Urszula Jabłońska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Urszula Jabłońska Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Urszula Jabłońska jest polską reporterką oraz , laureatką nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy. Była także nominowana do międzynarodowej nagrody reporterskiej True Story Award w 2019 roku. Jabłońska jest absolwentką orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a także Polskiej Szkoły Reportażu. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazał się debiut książkowy Urszuli Jabłońskiej zatytułowany “Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”. Jej reportaże można znaleźć także w takich zbiorach jak “Walka jest kobietą” czy “Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie”. Jabłońska jest również współzałożycielką stowarzyszenia reporterów Rekolektyw.

Urszula Jabłońska - “Człowiek w przystępnej cenie”

Wydany w 2017 roku reportaż “Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” był literackim debiutem Urszuli Jabłońskiej. Ukazuje w niej inny obraz tej Rajskiej Wyspy niż znany z folderów w biurach turystycznych. Witajcie w mieście Pattaya, które rozwinęło się dzięki wojnie i seksowi. To tutaj znajduje się duch Złotego Chłopca, który lubuje się w czerwonej fancie. Poznajcie Voramai, która w dniu jedenastych urodzin swojej córki Chatsumarn po raz pierwszy ogoliła głowę. Są tu też szafranowe mniszki, choć oficjalnie wcale ich nie ma. Poo w jej kuchni w slumsach Bangkoku odwiedził Jamie Oliver, a Nong Toom, transseksualna zawodniczka muay thai, już nie walczy. Duch Starego Króla Stu Tysięcy Złotych Poduszek i wdowie duchy, które sprawiają, że mężczyźni malują paznokcie na czerwono też mają tu swoje miejsce. Nie ma jedynie J., której piękny, drewniany dom z ogrodem na północy Tajlandii stoi pusty. Nie zapomnieli o nim jedynie wojskowi, którzy czasem przychodzą sprawdzić, czy J. aby nie wróciła. Urszula Jabłońska opisuje wszystkie te historie, by pokazać Tajlandię z perspektywy jej mieszkańców, a nie turystów.

“Światy wzniesiemy nowe” Urszuli Jabłońskiej

W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazała się książka Urszuli Jabłońskiej “Światy wzniesiemy nowe”. W obliczu bezsilności i poczucia frustracji wobec sytuacji na świecie reporterka ruszyła w podróż po Europie, by w społecznościach żyjących w alternatywny sposób odnaleźć nadzieję, że świat można znów wymyślić na nowo. Wyniszczona uprawami ziemia zamieniła się w wielkie jezioro w portugalskiej Tamerze, gdzie mieszkańcy wierzą w możliwość regeneracji pustynnych terenów z pomocą parmakultury. Dziewięćset osób w duńskiej Christianii wspólnie podejmuje decyzje - zgoda musi być jednogłośna, nieważne, czy chodzi o nowego sąsiada czy remont dachu. W Prowansji działa kooperatyw, w którym każdy sam decyduje, ile czasu poświęca na pracę (i jaką) - nie dostaje za nią pieniędzy, wspólnota dostarcza bowiem w miarę możliwości wszystkiego, co tylko każdy z jej członków napisze na kartce, że potrzebuje. “Komuny”, “wspólnoty”, “społeczności utopijne” - jakkolwiek je nazwać, w reportażu Jabłońskiej niosą one nadzieję na lepsze jutro.

Książki Urszuli Jabłońskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie szereg dzieł autorstwa Urszuli Jabłońskiej, w tym “Światy wzniesiemy nowe” czy “Człowiek w przystępnej cenie”. Te i inne polskie reportaże czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).