Majówkowy Maraton Czytelniczy

Wołowski Jacek Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Oset pleni się w mroku, Książka | Wołowski Jacek

    Radiowóz milicyjny wracając z akcji uczestniczy w wypadku, do którego dochodzi wskutek rozrzucenia ma jezdni kulek z bolcami, czyli tak zwanych „ostów”. Dzień później ginie kapitan Suchy, wysłany do Zakopanego w celu rozszyfrowania grupy kierującej na terenie Polski przemytem dewiz i narkotyków. Na miejscu zdarzenia znaleziona zostaje metalowa kulka nabita ostrymi sztyftami, bliźniaczo podobna do tej z wypadku na szosie Kraków-Zakopane. Co łączy te dwie sprawy? Kto odpowiada ...

    Promocja
    okładka Kryptonim Proszek do prania, Książka | Wołowski Jacek

    Niebawem ginie jeden z poruczników milicji prowadzących śledztwo. Sprawa zatacza coraz szersze kręgi. Czy są to morderstwa popełnione w afekcie, czy też działanie nieznanej dotychczas szajki przestępców?

    Promocja
    okładka Walther 45771, Książka | Wołowski Jacek

    Kraków, lata 50. XX wieku. Jan Żurkiewicz, sędzia i działacz znany w środowisku krakowskim, dowiaduje się od przestraszonej sąsiadki, panny Krystyny, że jej siostra nie wróciła na noc do domu. Niedługo potem milicja informuje go, że po Krystynie również ślad zaginął. Tymczasem w Warszawie do szpitala trafia człowiek z kulą w głowie, ofiara tajemniczego postrzału, którego nie pamięta. Co łączy te dwa pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia? Kto okaże się sprawcą niezwykłego po...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.