Majówkowy Maraton Czytelniczy

Władysław Reymont Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Przysięga, Ebook | Władysław Reymont

    „Przysięga„ to opowiadanie Władysława Reymonta, pisarza, prozaika i nowelisty, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.“ Naczelnik rzucił gazetę i gniewnie spojrzał na wchodzącego. A starszy, wyprężając się przy drzwiach, meldował pokornie: — Przypędziłem wszystkich. — Gdzie są? — W podwórzu. — Dobrze, niech poczekają. A pilnować, to buntownicy, rozumiesz? Starszy uśmiechnął się nieznacznie i jakoś dziwnie. — Ciężko poszło, a? — Nie, kazałem się im zebrać przed kancela...

    Promocja
    okładka Wspomnienie, Ebook | Władysław Reymont

    „Wspomnienie„ to opowiadanie Władysława Reymonta, pisarza, prozaika i nowelisty, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.“Było mi bardzo źle na świecie i pomimo wbijania sobie w pamięć chłopskiego przysłowia: „Jak się człowiek przyłoży, to mu i w piekle niezgorzej“, przyłożyć się do nędzy, jaka mnie żarła, nie potrafiłem. A sprawowałem wówczas na kolei Wiedeńskiej urząd tak znaczny, że pensya starczyła mi akuratnie na herbatę i papierosy. Resztę zaspokajał kredyt w buf...

    Promocja
    okładka Chłopi, Audiobook | Władysław Reymont

    Maciej Boryna, mieszkaniec wsi Lipce i właściciel największego gospodarstwa, postanawia poślubić Jagnę – piękną dziewczynę, do której wzdychają mężczyźni z całej wioski. Nie wie jednak, jak bardzo namiętny romans łączy jego syna z młodą marzycielką i do jakiego zamieszania i konfliktów doprowadzi ta skomplikowana relacja. Powieść „Chłopi”, która przyniosła Reymontowi międzynarodową sławę, w 1924 roku została nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. Pisarz doskonale maluje słowem o...

Władysław Reymont Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Władysław Reymont to jeden z pięciu polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 1924 roku otrzymał najważniejsze na świecie wyróżnienie literackie za czterotomową epopeję chłopską pt. „Chłopi”. Reymont należy do grona najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Obok „Chłopów” kolejną istotną książką w jego dorobku jest „Ziemia obiecana”.

Reymont pochodził z wielodzietnej rodziny wiejskiego organisty. Mimo stosunkowo dobrej sytuacji materialnej rodziny i ambitnego ojca Władysław nie chciał się rozwijać naukowo ani uczyć się gry na organach. Żeby zapewnić mu jakiekolwiek wykształcenie zawodowe, ojciec wysłał go do Warszawy, by nauczył się krawiectwa. Władysław Reymont ukończył Warszawską Szkołę Niedzielno-Robotniczą. W wieku osiemnastu lat dołączył do wędrownego zespołu teatralnego, ale to nie dawało szansy na godny zarobek. Rodzice załatwili mu pracę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. 1894 rok był przełomowy dla Reymonta ‒ wtedy postanowił żyć z pisania. Ta decyzja okazała się bardzo trafiona – wkrótce zarobił wystarczająco pieniędzy, aby stać go było na podróże. W ciągu kilku lat odwiedził największe stolice Europy, a za granicą nawiązał kontakty literackie z takimi pisarzami jak Stanisław Przybyszewski czy Stefan Żeromski.

Ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to jedna z najważniejszych powieści Reymonta. Obok „Chłopów” jest najczęściej tłumaczoną książką pisarza. Reymont zbierał do niej materiały w czasie swojego rocznego pobytu w Łodzi. Miasto jawi się w nim jako wielka kapitalistyczna maszyna, która ma kolosalny wpływ na pracowników fabryk oraz biznesmenów – właścicieli przedsiębiorstw. Archetypicznymi bohaterami są tu trzej fabrykanci reprezentujący trzy podejścia do prowadzenia biznesu, trzy różne kultury i nacje. Jednym z nich jest Polak, Karol Borowiecki, drugim Niemiec, Max Baum, a trzecim Żyd, Moryc Welt. Mimo wielu dzielących ich różnic znajdują wspólny cel – efektywną pracę i wygryzienie konkurencji. „Ziemia obiecana” jest komentarzem do błyskawicznie rozwijającego się kapitalizmu, który na przełomie XIX i XX wieku wpłynął na przeobrażenie miast i ich industrializację.

W 1974 roku w kinach ukazała się ekranizacja powieści w reżyserii Andrzeja Wajdy. W role trzech głównych bohaterów wcielili się Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. „Ziemia obiecana” to jeden z najważniejszych polskich filmów XX wieku. Wajda w znakomity sposób odtworzył mroczny charakter industrialnej Łodzi.

W 1976 roku „Ziemia obiecana” otrzymała nominację do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Był to czwarty polski film, który walczył o tę statuetkę. Wcześniej Akademia doceniła „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, „Faraona” Jerzego Kawalerowicza i „Potop” Jerzego Hoffmana.

Najważniejsza powieść Reymonta - Chłopi

Nad swoją najważniejszą powieścią Reymont pracował w latach 1892‒99. Książka ukazywała się w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. Ostatecznie została wydana w czterech tomach między 1904 a 1909 rokiem. Każda z części reprezentuje jedną porę roku – dzięki takiemu zabiegowi Reymont mógł odtworzyć cykl wiejskiego życia. Dzięki swoim obserwacjom stworzył niepowtarzalny obraz łowickiej wsi – zarówno świata ludzi, jak i przyrody. Bohaterami powieści, w przeciwieństwie do bohaterów „Ziemi obiecanej”, są ludzie wsi. Łączą ich zupełnie inne relacje niż te wiążące mieszkańców Łodzi. Kolejny raz Reymont przedstawia archetypiczne postacie, reprezentujące zawody i ludzkie postawy. Mamy tu zatem księdza, organistę, młynarza, rolników, gospodarzy i żebraków.

W 1924 roku, rok przed śmiercią, Władysław Reymont za „wybitny epos narodowy” otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.