Umberto Eco Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Umberto Eco Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Umberto Ecowłoski pisarz, literaturoznawca, semiolog, felietonista, bibliofil, tłumacz, redaktor, wykładowca akademicki, teoretyk komunikacji i estetyki. Już za życia uznawany był za jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku oraz jednego z najwybitniejszych intelektualistów i humanistów. Przez wiele lat wymieniany był wśród murowanych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Większość swojego życia poświęcił właśnie literaturze. Jest autorem wielu wielkich powieści („Baudolino”, „Wahadło Foucaulta”), prac naukowych, tekstów krytycznoliterackich i naukowych, a także zbiorów esejów poświęconych kondycji kultury, mediów i nauki. W 1954 roku obronił doktorat z filozofii na Uniwersytecie Turyńskim. Był profesorem wielu prestiżowych uczelni w tym: Uniwersytetu w Bolonii, Uniwersytetu we Florencji, Uniwersytetu Columbia oraz Harvardu. Otrzymał kilkadziesiąt tytułów doktora honoris causa. Wśród uczelni, które wyróżniły go tym tytułem były m.in. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet w Belgradzie. Eco był zapalonym bibliofilem – w swoich dwóch posiadłościach zebrał blisko 50 tysięcy książek i albumów.

Umberto Eco – biografia

Umberto Eco urodził się w 1931 roku. Pochodził ze znajdującej się w Piemoncie Alessandrii. Wbrew oczekiwaniom ojca, który chciał by Umberto został prawnikiem, Eco rozpoczął studia na Uniwersytecie w Turynie na kierunkach humanistycznych, studiując filozofię i literaturę. Swoją pracę magisterską poświęcił naukom św. Tomasza z Akwinu. Po obronie dyplomu rozpoczął karierę akademicką. W tym czasie dorabiał jako redaktor działu kultury w Radiotelevisione Italiana – państwowej rozgłośni radiowej (RAI). Kilka lat później porzucił pracę w radiu na rzecz stanowiska redaktora działu reportażu i literatury faktu w wydawnictwie Bompiani. Zmarł 19 lutego 2016 roku. Pisarz chorował na raka trzustki. Jego ciało zostało pochowane w Zamku Sforzów w Mediolanie.

Imię róży

Książką, która przyniosła Eco największy rozgłos była wydana w 1980 roku powieść „Imię róży”. Co warto podkreślić, „Imię róży” to również debiutancka powieść Umberto Eco. Do tej pory pisarz wydawał głównie książki naukowe i eseje, był znany i szanowany w środowisku akademickim. Dopiero jednak po sukcesie książki, jego sława rozeszła się na cały świat. „Imię róży” to intrygująca, trzymająca w napięciu jak najlepszy kryminał, powieść osadzona w XIV-wiecznym klasztorze znajdującym się w anonimowym włoskim opactwie. Głównymi bohaterami są angielski franciszkanin Wilhelm z Baskerville i jego uczeń Adso – młody austriacki nowicjusz. Akcja powieści rozgrywa się w ciągu jednego tygodnia. „Imię róży” to książka napisana w formie kroniki, spisanej przez świadka wydarzeń – Adsona. Pierwsze polskie wydanie, w tłumaczeniu Adama Szymanowskiego, ukazało się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w 1987 roku. Książka stała się światowym bestsellerem, a jej sprzedaż i popularność znacznie przerosły oczekiwania wydawcy i samego autora. Dziś „Imię róży” uznawane jest za jedno z najważniejszych dzieł literatury XX wieku.

Już sześć lat po premierze książki, „Imię róży” doczekało się ekranizacji w reżyserii Jean-Jacques’a Annauda. W roli głównej wystąpił Sean Connery. Film otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym dwie statuetki BAFTA, Cezara oraz cztery nagrody David di Donatello.

Książkę „Imię róży” w formie ebooka, audiobooka i papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

Pozostałe powieści Umberto Eco

Sukces „Imienia róży” spowodował, że Eco zaczął myśleć poważnie o napisaniu kolejnej powieści. W 1988 roku, a zatem osiem lat po jego debiutanckiej książce, ukazało się „Wahadło Foucaulta”. Tytuł odnosi się do wahadła skonstruowanego przez Jeana Bernarda Léona Foucaulta, wybitnego francuskiego fizyka. Słynne wahadło zostało zaprezentowane w 1851 roku w Paryżu, by unaocznić zmiany w płaszczyźnie ruchu wahania. Miał to być niezbity dowód na istnienie ruchu obrotowego Ziemi. Bohaterami książki są trzej mediolańczycy, którzy myślą nad planem przejęcia władzy nad światem. Ich inspiracją są tajne stowarzyszenia – głównie templariusze i różokrzyżowcy. Poszerzanie wiedzy o liczne teorie spiskowe prowadzi bohaterów do niechybnej obsesji. W pewnym momencie mężczyźni przestają rozróżniać co jest prawdą, a co fikcją. To zaś prowadzi do tragicznych wydarzeń.

W 1994 roku ukazała się trzecia powieść Eco pt. „Wyspa dnia poprzedniego”. Jak pisarz zdążył już przyzwyczaić swoich czytelników, tak i tu łączy w powieści dyskurs filozoficzny z przygodową fabułą. Tym razem na podstawie notatek jednego z bohaterów, nawiązując do takich arcydzieł, jak „Podróże Guliwera” czy „Kandyd”, Eco snuje opowieść o baroku i przedstawia niecodzienny obraz historii Europy tamtego okresu.

Wchodząc w XXI wiek, Eco wydał „Baudolino”. Książka, która ukazała się w 2000 roku, to kolejny zwrot autora w stronę średniowiecza. Głównym bohaterem książki jest tytułowy Baudolino, młodzieniec o niebywałej wyobraźni, bardzo błyskotliwy i zaradny. Pewnego dnia przyprowadza do domu zbłąkanego rycerza, którym okazuje się być cesarz Fryderyk I Barbarossa. Dzięki charyzmie i erudycji, chłopiec zyskuje przychylność władcy i trafia na dwór cesarski. Tam staje w ogniu wydarzeń, które zmieniły losy Europy. Fabuła „Baudolino” rozpoczyna się w 1204 roku, w trakcie IV wyprawy krzyżowej.

W 2004 roku swoją premierę miała piąta powieść Umberto Eco pt. „Tajemniczy płomień królowej Loany”. Jej fabuła osnuta jest wokół Giambattisty Bodoniego zwanego Yambo. Mężczyzna prowadzi sklep z drogocennymi woluminami i książkami. Pewnego dnia w wyniku udaru mózgu traci pamięć dotyczącą własnej przeszłości, ale zachowuje pamięć o historii i dziedzictwie kulturowym. Żeby spróbować odzyskać wspomnienia z własnego życia wraca do Solary, miasteczka, gdzie spędził większośc życia. Na miejscu przegląda książki, komiksy, gazety, odsłuchuje stare płyty gramofonowe, sięga po pamiątki i zeszyty z dzieciństwa. W książce aż roi się od nawiązań do kultury – głównie literatury, muzyki, ale też komiksu.

Na kolejną książkę Umberto Eco przyszło czytelnikom czekać blisko sześć lat. Warto było jednak uzbroić się w cierpliwość. Wydany w 2010 roku „Cmentarz w Pradze” to powrót pisarza do literatury z pogranicza gatunków – mamy tu bowiem do czynienia z elementami kryminału, powieści historycznej, literatury sensacyjnej, a nawet grozy. Bohaterem książki jest Simonini, antysemita, który osiągnął mistrzostwo w fałszowaniu dokumentów. Jego klientami są zarówno osoby prywatne, jak i ludzie działający na zlecenie rządu i tajnych służb. Jednym ze zleceń Simoniniego, jest podrobienie dokumentu, mającego potwierdzić spotkanie Żydów na jednym z praskich cmentarzy. Rzekomo Żydzi mieli wówczas ustalić plan przejęcia władzy nad światem. W „Cmentarzu w Pradze” pojawiają się liczne nawiązania do kabały, jednym z charakterystycznych motywów, jest obecność legendy o Golemie. W książce pojawia się też wiele postaci historycznych m.in. Zygmund Freud, Aleksander Dumas czy Maurice Joly.

Ostatnią powieścią Umberto Eco, wydaną niespełna rok przed jego śmiercią, jest „Temat na pierwszą stronę”. Tym razem nie dając żadnych złudzeń, autor całkowicie bawi się formą – w książce można doszukać się elementów political fiction, thrillera, kryminału, romansu, groteski – dlatego bardzo ciężko zakwalifikować ją gatunkowo. Śledzimy losy Pana Colonna, podrzędnego dziennikarza, człowieka pozbawionego ambicji, właściwości, bez żadnych sukcesów. Pewnego dnia tajemniczy Pan Simei składa mu propozycję – Colonna ma być świadkiem przygotowań do publikacji pierwszego numeru powstającego dziennika, a następnie opisać je w książce, która ma stać się bestsellerem. Jego relacja nie musi być zgodna z tym, jak faktycznie wyglądały narodziny dziennika. Colonna szybko orientuje się, że to jeden wielki blef, podejmuje się jednak zadania i śledzi poczynania zleceniodawców.

Powieści „Imię róży”, „Temat na pierwszą stronę”, „Baudolino”, „Wahadło Foucaulta”, „Wyspa dnia poprzedniego”, „Cmentarz w Pradze” znajdziecie w formie ebooków w księgarni internetowej Woblink.

Książki naukowe i eseje Umberto Eco

Około naukowe książki Umberto Eco cieszyły i nadal cieszą się nie mniejszą popularnością aniżeli jego powieści. Do jego najważniejszych dzieł eseistycznych i eseistyczno-naukowych należą – „O bibliotece”, „Poszukiwanie języka doskonałego”, „Jak podróżować z łososiem”, „Migracje i nietolerancja” „Semiologia życia codziennego”, „O literaturze”, „W poszukiwaniu języka uniwersalnego”, „Teoria semiotyki”. Na osobną uwagę zasługują – „Szaleństwo katalogowania” oraz „Historia piękna” i „Historia brzydoty”.

Szaleństwo katalogowania” to ukłon w stronę historii kultury zachodniej, w której od wieków można zauważyć zamiłowanie do tworzenia różnego rodzaju spisów, list i tytułowych katalogów. Umberto Eco przyglądając się całej historii cywilizacji zachodniej, aż po czasy mu współczesne, stara się opisać obsesję ludzi na punkcie systematyzowania i porządkowania różnych rzeczy, dzieł i zjawisk. „Historia piękna” i „Historia brzydoty” to zbiory esejów Eco poświęconych estetyce, w tym tytułowym – pięknie i brzydocie, różnym ich aspektom, zmieniającym się kanonom oraz obyczajom. Co warto podkreślić, wszystkie trzy wyróżnione książki są przepięknie wydane, posiadają setki reprodukcji dzieł oraz znakomitych fotografii.

Nagrody i wyróżnienia

Umberto Eco został wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami i tytułami, zarówno w świecie nauki, jak i literatury i sztuki. Przez wiele lat uważany był za murowanego kandydata do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Eco był profesorem kilku prestiżowych uniwersytetów i otrzymał przeszło trzydzieści honorowych doktoratów – honoris causa. Wyróżniony był także nagrodami państwowymi. Otrzymał m.in. Order Zasługi Republiki Włoskiej, Złoty Medal Kultury i Sztuki, Order Narodowy Legii Honorowej, Order Sztuki i Literatury, Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).