Wojciech Jagielski Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Nocni Wędrowcy, Audiobook | Wojciech Jagielski

    U źródeł każdego fanatyzmu leżą dobre intencje Historia, która powtarza się na naszych oczach, niewiarygodna, choć prawdziwa. Wstrząsająca opowieść o dzieciach – nawet pięcioletnich – wcielonych siłą do Armii Bożego Oporu i zmuszanych do zabijania swoich braci i najbliższych. Jagielski – naoczny świadek jednego z najbardziej krwawych konfliktów Afryki – tworzy uniwersalną opowieść o tym, do czego każdego człowieka może popchnąć fanatyzm. „Wojciech Jagielski bada to ...

Wojciech Jagielski Audiobooki

Wojciech Jagielski to urodzony w 1960 roku polski podróżnik, reportażysta, dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy oraz publicysta. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1986-1991 pracował dla Polskiej Agencji Prasowej. Po przemianie ustrojowej zaczął współpracować z „Gazetą Wyborczą” i dołączył do zespołu dziennika. W 2012 roku z powrotem związał się z PAP-em. Od 2017 roku współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie publikuje doniesienia ze świata. Pisze też dla brytyjskiego BBC i francuskiego „Le Monde”. Jest autorem wielu reportaży i książek. Specjalizuje się w pisaniu o problematyce Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Jagielski był obserwatorem konfliktów zbrojnych m.in. w Afganistanie, Czeczeni i Gruzji. Do jego najważniejszych książek należą „Wszystkie wojny Lary”, „Modlitwa o deszcz” oraz „Wypalanie traw”.

Wojciech Jagielski jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich oraz wielokrotnie honorowany był istotnymi odznaczeniami państwowymi. Na swoim koncie ma m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznakę Honorową „Bene Merito”. Wśród nagród literackich warto wyróżnić Nagrodę im. Pruszyńskich, Nagrodę im. Dariusza Fikusa, Nagrodę im. Józefa Tischnera oraz Studencką Nagrodę Dziennikarską MediaTory. W 2010 roku znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike za książkę „Nocni wędrowcy”. Z kolei w 2015 roku za książkę „Wszystkie wojny Lary” nominowany był do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Jagielski swoje pierwsze książki opublikował nakładem Wydawnictwa W.A.B., a od kilku lat współpracuje z krakowskim Wydawnictwem Znak.

Debiut literacki Wojciecha Jagielskiego

Autor debiutował w 1994 roku książką „Dobre miejsce do umierania”, do której wstęp napisał sam Ryszard Kapuściński. To opowieść o Kaukazie, rejonie niezwykle doświadczonym przez liczne wojny. Jagielski opisuje swoje podróże w tamte strony. Próbuje zrozumieć i opisać relacje panujące między Gruzinami, Czeczenami i Ormianami oraz ich status w krajach ościennych. To teren, w którym interesy ma nie tylko Rosja, ale również Iran i Turcja.

Modlitwa o deszcz

Drugim pełnowymiarowym reportażem Jagielskiego była „Modlitwa o deszcz", która ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B. w 2002 roku. Jagielski snuje w niej opowieść o Afganistanie, kraju, który wychował mudżahedinów i talibów. To miejsce, w którym ścierają się interesy wielu potęg świata. To tu zaczął rozpadać się Związek Radziecki i to tu na szwank została wystawiona reputacja Stanów Zjednoczonych.

Wieże z kamienia

“Wieże z kamienia”, kolejna książka Jagielskiego, to opowieść o Czeczenii. Reportażysta portretuje w niej postać Szamila Basajewa, szalonego przywódcę terrorystycznych akcji oraz Asłana Maschadowa, pułkownika rosyjskiej armii. Książkę przetłumaczono na kilka języków i została przyjęta bardzo pozytywnie, zwłaszcza we Włoszech, gdzie otrzymała nagrodę Cassino.

Nocni wędrowcy

W swojej czwartej książce Wojciech Jagielski po raz pierwszy zabiera czytelników do Afryki. „Nocni wędrowcy” to historia krwawych konfliktów na Czarnym Lądzie - wstrząsająca opowieść o dzieciach wcielonych siłą do Armii Bożego Oporu i zmuszanych do mordowania swoich krewnych, niejednokrotnie swoich braci i sióstr. To także uniwersalna historia o tym, do czego może doprowadzić fanatyzm.

Wypalanie traw i Trębacz z Tembisy

W 2012 roku swoją premierę miała książka „Wypalanie traw”, a rok później ukazał się „Trębacz z Tembisy”, w którym autor zabiera czytelników do Republiki Południowej Afryki. Z jednej strony jest to opowieść o życiu Nelsona Mandeli, z drugiej zaś historia Freddiego Maake, twórcy wuwuzeli, czyli trąbek popularnych podczas mistrzostw świata w piłce nożnej. Na podstawie tych dwóch życiorysów, Jagielski opowiada o kraju doświadczonym wojnami, dyskryminacją, rasizmem, biedą oraz walką o równość i sprawiedliwość.

W 2015 roku swoją premierę miała jedna z najgłośniejszych książek Jagielskiego pt. „Wszystkie wojny Lary”. To poruszająca opowieść o Gruzji, wojnie, doświadczeniu cierpienia, samotności i zamkniętym kole przemocy. Tytułowa Lara snuje swoją opowieść o synach, gruzińskich Czeczenach, którzy wyruszyli do Polski, by stać się Europejczykami. W Europie jednak doświadczają inności, frustracja doprowadza ich do Syrii. Jagielski pisze o tym, jak rodzi się fundamentalizm i jak cienka granica dzieli normalne życie od życia w poczuciu ciągłego zagrożenia i wojny.

Na Wschód od Zachodu

Z kolei w książce „Na Wschód od Zachodu”, która ukazała się w 2018 roku, Jagielski demitologizuje zachwyt kulturą Dalekiego Wschodu ludzi z Europy i Stanów Zjednoczonych. Reportażysta wyrusza w podróż drogą hipisów by odnaleźć szczęście. Jego reportaż to próba zderzenia oczekiwań z rzeczywistością.

Najnowsza książka Wojciecha Jagielskiego

Najnowszą książką Wojciecha Jagielskiego jest „Strona świata”, czyli zbiór tekstów Jagielskiego, które ukazywały się na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Jest to zatem jedno z najbardziej przekrojowych dzieł Jagielskiego, w którym znajdziemy teksty poświęcone sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, w Indiach, na Kaukazie oraz Afryce. Są tu zarówno relacje z konfliktów zbrojnych, jak i opowieści o losach zwykłych ludzi.

Książki Wojciecha Jagielskiego w ebooku, audiobooku oraz formacie papierowym znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.