Siedemnastoletnia Agata Abbot całe dotychczasowe życie spędziła w sierocińcu – Domu Wychowawczym im. Johna Griera. Jej los odmienia się nieoczekiwanie, gdy jeden z opiekunów placówki przypadkiem odkrywa jej talent literacki i funduje stypendium umożliwiające ukończenie ekskluzywnego college’u. Dobroczyńca pragnie pozostać anonimowy – Agata nie zna nawet jego nazwiska. Musi jednak co miesiąc informować go listownie o swoich postępach w nauce i życiu. Dziewczyna z zapałem wywią...
Bohaterki książki, Patty i Prscilla, usiłują przetrwać ostatni rok nauki w żeńskim college'u. Nie potrafią jednak dostosować się do rygorów panujących w kampusie. Dotyczy to zwłaszcza Patty, której niekonwencjonalny sposób bycia, figle i wybryki szokują nie tylko wychowawców, ale także szkolne koleżanki. Akcja książki opisującej perypetie obu niesfornych uczennic rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych u schyłku XIX wieku. Znakomita lektura dla sympatyków twórczości autorki "Ta...
Patty, pełna radości i wyjątkowo niesforna wychowanka pensji dla dobrze ułożonych panien, przysparza swoim opiekunom nieustannych kłopotów. Ale nawet najbardziej szalone i zdumiewające przedsięwzięcia, jakie podejmuje, są nie tylko zabawne, ale, co najważniejsze, wielu osobom przynoszą pociechę, spokój, a nawet szczęście.
Historia siedemnastoletniej Agaty Abbott, wychowanki domu sierot, do której nagle uśmiechnął się los. Jeden z opiekunów ochronki postanawia sfinansować jej dalszą naukę, zastrzegając sobie pełną anonimowość. Aga ma tylko regularnie pisać do niego listy. Opiekun jednak nie do końca pozostaje tajemniczy, a rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i niespodziewane.
Oto historia siedemnastoletniej Agaty Abbott, wychowanki domu sierot, którą spotyka niespodziewany uśmiech losu. Jeden ze stałych opiekunów ochronki postanawia sfinansować dalszą naukę Agaty, zastrzegając sobie wszakże pełną anonimowość. Aga ma tylko regularnie pisać do niego listy. Książka stanowi właśnie zbiór owych listów pełnych humoru, pogodnych i serdecznych.
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.