Bony podarunkowe na Święta

William Butler Yeats Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Poezje, Książka | William Butler Yeats

    Chciałbym być w ignorancji podobny do brzasku,
    Który po prostu wzeszedł, rozhuśtał pełen blasku
    Powóz ponad pochmurne grzbiety ciemnych koni.
    Chciałbym - bo cała wiedza niewarta źdźbła słomy -
    Jak brzask być płochy i tak nieświadomy.

    William Butler Yeats (1865-1939) - najsłynniejszy poeta irlandzki, laureat Nagrody Nobla.

    Promocja
    okładka Miłość to wybór losu, Książka | William Butler Yeats

    Wybór wierszy irlandzkiego poety, dramaturga i filozofa Williama Butlera Yeatsa. W 1923 roku ten czołowy twórca i działacz literackiego Odrodzenia Irlandzkiego został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla. Prezentujemy wybór jego wierszy w znakomitym tłumaczeniu i z autorskimi komentarzami Adama Pomorskiego. Yeats motywy swych utworów czerpał z wczesnośredniowiecznej literatury irlandzkiej i folkloru, pozostawał jednocześnie pod wpływem romantycznego wizjonerstwa Blake’a, okult...

    Promocja
    okładka Eseje, Książka | William Butler Yeats

    William Butler Yeats (1865-1939) powszechnie uważany jest za jednego z największych klasyków dwudziestowiecznej poezji światowej. Jako poeta jest również dobrze znany z polskich przekładów. Pojawiały się u nas także tłumaczenia jego dramatów i opowiadań, wydano poświęconą mu rzetelną monografię. Brakowało natomiast dotąd publikacji esejów pisarza. Niniejszy wybór jest pierwszą ich książkową prezentacją w naszym kraju. Szkice Yeatsa rzucają wiele światła na jego twórczość poet...

William Butler Yeats Książki

William Butler Yeats był irlandzkim poetą, dramaturgiem i filozofem, jednym z najwybitniejszych twórców literackiego Odrodzenia Irlandzkiego. W swej twórczości czerpał z irlandzkiej mitologii, folkloru, francuskiego symbolizmu, mistycyzmu i okultyzmu. W 1923 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Burzliwe losy Williama Butlera Yeatsa

Yeats przyszedł na świat 13 czerwca 1865 roku w Sandymount na przedmieściach Dublina, w artystycznej rodzinie. Jego ojciec, John Butler Yeats, był malarzem i wielbicielem poezji romantycznej, co miało ogromny wpływ na młodego Williama. Yeatsowie pochodzili z Anglii, ale William dorastał w Dublinie i spędzał wakacje w Sligo, gdzie zafascynował się irlandzkimi legendami i folklorem. Największy wpływ na jego twórczość miała góra Ben Bulben oraz historie o mitycznym królestwie Sidhe.

Po ukończeniu edukacji szkolnej, Yeats rozpoczął naukę w Metropolitan School of Art w Dublinie, gdzie studiował malarstwo. W tym czasie, dzięki George'owi Williamowi Russelowi, zainteresował się także teozofią oraz irlandzkim ruchem narodowym. Po ukończeniu studiów w 1886 roku zadebiutował literacko, publikując wiersz "Głosy" (a później "Wyspa posągów") w czasopiśmie "Dublin University Review". Rok później Yeats przeniósł się z rodziną do Londynu, gdzie znalazł się w centrum życia literackiego. Wraz z Ernestem Rhysem oraz T. W. Rollestonem założył grupę poetycką The Rhymers' Club. Choć zainspirowany tym ruchem, nigdy nie zaakceptował dekadenckiego stylu życia cyganerii artystycznej. Zamiast tego skupił się na poznawaniu symbolizmu francuskiego, którego czołowymi przedstawicielami byli Paul Verlaine oraz Stéphane Mallarmé. Po opuszczeniu klubu, Yeats zainteresował się przeszłością Irlandii, średniowieczną poezją celtycką i dawnymi obrzędami. Stworzył Irlandzkie Towarzystwo Literackie, które stało się głównym ośrodkiem promującym dawną i nową literaturę oraz skupiło wokół siebie najważniejsze postaci Odrodzenia Irlandzkiego.

Butler Yeats zakochany

Jednym z ważniejszych wątków w życiu Yeatsa była jego miłość do Maud Gonne, irlandzkiej aktorki i działaczki narodowej, której poeta wielokrotnie oświadczał się, ale ta zawsze go odrzucała. Po latach, w 1917 roku, Yeats oświadczył się także córce Maud, Iseult, lecz również został odrzucony. Nie zniechęciło go to jednak do dalszych podbojów miłosnych. Zaledwie kilka miesięcy później, autor ożenił się ze swoją przyjaciółką Georgie Hyde-Leeds. Wraz z żoną zamieszkali w wieży w Thoor Ballylee. Wieża ta jest stale przewijającym się elementem w powojennych wierszach Yeatsa, m.in. tych zawartych w tomikach "Wieża" z 1928 roku i "Kręte schody" z 1933 roku. W 1919 państwo Yeats powitali na świecie córkę Annę, a dwa lata później syna, Williama Michaela.

Ostatnie lata życia Yeatsa - partnerstwo z Lady Gregory

William Butler Yeats pozostawił po sobie niezatarte ślady w literaturze światowej, a jego poezja, pełna symboliki, mistycyzmu i refleksji nad tożsamością narodową, nadal inspiruje czytelników na całym świecie.

W drugiej połowie XIX wieku William Butler Yeats nawiązał bliską współpracę z Lady Augustą Gregory, która była nie tylko pisarką, ale również kluczową postacią irlandzkiego ruchu narodowego. Ich partnerstwo literackie zaowocowało m.in. wydaniem celtyckich legend i podań. Lady Gregory, znająca język irlandzki, tłumaczyła dla Yeatsa teksty z oryginału, a ich wspólne zainteresowania przyczyniły się do zainicjowania Odrodzenia Irlandzkiego. W tym czasie Coole Park – posiadłość Lady Gregory – stała się miejscem spotkań irlandzkich intelektualistów i artystów, w tym samego Yeatsa.

Yeats, początkowo pod wpływem twórczości i idei Lady Gregory, marzył o stworzeniu irlandzkiego teatru narodowego, co udało mu się zrealizować w 1899 roku, gdy wspólnie z Gregory oraz dramaturgiem Edwardem Martynem założył Irlandzki Teatr Literacki. Trzy lata później teatr zyskał stałą siedzibę na Abbey Street w Dublinie, a Yeats stał się jego głównym dramaturgiem. Współpracował z takimi twórcami jak John Millington Synge, Lennox Robinson, Seán O’Casey, George Moore i George Bernard Shaw. Abbey Theatre stało się symbolem irlandzkiego odrodzenia literackiego i narodowego.

Po 1900 roku Yeats zaczął częściej podróżować, szczególnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdobył nowe inspiracje i nawiązał kontakt z młodym poetą Ezrą Poundem, który wprowadził go w tajniki kultury japońskiej. Yeats coraz bardziej interesował się filozofią i mistycyzmem, co znalazło odzwierciedlenie w jego późniejszych pracach.

W ostatnich latach życia, poeta pogłębił swoje zainteresowania okultyzmem i mistycyzmem, badając symbole kabalistyczne oraz tajemne stowarzyszenia. Był także aktywnie zaangażowany w życie polityczne Irlandii, wspierając walkę o niepodległość. Jego twórczość, która obejmowała zarówno poezję, jak i dramaty, pozostaje do dziś jednym z najważniejszych osiągnięć literackich XX wieku.

W latach 20. XX wieku Yeats podupadł na zdrowiu, ale nadal był aktywny artystycznie. Miał między innymi swój udział w założeniu Irlandzkiej Akademii Literatury. Do Irlandii powrócił w 1933 roku. Zmarł 28 stycznia 1939 roku w hotelu Idéal Séjour w Roquebrune-Cap-Martin, we Francji. Został pochowany w Drumcliff dopiero po wojnie.

William Butler Yeats - jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku

William Butler Yeats, laureat Nagrody Nobla w 1923 roku, to jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku. Jego twórczość łączyła mistycyzm, filozofię oraz głęboką refleksję nad kondycją ludzką, czerpiąc inspirację z irlandzkiej tradycji i symbolizmu. Najważniejsze zbiory, takie jak "Wieża" czy "Kręte schody", poruszają tematy przemijania, tożsamości i wartości absolutnych. Jego dramaty inspirowane teatrem Nō ("Jajo czapli" i "Śmierć Cúchulainna") oraz eseje wzbogaciły kulturę literacką Irlandii.

Yeats jest także autorem licznych tekstów prozatorskich. Jego zbiór "Półmrok celtycki" zyskał dużą popularność i stanowił ważny element Odrodzenia Irlandzkiego. Dodatkowo, w swoich esejach i autobiografiach, jak "Drżenie zasłony" i "Dramatis personae", poeta ukazuje swoje przemyślenia na temat życia, przyjaciół oraz irlandzkiej wsi. W Polsce Yeats zyskał uznanie dzięki tłumaczeniom m.in. Stanisława Barańczaka, Czesława Miłosza, Michała Kłobukowskiego oraz Ludmiły Marjańskiej.

Po dzieła autora w formacie ebooka, audiobooka lub książki papierowej zapraszamy oczywiście do księgarni internetowej Woblink.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.