Vaclav Havel Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Skrzeciuchy, Ebook | Vaclav Havel

    Mało kto wie, że Václav Havel był nie tylko prezydentem, dramaturgiem i filozofem, ale także... bajkopisarzem! Bohaterami swoich bajek uczynił skrzeciuchy.Kim są skrzeciuchy? To bardzo niezwykłe istoty. Knują, majstrują, kombinują, przesuwają, a czasem po prostu niszczą. Kiedy mówią, warto zatkać sobie uszy, a gdy pukają do naszych drzwi, lepiej im nie otwierać, bo skrzeciuch to taki stworek, który potrafi wślizgnąć się wszędzie, a kiedy już się gdzieś wślizgnie - oj, biada n...

    Promocja
    okładka Siła bezsilnego, Ebook | Vaclav Havel

    Nieznany, pierwszy raz publikowany po polsku tekst Václava Havla, w którym opowiada o pierwszych dniach Karty 77 (inicjatywy działającej w Czechosłowa­cji na rzecz praw człowieka, która wywarła wpływ na opozycję demokratyczną innych krajów Europy Wschodniej), prześladowaniach, aresztowaniu i śledztwie. Po wyjściu z więzienia, jesienią 1977 Havel stworzył stustronicowy reportaż, ale jak sam wspominał: „gdzieś go schowałem i już dawno nie wiem, gdzie jest. Jednak może kiedyś go...

Vaclav Havel Ebooki

Vaclav Havel urodził się w 1936 roku. To czeski artysta (pisarz, dramaturg, publicysta) i polityk (działacz antykomunistyczny, ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech). Havel był autorem sztuk teatralnych („Powiadomienie”, „Audiencja”, „Protest”, „Garden-party”), esejów („Siła bezsilnych”, „Słowo o słowie”, „Letnie przemyślenia”) i wierszy (zbiór „Antikody”).

Havel był wszechstronnie uzdolniony i przez całe swoje życie niezwykle pracowity i aktywny. Zarówno na płaszczyźnie artystycznej, jak i politycznej. W latach sześćdziesiątych pracował w teatrze. W trakcie Praskiej Wiosny postanowił zaangażować się w debatę polityczną i był piewcą stworzenia demokratycznego społeczeństwa. Niestety w wyniku brutalnej pacyfikacji protestów przez państwa członkowskie Układu Warszawskiego Havel dostał zakaz publikacji. W efekcie odwrotnym, niż zakładała czechosłowacka władza, cenzurowanie Havla przysporzyło mu popularności. Stał się jednym z najbardziej znanych krytyków władzy i systemu komunistycznego. Havel zaangażował się w działania na rzecz więźniów politycznych. Niestety działalność antysystemowa przysporzyła mu również wielu kłopotów. Havel przez blisko pięć lat przebywał w więzieniu.

Dorobek literacki Vaclava Havela

Havel był pisarzem wszechstronnym. Pisał sztuki teatralne, poezję, eseje, artykuły krytycznoliterackie oraz przemówienia. Największą popularność przyniosły mu dramaty. Pisał je przez blisko pięćdziesiąt lat. Jego pierwszym dramatem był „Zahradni slavnost”, który ukazał się w 1963 roku. Ostatnim zaś „Odejścia”, które powstały w 2007 roku, cztery lata przed jego śmiercią. W swoich utworach w metaforyczny sposób podejmował temat władzy i zniewolenia jednostki. Wiele jego dzieł utrzymanych jest w duchu teatru absurdu.

Po rozpoczęciu aksamitnej rewolucji w listopadzie 1989 roku Havel włączył się w powstawanie antykomunistycznego Forum Obywatelskiego. Dzięki swojej charyzmie i zaangażowaniu został kandydatem ruchu w wyborach prezydenckich. 29 grudnia został wybrany na urząd prezydenta Czechosłowacji. Jego najważniejszym celem jako głowy państwa było przybliżenie kraju w stronę zachodniej demokracji. Nie udało mu się jednak utrzymać jednolitego państwa czechosłowackiego. Po rozpadzie kraju dwukrotnie pełnił funkcję prezydenta Czech. W tym czasie udało mu się wprowadzić kraj do NATO oraz przygotować podstawy do ubiegania się o wstąpienie do Unii Europejskiej.

Za swój wkład w walkę o wolność i demokrację Havel był podziwiany i znany w całej Europie. Uważany jest za jednego z najważniejszych działaczy antykomunistycznych w Europie. Za swoje zasługi otrzymał kilkadziesiąt międzynarodowych wyróżnień, medali, orderów i honorowych doktoratów. Havel otrzymał m.in. Order Ecce Homo, Order Orła Białego, Prezydencki Medal Wolności, Krzyż Wielki Legii Honorowej, we Francji otrzymał tytuł Komandora Orderu Sztuki i Literatury i wiele innych. Ponadto otrzymał kilka nagród artystycznych, z Nagrodą Franza Kafki na czele.

Vaclav Havel zmarł 18 grudnia 2011 roku w wieku 75 lat. Tydzień przed śmiercią Havel spotkał się z XIV Dalajlamą, z którym przyjaźnił się przez wiele lat.

W 2016 roku, nakładem Wydawnictwa Krytyka Polityczna, ukazał się przeszło 660-stronicowy zbiór dramatów Havla. W zbiorze znajdują się takie dzieła jak „Odejście”, „Puzuk”, „Opera żebracza” i wiele innych.

Czytelnikom zainteresowanym życiorysem i twórczością Vaclava Havla polecamy książkę Aleksandra Kaczorowskiego pt. „Havel. Zemsta bezsilnych”. Kaczorowski jest jednym z najbardziej znanych w Polsce miłośników i specjalistów w dziedzinie historii i kultury czeskiej. W „Zemście bezsilnych” Kaczorowski wykorzystuje burzliwe i intensywne życie Vaclava Havla do opowiedziedzenia o historii Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Afera ukazała się książka „Havel od kuchni”. To napisana z przymrużeniem oka i sporą dawką humoru książka kulinarno-sentymentalna o czasach, w których gotowanie wymagało dużego sprytu. To opowieść o kulinarnej pasji czeskiego prezydenta, okraszona komentarzami Michael Žantovskiego, wieloletniego przyjaciela i bliskiego współpracownika Havla. W książce znajdują się przepisy nie tylko na tradycyjne czeskie potrawy, jak smażony ser czy polędwica w śmietanie, ale również egzotyczne i orientalne przyprawy. Do tego wszystkiego w książce „Havel od kuchni” czytelnicy znajdą wiele unikalnych zdjęć Havla przy gotowaniu.

Książki Vaclava Havla na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Vaclava Havla w formie papierowej i ebooka. Dostępne są tytuły „Utwory sceniczne”, „Obywatel kultury” oraz „Skrzeciuchy”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.