośród wielu książek, których autorem jest Tomasz Lis, polecamy szczególnie ebook " A nie mówiłem?". To zbiór tekstów, w których dziennikarz przewidywał, co będzie po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, jak wyglądać będzie prezydentura Andrzeja Dudy oraz działania rządu prowadzonego przez Beatę Szydło. "A nie mówiłem?" pozwala na prześledzenie opinii i analiz Tomasza Lisa związanych z ówczesnymi sprawami bieżącymi, zwłaszcza wydarzeniami politycznymi. Te i inne książki dziennikarza czekają na Was na Woblink.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.